خانه / آخرین اخبار / اعتراض به سیاست‌های چین علیه اویغورها در واشنگتن

اعتراض به سیاست‌های چین علیه اویغورها در واشنگتن

مردم آمریکا در اعتراض به سیاست های چین علیه مسلمانان تورک اویغور در منطقه خود مختار سین‌کیانگ در راهپیمایی «اویغورها را نجات دهید» در واشنگتن شرکت کردند.

به گزارش یول‌پرس، گروهی از ساکنان شهر واشنگتن، پایتخت آمریکا در اعتراض به سیاست های چین علیه مسلمانان اویغور در منطقه خود مختار سین‌کیانگ به دعوت کنگره اویغورهای جهان و انجمن آمریکایی اویغورها در راهپیمایی «اویغورها را نجات دهید» شرکت کردند.

آنان با حمل پلاکاردهای با مضمون “اویغورها نیز حق زندگی دارند”، آزادی برای تورکستان”، “اردوگاه‌های اجباری را تعطیل کنید” از دولت چین خواستند به مبانی حقوق بشر احترام گذاشته، اردوگاههای اجباری را تعطیل کرده و اجازه دهد اعضای خانواده های اویغور در کنار هم باشند.

تظاهرات کنندگان همچنین از دولت آمریکا خواستند به چین جهت توقف نقض حقوق مسلمانان در منطقه خودمختار سین کیانگ فشار وارد کند.

دولکن عیسی، رئیس کنگره اویغورهای جهان اظهار داشت: هدف ما رساندن صدای اعتراض مان به سیاستهای ضد بشری دولت چین علیه اویغورها در قرن بیست و یکم به گوش جهانیان است. از آمریکا می خواهیم جهت اعمال فشار بر چین تحریم هایی علیه پکن اعمال کند.

وی افزود: دولت چین با قطع ارتباط مردم منطقه با جهانیان سعی دارد سیاست قتل عام مخفیانه خود را عملی کند. جامعه بین الملل باید هوشیار باشد و علیه این اقدام وارد عمل شود. آنان باید از ما حمایت کنند. مردم ترکیه همواره در کنار ما هستند.

آکیبا گودوین، مسلمان سیاهپوست که در این تظاهرات شرکت کرده بود نیز گفت: مسلمانان از وضعیت اویغورها در چین بسیار نگران هستند. رهبران مسلمانان جهان باید اقدامی جهت حمایت از اویغورها انجام دهند.

محمد علی، مسلمان اویغور نیز گفت: هفت سال است در آمریکا زندگی می کنم. ۳۰ نفر از اعضای خانواده و فامیلم در اردوگاههای اجباری هستند. از ۳ سال گذشته ارتباطی با خانواده ام ندارم.

گفتنی است سازمان دیده‌بان حقوق بشر٬ نهادهای مدنی بین المللی و سازمان عفو بین الملل از نقض سیستماتیک حقوق اویغورها خبر داده است. پکن در اکتبر ۲۰۱۸ تلویحا به وجود پایگاه نظامی سری در منطقه سین‌کیانگ که در آن مسلمانان نگهداری می‌شوند، اذعان کرد.

چین در توجیه سیاست ظالمانه خود ادعا کرده که این اقدام به‌ خاطر “مبارزه با تروریسم و افراط‌ گرایی و رادیکالیزه شدن آنها” صورت می‌گیرد.

وزارت امور خارجه ترکیه نیز مقامات چین را به احترام گذاشتن به اصول بنیادین حقوق بشری تورک‌های اویغور و بستن اردوگاههای اجباری فراخواند.

ترکیه همچنین سیاست اعمال آسیمیلاسیون علیه تورک‌های اویغور را مایه شرم و اعلان رسمی سیاست یکسان‌سازی زبانی و دینی در اکتبر ۲۰۱۷ را نمونه جدیدی از اقدامات چین برای از بین بردن هویت اتنیکی و دینی تورک‌های اویغور و دیگر جوامع مسلمان در این کشور دانست.

۲ دیدگاه‌ها

 1. گنه ساغ اولسونلار امریکالی لارکی اولاردا انسانیت وار
  بوردا جماعتین غیرت داماری قورویوبدی

  3
  6
 2. آیا دولت ما هم ازمسلمانان اویغوردفاع خواهدکرد؟؟!! یا صرف تورک بودن آنها وجهت بقای خود به حکومت فاشیستی و بی دین چین باج خواهد داد.مگر ما ادعا نمی کنیم که رهبر مسلمانان جهان هستیم مگر حضرت محمد نفرموده که اگر مسلمانی صدای کمک خواهی مسلمانی را بشنود وبه آن جواب ند هد از مانیست.آیا ما واقعا مسلمانیم یا فقط اسم مسلمانی را یدک میکشیم.آیا جا ندارد که ما به دولت بی عقل ترامپ!!بیشتراز دولت حسن روحانی احترام بگذاریم؟خداوندا تو را به خداوندیت قسم میدهم هرچه زودتر موجبات ظهورآقا امام زمان را فراهم کن تا به این بی عدالتی ها چه درایران وچه درچین پایان دهد. آمین یا رب العالمین

  2
  6

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *