خانه / آخرین اخبار / رهاسازی مجدد آب از سد مهاباد به دریاچه اورمیه

رهاسازی مجدد آب از سد مهاباد به دریاچه اورمیه

رهاسازی آب از سد مهاباد به دریاچه اورمیه از هفته آینده مجدد انجام می‌شود.

به گزارش یول‌پرس به نقل از فارس، یکی از برنامه‌های دولت برای احیای دریاچه اورمیه، موضوع رهاسازی آب از پشت سدهای استان است، در حالی که با وجود نگرانی‌های مجامع بین‌المللی برای خشکی دریاچه اورمیه و خطرات زیست‌محیطی ناشی از آن، اما برخی نمایندگان حوضه آبریز دریاچه اورمیه، هر چند وقت یک بار با نامه‌نگاری به وزارت نیرو سبب توقف رهاسازی‌ها می‌شوند.

اخیرا نماینده مردم مهاباد در مجلس شورای اسلامی به بهانه اعتراضات مردمی و اینکه نگران کمبود آب شرب و کشاورزی در پشت سد مهاباد است، از وزارت نیرو درخواست توقف رهاسازی شده و به اعتقاد وی با رهاسازی‌های قطره‌چکانی، دریاچه اورمیه احیاء نشده و اینکه دریاچه در سد مهاباد هیچ گونه حقابه زیست‌محیطی ندارد.

در این رابطه مدیر استانی ستاد احیای دریاچه اورمیه در آذربایجان‌‌غربی با اشاره به توقف رهاسازی آب از سد مهاباد به دریاچه اورمیه و ادعای نماینده مهاباد مبنی بر مشخص نبودن منابع و مصارف آب شرب و کشاورزی اظهار کرد: منابع و مصارف تمامی سدهایی که در حوضه آبریز دریاچه اورمیه در آذربایجان‌غربی و شرقی وجود دارد مشخص است و حقابه آب شرب و کشاورزی محفوظ مانده و هیچ زمانی رهاسازی نمی‌شود و نیز حقابه زیست‌محیطی نیز جدا از آن بوده و هم اکنون تنها حقابه زیست‌محیطی دریاچه رهاسازی شده است.

فرهاد سرخوش گفت: بی‌شک در هر جایی حتی اگر قطره‌ای حقابه زیست‌محیطی احیای دریاچه اورمیه موجود باشد باید رهاسازی شود و ستاد احیای دریاچه اورمیه به جد پیگیر این موضوع بوده و در چند روز آینده این رهاسازی مجددا ادامه می‌یابد.

وی بیان کرد: حقابه زیست‌محیطی مطالبه مردم آذربایجان‌غربی است که باید به دریاچه اورمیه برسد و یک نفر نمی‌تواند با نامه‌نگاری به وزارت نیرو سبب رهاسازی آب از پشت سدها شود.

نماینده استانی ستاد احیای دریاچه اورمیه در آذربایجان‌غربی افزود: وزارت نیرو نباید به خاطر نامه یک نماینده، رهاسازی را متوقف می‌کرد در حالی که می‌دانست این حقابه زیست‌محیطی دریاچه اورمیه است.

وی اظهار کرد: با وجود اینکه همه کشورها برای بحران دریاچه از نظر مادی و معنوی کمک کرده و پیگیر مسئله هستند اما نمایندگان استانی به این بحران دقتی نمی‌کنند در حالی که اگر این بحران اتفاق افتد خود مهاباد نیز جزو شهرهایی است که در آن مشکل زیست‌محیطی به وجود آمده و زندگی و کشاورزی در آن به خطر می‌افتد.

سرخوش با اشاره به اینکه در صورت خشکی دریاچه اورمیه جان ۱۴ میلیون بابت این بحران در خطر است افزود: این موضوع یک مطالبه مردمی است که حقابه دریاچه اورمیه به آن برسد، موضوعی که از سالیان گذشته رخ نداده و به همین سبب، دریاچه اورمیه به این حالت بحرانی دچار شده است.

وی در ادامه تصریح کرد: وزارت نیرو بدون اطلاع ستاد احیای دریاچه اورمیه رهاسازی را متوقف کرده و ستاد نیز پیگیر است که سریعا رهاسازی در چند روز آینده آغاز شود.

مشکل دریاچه اورمیه با رهاسازی آب حل نمی‌شود

در ادامه نماینده مردم مهاباد در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه مشکل دریاچه اورمیه با رهاسازی آب پشت سدها هیچ زمانی حل نمی‌شود اظهار کرد: مشکل دریاچه اورمیه زمانی حل می‌شود که استفاده بهینه از آب داشته باشیم.

جلال محمودزاده افزود: هم‌اکنون درصد بسیار کوچکی از ۱۲ هزار هکتار از دشت‌های مهاباد، بوکان و نقده تحت پوشش آبیاری تحت فشار هستند و به صورت سنتی آبیاری شده و هدررفت آب بیش از ۷۰ درصد در بیشتر دشت‌های استان است.

وی با اشاره به اینکه میانگین بهره‌وری آب در استان بین ۳۰ تا ۳۵ درصد است گفت: ۶۰ تا ۶۵ درصد آب کشاورزی هدر می‌رود و اگر آبیاری تحت فشار در تمامی دشت‌ها اجرا شود و دولت و ستاد احیای دریاچه اورمیه برای این موضوع اعتبار در نظر بگیرد در این حالت ۴۰ تا ۵۰ درصد آب را حفظ کرده و می‌توان برای احیای دریاچه اورمیه کاری انجام داد.

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی بیان کرد: اما اگر به رهاسازی آب پشت سدها بسنده کرده و برنامه‌ریزی برای مصرف بهینه آب وجود نداشته باشد، کار درستی نیست و از سوی دیگر سد مهاباد برای تامین آب شرب شهر مهاباد و کل‌تپه باید باشد و از سوی دیگر برای کشاورزی دشت مهاباد که بیش از ۱۲ هزار هکتار است باید آب ذخیره وجود داشته و میزان برف و آب موجود در بالادست مشخص باشد.

وی با اشاره به اینکه امسال بیش از ۴۰ میلیون مترمکعب آب از سد مهاباد به دریاچه اورمیه رهاسازی شده است افزود: این دومین مرتبه در سال ۹۷ است که آب از سد مهاباد رهاسازی شده و امسال به اندازه کافی و بیش از برنامه از این سد رهاسازی انجام شده است.

محمودزاده گفت: از سوی دیگر اگر ورودی مناسبی به سد مهاباد وجود داشته باشد مازاد آن به دریاچه اورمیه می‌توان برسد اما باید مطمئن بود که آب سد مهاباد پاسخگوی آب شرب و کشاورزی برای سال آینده را خواهد کرد.

وی اظهار کرد: اگر حجم آب در پشت سد کاهش یابد کیفیت آب شرب مهاباد به شدت کاهش یافته و سبب نارضایتی مردم از بابت کدورت آب شرب می‌شود بنابراین ضروری بود که دریچه سد مهاباد بسته و رهاسازی آب متوقف شود تا به یک حجم مطمئنی برسد.

دریاچه اورمیه در سد مهاباد حقابه ندارد

نماینده مردم مهاباد در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه دریاچه اورمیه در سد مهاباد هیچ گونه حقابه‌ای ندارد افزود: از سال ۹۳ این موضوع صورت‌جلسه و مصوب شده که از آب سدها برای دریاچه رهاسازی شود و اینکه در همه کشورها هزینه می‌کنند و آب شور را تبدیل به آب شیرین کرده اما در کشورمان برعکس عمل کرده و آب شیرین را تبدیل به آب شور می‌کنیم.

وی گفت: راحت‌ترین کار برای ستاد احیای دریاچه اورمیه رهاسازی آب از پشت سدها است در حالی که آنها باید از هزینه‌های اضافی حق ماموریت ۳۰۰ نفر از کارکنان که در تهران مشغول هستند و یک بار نیز آذربایجان‌غربی را ندیده‌اند، کم کرده و اعتبار برای آبیاری تحت‌فشار در نظر گیرند.

محمودزاده تصریح کرد: همه مردم استان به ویژه مردم شهرستان مهاباد اعلام کرده‌اند که حاضر به آبیاری تحت فشار هستند و دولت باید اعتباری برای آن پیش‌بینی کرده تا کار اصلی انجام شود.

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی افزود: برای تبعات خشکی دریاچه اورمیه دولت باید کار اساسی انجام دهد نه اینکه از جیب مردم هزینه کرده و آب شرب شیرین را شور کرده و به دریاچه اورمیه بریزد.

محمودزاده اظهار کرد: اگر امسال به سبب بارش‌ها و موجود بودن آب مازاد رهاسازی انجام شده و سال آینده بارش و آب مازاد در دسترس نباشد آیا باز هم برای احیای دریاچه اورمیه به دنبال رهاسازی خواهند بود.

وی در ادامه گفت: از ۱۲ هزار هکتار از دشت مهاباد که زیرپوشش سد مهاباد است هنوز ۱۰ هکتار از آبیاری تحت فشار نیز به بهره‌برداری نرسیده است.

محمودزاده افزود: در ابتدا قرار بود ۳۰ میلیون متر مکعب آب از سد مهاباد به دریاچه اورمیه منتقل و رهاسازی انجام شود سپس اعلام شد که ۱۰ میلیون متر مکعب نیز باید افزوده شود که این کار نیز انجام شد.

وی تصریح کرد: سال گذشته ۱۸ میلیون متر مکعب آب از سد مهاباد به سمت دریاچه اورمیه رهاسازی شد و امسال و پیش از پایان سال، ۳۰ میلیون رهاسازی شده و ۱۰ میلیون بعدی پس از رسیدن آب به سطح مورد نظر از لحاظ شرب و کشاورزی و کاهش اعتراضات مردمی انجام می‌شود.

در ادامه رئیس فراکسیون احیاء و حفاظت دریاچه‌ها و تالاب‌های مجلس شورای اسلامی در مورد علت توقف رهاسازی آب سد مهاباد به دریاچه اورمیه اظهار کرد: متاسفانه وزارت نیرو به مصوبه ستاد احیای دریاچه اورمیه بی‌توجهی کرده و براساس درخواست نماینده مهاباد در مجلس، دریچه را بسته است در حالی که در هفته آینده مجددا این دریچه باز می‌شود و باید حقابه دریاچه اورمیه به آن برسد تا مصوبه ستاد احیاء نیز اجرا شود.

سیدهادی بهادری گفت: محل تغذیه دریاچه، رودخانه‌ها هستند و ۱۲ رودخانه باید آب خود را به دریاچه اورمیه برسانند که یکی از آنها رودخانه مهابادچای است و اگر دریاچه اورمیه خشک شود نخستین جایی که باید از جمعیت تخلیه شود خود مهاباد است.

وزارت نیرو در بحث دریاچه اورمیه بی‌اراده عمل می‌کند

وی با ابراز تاسف از اینکه وزارت نیرو به شدت در بحث دریاچه اورمیه بی‌اراده عمل می‌کند اظهار کرد: بزرگترین مشکل در راه احیای دریاچه اورمیه وزارت نیرو و وزارت جهاد کشاورزی است که در بیشتر موارد، مصوبات ستاد احیاء را به طور کامل اجرا نمی‌کنند.

نماینده مردم اورمیه در مجلس شورای اسلامی افزود: متاسفانه برخی نمایندگان استانی و غیراستانی در راه احیاء همراهی نکرده و گمان می‌کنند که دریاچه اورمیه فقط برای اورمیه است.

وی گفت: متاسفانه اطلاعات برخی نمایندگان در زمینه مسائل زیست‌محیطی ناچیز است و اشتباهاتی در این زمینه مرتکب می‌شوند و در این رابطه، ستاد احیای دریاچه اورمیه باید جلساتی با نمایندگان برگزار و آنها را از مسائل دریاچه آگاه کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *