خانه / آخرین اخبار / الهام علی‌اف: ارمنستان تلاش می‌کند مسیر مذاکرات قره‌باغ را منحرف کند

الهام علی‌اف: ارمنستان تلاش می‌کند مسیر مذاکرات قره‌باغ را منحرف کند

رئیس جمهور آذربایجان گفت: در نتیجه اشغال قره‌باغ توسط ارمنستان بیش از یک‌میلیون نفر آواره شده و مجبور به ترک خانه‌های خود شدند و در حال حاضر مردم این منطقه با فشارها و اذیت‌های زیادی توسط اشغالگران مواجه هستند.

به گزارش یول‌پرس، الهام علی‌اف رئیس‌جمهور آذربایجان در سخنرانی مراسم افتتاحیه هفتمین انجمن جهانی باکو با موضوع «آینده روابط بین‌الملل: قدرت و علایق» گفت: جمهوری آذربایجان روابط خود با شرکای سنتی‌اش را بیش از پیش تقویت کرده است؛ در عین حال با به دست آوردن دوستان جدید، پل‌های جدیدی برای خود ایجاد کرده است.

رئیس‌جمهور آذربایجان خاطرنشان کرد: بر اساس احترام متقابل می‌توان فضای مناسبی برای همکاری‌های مؤثری در زمینه‌های حمل و نقل، امنیت انرژی، تجارت و سرمایه‌گذاری ایجاد کرد.

الهام علی‌اف در مورد مسئله قره‌باغ کوهستانی اظهار داشت: در نتیجه اشغال قره‌باغ توسط ارمنستان بیش از یک‌میلیون نفر آواره شده و مجبور به ترک خانه‌های خود شدند و در حال حاضر مردم آذربایجان با فشارها و اذیت‌های زیادی توسط اشغالگران مواجه هستند به طوری که نه‌تنها پاک‌سازی قومیتی در قره‌باغ صورت می‌گیرد بلکه تخریب آثار تاریخی‌مان ادامه دارد.

وی ادامه داد: اشغال قره‌باغ توسط ارمنستان نقض آشکار قطعنامه‌های سازمان ملل و حقوق بین‌الملل است و حفظ وضع موجود غیرقابل‌قبول است. به همین خاطر برای پایان دادن به بحران قره‌باغ لازم است که ارمنستان هر چه زودتر نیروهای نظامی خود را از این مناطق خارج کند.

رئیس‌جمهور آذربایجان عنوان کرد: دولت ارمنستان تلاش‌های زیادی آغاز کرده است تا مسیر مذاکرات قره‌باغ را منحرف کند. این مسئله غیرقابل‌قبول است، به طوری که سازمان‌های بین‌المللی و سران گروه مینسک سازمان امنیت و همکاری اروپا با این درخواست نخست‌وزیر ارمنستان مخالفت کرده‌اند. این قالب مذاکرات سال‌های طولانی ادامه داشته است و به جای آنکه تلاش شود که به نتیجه برسد به بن‌بست رسیده است و نباید نتیجه هر مذاکره تعیین زمان مذاکره بعدی باشد.

الهام علی‌اف در پایان خاطرنشان کرد: دولت جمهوری آذربایجان همکاری‌های مؤثری با سازمان‌های بین‌المللی دارد و با ابتکار خود بیش از ۱۰ سال «روند باکو» را در راستای ایجاد گفت‌وگوهای مؤثر فی‌مابین فرهنگ‌ها و تمدن‌های جهان مطرح شده است، به طوری که این روند مورد حمایت سازمان ملل قرار گرفته است.

یک دیدگاه

  1. آقای علی اف باید کلا از روسیه یا هر کشوری که پیشنهاد مذاکره ذلیلانه میده قطع امید کنه، این دولت کثیف ارمنستان نیات پلیدی تو ذهنش داره فقط بایستی با جنگ وخون مناطق اشغال شده رو از دست ارمنستان آزاد کرد والسلام.

    3
    1

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *