خانه / آخرین اخبار / کاروان «تکم‌چی‌لر» در آستارا به راه افتاد

کاروان «تکم‌چی‌لر» در آستارا به راه افتاد

«تکم‌چی‌لر»، کاروان استقبال از نوروز با اجرای آئین های سنتی آذربایجان و برنامه های شاد، با حضور جمع کثیری از شهروندان در خیابان ها و بازار ساحلی آستارا به راه افتاد.

به گزارش یول‌پرس، جمعی از اعضای سازمان های مردم نهاد، اصحاب فرهنگ و هنر آستارا روز شنبه با لباس های محلی آذربایجان و حمل سبزه‌های سفره هفت سین، نوروز را به شهروندان و گردشگران نوید دادند.

حرکت از مقابل پارک شهرداری تا بازار ساحلی به همراه اسب های تزیین شده برای شهروندان و گردشگران جذابیت داشت و مردم با «تکم‌چی‌ها» و حاجی فیروز عکس یادگاری می گرفتند.

سرپرست اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آستارا در حاشیه این برنامه گفت: تکم خوانی، نوروزخوانی، دستمال انداختن و تخم مرغ بازی از رسوم مردم آستارا در چهارشنبه سوری و نوروز بود و متاسفانه بسیاری از آنها غبار فراموشی گرفته است.

پردل امیری نژاد افزود: این برنامه نمادین با همکاری اداره های ورزش و جوانان و فرهنگ و ارشاد اسلامی آستارا برگزار شد و با برگزاری جشنواره ها و کاروان های فرهنگی، سنت های فراموش شده را احیا می کنیم.

وی اظهار کرد: جشنواره های گلیم و نوروزخوانی را در آستارا برگزار خواهیم کرد تا فرهنگ این شهرستان، در کنار ظرفیت های تجاری و اقتصادی آن برجسته شود.

وی بیان کرد: اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آستارا برنامه سالانه ای را با هدف تثبیت هویت فرهنگی و ترویج آن آماده کرده و با توجه به ثبت جهانی نوروز، از برنامه های فرهنگی در این رابطه استقبال می کنیم.

رئیس اداره ورزش و جوانان آستارا هم نقش سمن های این اداره را در برگزاری باشکوه جشنواره ها و برنامه های فرهنگی مفید دانست.

وحید خاصی پور افزود: مسابقات فوتبال جام نوروز و جشنواره بازی های بومی و محلی از برنامه های اداره ورزش و جوانان آستارا با همکاری هیات های ورزشی و سمن ها در تعطیلات نوروز است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *