خانه / آخرین اخبار / غازی محمد بوزقورد کیست؟

غازی محمد بوزقورد کیست؟

در جریان یک متینگ سیاسی در شهر وان ترکیه، رجب طیب اردوغان رئیس جمهور این کشور شعری از غازی محمد بوزقورد را خواند که موجب جلب توجه بسیاری به این شاعر و قهرمان غرب آذربایجان گشت، در این یادداشت فرهاد جوانبخت این شاعر آذربایجانی را معرفی کرده است

غازی محمد بوزقورد  متخلص به “غازی زاده” (که با اسم مللا بوزو نیز مشهور می باشد) از شاعران و قهرمانان قرن بیستم (دوران جنگ جهانی اول و جیلولوق) در آذربایجان است .وی به سال ۱۸۸۵ میلادی برابر با ۱۲۶۴ شمسی در قصبه قولنجی (قولونجو) اورمیه دیده به جهان گشود

با نگاهی به تحولات یکصد سال اخیر درغرب آذربایجان ، شاهد بروز مسائل ناسیونالیسم افراطی از سوی مهاجران به این خطه می باشیم که حوادثی را همچون جیلولوق و غائله سمیتقو و عمرخان و … به وقوع پیوسته و در طی این جریانات ، هرج و مرج ها و قتل و غارتهایی که در واقع همان نسل کشی بود می بینیم. اما در حین این مسائل؛ سرزمین آذربایجان که همواره مهد قهرمانان و نامداران بوده است ، مردمانی از میان ملت برخاسته و در عین مردانگی ، در برابر تجاوز بیگانگان ایستاده و از سرزمین پاکشان دفع نمودند.

غازی بوزقورد قولونجو از جمله اشخاص و دلاور مردان قهرمان اورمیه و غرب آذربایجان می باشد که با شجاعت و درایت کم نظیرش با عده ی تقریبا اندک از همرزمان و سربازانش ، سالیانی را در برابر دست کجی ها و تجاوزات اشرار ایستادگی کرده و با جانبازیهای خود در جهت حفظ سرزمین و نوامیس و ملت خود از جان مایه گذاشتند.

ایشان با دیدن تجاوزها و وحشی گریهای جیلوها (ارامنه های مهاجر) و گروه های یاغی(سمیتقو و عمرخان) و به خاک و خون کشیده شدن مردم خود ، با سربازانش به درگیریهای مسلحانه با این گروهها پرداخته و به این طریق موجبات آزادی خاک بسیاری از مناطق حاشیه ای – روستایی اورمیه و سلماس که غرق در خون بودند را فراهم کردند.

کسی که به گفته ریش سفیدان و کسانی که خاطراتی از ایشان به یاد دارند و یا شنیده اند، از همان دوران کودکی ، نسبت به  هم سن و سالهای خود فکرهای بزرگی در ذهن خود می پروراند، و به دلیل هوش و ذکاوتش ، در مواجهه با طرف مقابلش ، استادانه به پیروزی می رسید. درجهت عقب راندن یاغی ها، مداوم  با تفنگچی های خود به مناطق مختلف (بخصوص به مناطق روستایی اورمیه ) رفته و از عزت آب و خاکش دفاع می نمود.

پس از آمدن نیروهای نجات بخش عثمانی (۱۹۱۸میلادی ،۱۲۹۷ شمسی)  بوزقورد ، نیروها و سربازهای خود را با ارتش عثمانی ادغام و با قرار دادن مقر نیروهای عثمانی در منطقه قولونجو  برای آزادی غرب آذربایجان ، فداکاریهای زیادی را به خرج داده و درست در این مدت زمانی بود که مردم ستم دیده ،  پس از مدت بسیاری احساس امنیت پیدا کرده بودند و این را مدیون نیروهای به کمک شتافته عثمانی و قیام های خودجوش برخاسته ازمیان خود مردم  همچون غازی محمد بوزقورد و همرزمانش بودند.

پس از دفع قشون جیلوها و آرامش نسبی در غرب آذربایجان، غازی بوزقورد به دعوت افرادی از ترکیه و بزرگان شهر وان به آن دیار رفته و در نهایت در سال ۱۹۴۸ میلادی ، برابر با ۱۳۲۷ هجری شمسی در سن ۶۳ سالگی چشم به جهان فرو بستند . مزار ایشان در شهر یوکسک آوا ، نزدیک شهر وان تورکیه قرار دارد.

بوزقورد در حین قهرمان بودن ، یکی از شعرای توانای شعر تورکی نیز بود و هم اکنون نیز سروده های ایشان در بین مردم و ادبای وان ترکیه از ارزش و منزلت فراوانی برخوردار است تا جایی که یکی از خیابانهای شهر وان نیز به اسم ایشان نام گذاری گردیده است. اما متأسفانه تعداد معدودی از اشعار ایشان در بین مردم زادگاهش بجای مانده و لازمه این را دارد که با جمع آوری آثار و سروده های ایشان ، مردم آذربایجان نیز از وجود آنها بهره برند.

اخیراً در میتینگ حزب عدالت و توسعه رئیس جمهور تورکیه رجب طیب اردوغان بندهایی از شعر غازی محمد بوزقورت که در اشعار خود از تخلص «غازی‌زاده» استفاده می‌کرد را قرائت نمود .

نمونه ای اشعار این شاعر تورک سنی مذهب اهل روستای قولنجی شهرستان اورمیه

فلک

فلک سنه نئیله میشدیم

باغریم باشین قان ائیله دین

بیر یاندان ائویم داغیتدین

بیر یاندان یاردان ائیله دین

سینه مه چکمیشسین داغی

بولبولسوز نئینیره م باغی

عؤمروموزون بۇ سون چاغی

گؤز یاشیم عوممان ائله دین

داغیتدین مولکو مالیمی

غربته سالدین یولومو

قوجاتدین بوکدون بئلیمی

حقسیز بیر دیوان ائیله دین

داغیتدین مالی دؤولتی

ایسکانیم قیلدین غربتی

چکمه دیم سندن میننتی

قتلیمه فرمان ائیله دین

گاه قاندیریب ایناندیریسین

دوست دوشمانا گولدوروسون

زیندانلارا سالدیریسین

یوسوفو کنعان ائیله دین

شوکور اولسون سنه تانریم

آتدیم کیریغ گلدی زاریم

قاپیمداکی خیدمتکاریم

باشیمدا سولطان ائیله دین

قاضی ده آغلاییر قان

فلک یئنه اولدو دوشمان

کئشکه دؤنسه یدیم بۇ زامان

مؤحتاجی بیر نان ائله دین

۲ دیدگاه‌ها

 1. روحی شاد اولسون یولی دواملی
  هر بیر قطره قانیمیز فدا اولسون آزربایجان توپراغینا
  بو توپراغ دان پای اولماز
  خواستم به گویش دری هم بگم که آن خائنین و دشمنانی که چشم طمع به خاک پاک آزربایجان دوخته اند بدانند با هر قطره از خونمان از خاک اجدایمان حفاظت خواهیم کرد اورمو قلب تپنده آزربایجان هست وخواهد بود مرگ بر وطن فروش مرگ بر بی شرفی که خاکش را به بهایی بفروشد ما در تبریز قلبمان در آستارا اردبیل اورمو آک باتان و زنگان می طبد هر لحظه هر زمان فداییان ملت وخاک پاک وطنمان هستیم یاشاسین تورک میللتی یاشاسین آزربایجانیم

  20
  24
 2. یاشاسین اورمو یاشاسین آذربایجان
  روحی شاد اولسون بوجور بویوک قهرمانلارمزن
  اگر تفنگ پدری بر زمین افتاد مطمئن باشید دستهای بسیاری در آذربایجان هست که تفنگ را برداشته و قلب دشمن را نشانه خواهد گرفت

  16
  24

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *