خانه / آخرین اخبار / نفت فروشی اقلیم کردستان به رژیم صهیونیستی

نفت فروشی اقلیم کردستان به رژیم صهیونیستی

سایت العربی الجدید فاش کرده که اقلیم شمال عراق از سال ۲۰۱۲ تاکنون نفت را بدون اجازه دولت عراق به رژیم اشغالگر اسرائیل صادر می‌کند.

G

به گزارش یول‌پرس، سایت العربی الجدید مدعی شد که اقلیم شمال عراق از سال ۲۰۱۲ تاکنون نفت را بدون اجازه دولت فدرال به خارج از اقلیم صادر می‌کند. این دومین ماه متوالی است که اربیل در اجرای توافق اخیر با بغداد درباره نظارت اقلیم شمال بر روند صادرات نفت تعلل می‌کند.

این سایت فاش کرده که مقامات رژیم صهیونیستی نفت اقلیم شمال را با قیمت بسیار ناچیزی بین ۱۵ تا ۱۷ دلار برای هر بشکه خریداری می‌کنند.

در همین راستا یک مسؤول عالیرتبه عراقی به العربی الجدید گفت: «فراکسیون‌های سیاسی از عادل عبدالمهدی، نخست‌وزیر عراق خواستند پرونده نفت را با مسؤولان کرد در اربیل و سلیمانیه و لزوم پایان دادن به روند قاچاق نفت بررسی کند.»

به گفته این مسؤول، نمایندگانی از جنبش تغییر در اقلیم شمال عراق اطلاعاتی را درباره قاچاق نفت به پارلمان عراق در بغداد ارائه کرده‌اند.

نفت از میدان نفتی بین کرکوک و شهرک «کویسنجق» و میدان «باباکرکر» و میادین جنوب شرق اربیل استخراج می‌شود.

به گفته مسؤول عراقی مذکور، روزانه ۳۰۰ هزار بشکه از طریق نفتکش‌های برخی کشورهای خارجی به خاورمیانه و بخشی از آن به بندر اشدود در اراضی اشغالی منتقل می‌شود.

این مسؤول تأکید کرد که افزایش اختلافات سیاسی میان احزاب و گروه‌های کرد در اقلیم شمال موجب فاش شدن اطلاعات مهمی درباره قاچاق نفت شده است.

بر اساس قانون اساسی عراق هرگونه همکاری یا تعامل با رژیم صهیونیستی جرم است.

به رغم اینکه بغداد و اربیل به توافقی قبل از تدوین بودجه سال کنونی برای نظارت شرکت سومو بر صادرات نفت عراق از میادین اقلیم شمال عراق به خارج در ازای پرداخت حقوق کارمندان اقلیم دست یافتند اما اربیل تاکنون پرونده صادرات نفت را به بغداد تحویل نداده است. دولت مرکزی نیز هنوز حقوق پیشمرگ‌ها را پرداخت نکرده است.

عضو جنبش تغییر گفت که پول‌های حاصل از فروش نفت به رژیم صهیونیستی در بانک‌های اروپایی در حساب‌های رهبرانی کرد در اربیل و سلیمانیه نگهداری می‌شود.

براساس اطلاعات رسانه‌های غربی اسرائیل بزرگترین وارد کننده نفت از اقلیم شمال عراق محسوب می‌شود.

۲ دیدگاه‌ها

  1. اقلیمک اسرائیل دوم در منطقه است

    5
    1

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *