خانه / آخرین اخبار / برنامه جامع کشتن قیزیل اؤزن!

برنامه جامع کشتن قیزیل اؤزن!

هیچ قطعه ای از یک پازل اطلاع ندارد که چه تصویری را تکمیل خواهد کرد. اما وقتی که این قطعات بی اطلاع از تصویر نهایی، در کنار هم قرار می گیرند، تصویری کامل ظاهر میشود. تصویری که ممکن است یک زیبایی را به نمایش در آورد یا آنکه یک فاجعه را در برابر دیده‌ها نمایان کند.

یول‌پرس-رضا رمضانی: هیچ قطعه ای از یک پازل اطلاع ندارد که چه تصویری را تکمیل خواهد کرد. اما وقتی که این قطعات بی اطلاع از تصویر نهایی، در کنار هم قرار می گیرند، تصویری کامل ظاهر میشود. تصویری که ممکن است یک زیبایی را به نمایش در آورد یا آنکه یک فاجعه را در برابر دیده‌ها نمایان کند.

برخی وقتها هم طرح هایی وجود دارند که ناخودآگاه به قطعات یک پازل تبدیل می شوند. طرح هایی که تنها به کارکردهای خرد و کوچک خود توجه دارند و شاید نمی دانند در وقوع چه پدیده کلانی نقش خواهند داشت و هنگامی که در کنار هم قرار می گیرند تبدیل به یک برنامه جامع ناخودآگاه (و شاید هم خود آگاه) می شوند.

بستر خشک شده رود قیزیل اؤزن در ماهنشان زنجان

اگر حوضه قزل اؤزن را از سرآغاز آن در دیواندره کردستان تا رسیدنش به دریای خزر در گیلان از نظر بگذرانید، خواهید دید که چه انبوهی از طرح ها و پروژه های مجاز و غیر مجاز به منابع آبی آن متصل شده اند و این پیکره را تهی می کنند. طرح هایی که اگر بخواهید هر کدام از آنها را به صورت جداگانه بررسی کنید، متولیانش توجیه‌های فراوانی از اشتغال و درآمدزایی و تأمین نیازها را برایتان ردیف خواهند کرد. اما اگر بپرسید مجموع اثرهای این طرح‌ها چه نتیجه کلی را رقم خواهد زد و برآیند این طرح های بی اطلاع از هم چه خواهد بود، غالبا با مکث و تپق زدنها مواجه خواهید شد یا آن که توکل و ایمان به لطف و تقدیر خداوند متعال را پیش خواهند کشید و این بار تمسک به استدلال و وجود تحلیل های مطالعه شده مهندسین مشاور و افق های چشم انداز محاسبه شده، جاخالی خواهند داد و هر اتفاق ناگواری به حساب مشیت الهی و قضا و قدر گذاشته خواهد شد.

شاید بد نباشد که فهرستی از برخی طرح های اجرا شده و یا در حال اجرا در حوضه آبریز قیزیل اؤزن را به صورت خلاصه مرور کنیم:

۱- صدها چاه و چاهک مجاز و غیر مجاز برای تأمین آب زمین های کشاورزی که حفر آنها از دیواندره و دهگلان کردستان شروع شده و در استان های بعدی تا گیلان تکرار شده است.

۲-صدها دستگاه یا ایستگاه پمپاژ که آب را از بستر قیزیل اؤزن برای مصارف مختلف کشاورزی، باغداری و خدماتی به سمت اراضی و واحدهای احداث شده تخلیه می کنند.

۳-ده ها واحد صنعتی آب بر که در کنار سرشاخه های قیزیل اؤزن مستقر شده اند و نیازهای آبی خود را از این حوضه تأمین می کنند.

۴-صدها واحد آبزی‌پروری مجاز و غیر مجاز که با حفر چاهها و چاهکها، آب زیرسطحی قیزیل اؤزن را به سطح آورده و در معرض تبخیر قرار می دهند.

۵- چندین طرح سد سازی پر ایراد مانند سیاه زاغ، تالوار، گلابر، بلوبین، مراش، مشمپا، شهریار، آیدوغموش، منجیل و … که هر کدام بخشی از آب این رودخانه را بدون محاسبات جامع از دسترس خارج کرده و کیفیت آن را نیز کاهش می دهند.

۶-برنجکاری های خارج از ظرفیت که آب رودخانه را در همان بستر رودخانه دچار افت کمی و کیفی می کنند.

۷- پساب صدها واحد صنعتی که آلودگی های مختلف شیمیایی و میکروبی را وارد این رودخانه می کنند.

۸-صدها واحد معدنی که ضمن تخریب ویژگیهای مطلوب آبخیزداری حوضه، رسوبات و آلاینده ها را وارد آب می کنند.

۹-کشاورزی های غیر اصولی که بخشی از سم ها و کودهای مصرف شده در آنها وارد حوضه رودخانه قیزیل اؤزن می شود و با تخریب و فرسایش خاک، رسوبات غیر معمول را به این رودخانه تحمیل می کنند.

اگرچه این فهرست کامل نیست، اما همین قطعات می توانند پازل برنامه ای جامع را برای کشتن قیزیل اؤزن تکمیل کنند. رودخانه ای که با مردن آن، زندگی و معیشت ساکنین حوضه آن با خطرهای جدی مواجه خواهد شد. از جمله بیش از ۸۰ درصد استان زنجان که در این حوضه قرار دارد!

 

رضا رمضانی – نشریه بایرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *