خانه / آخرین اخبار / دریاچه اورمیه در سال ۱۴۰۶ به تراز اکولوژیک می رسد
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست:

دریاچه اورمیه در سال ۱۴۰۶ به تراز اکولوژیک می رسد

معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: با ادامه بارش های مناسب در کشور، دریاچه اورمیه در سال 1406 به وضعیت اکولوژیک می رسد.

به گزارش یول‌پرس به نقل از ایرنا؛ عیسی کلانتری با اشاره به سرمایه گذاری دولت برای احیای دریاچه اورمیه و تلاش مدیران دولت در این زمینه، افزود: در پی بارش های اخیر تراز دریاچه اورمیه نسبت به سال گذشته حدود ۳۶ سانتی متر افزایش یافته است.

وی اظهار داشت: تا پایان امسال با انتقال آب رودخانه زاب به دریاچه اورمیه سالانه ۶۵۰ میلیون متر مکعب آب وارد این دریاچه می شود.

رئیس سازمان محیط زیست گفت: با احتساب سالانه ورود حدود ۳۰۰ میلیون متر معکب حق آبه دریاچه اورمیه از طریق وزارت نیرو و شرکت های آب و فاضلاب منطقه، سالانه حدود یک میلیارد متر مکعب از اوایل سال آینده به آب این دریاچه اضافه می شود.

کلانتری با بیان اینکه خطر خشکی دریاچه اورمیه از سال گذشته برطرف شده است، ادامه داد: تراز سطح آب دریاچه اورمیه پس از بارش ها تا ۱۰ فروردین امسال به حدود یک هزار و ۲۷۱٫۰۸ متر رسیده است که این میزان در مدت مشابه سال گذشته یک هزار و ۲۷۰٫۷۲ متر بود و این آمار حاکی از افزایش حدود ۳۶ سانتی متری تراز آب این دریاچه است.

وی گفت: میزان بارش در سال آبی جاری در حوضه دریاچه اورمیه ۳۷۹٫۳ میلی متر بود که این میزان نسبت به مدت مشابه سال گذشته حدود ۴۶ درصد افزایش یافته است به طوری که در سال آبی گذشته میزان بارش ۲۵۹٫۶ میلی متر بود.

کلانتری با اشاره به بارش های ۱۰ روز اخیر در منطقه زاگرس یادآوری کرد: در پی این بارش ها حدود ۸۰ میلیارد متر مکعب بارندگی در کشور روی داد و کشور ما که حدود ۱۱ سال در خشکسالی بسر می برد، از خطر کم آبی نجات یافت.

معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان محیط زیست کشور پس از دیدار با محمدرضا پورمحمدی استاندار آذربایجان شرقی برای ارزیابی وضعیت دریاچه اورمیه از این دریاچه بازدید کرد.

یک دیدگاه

  1. مرگ بر پان ایرانیسم احمق

    تا وقتی ادم هایی مثل رضایی و تهمتن که تفکرات تروریستانه و نژاد پرستانه فردوسی رو دارن دریاچه رو نمیزارن پر بشه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *