خانه / آخرین اخبار / دروغ ۲۴آوریل و پافشاری ارامنه

دروغ ۲۴آوریل و پافشاری ارامنه

ویترین دروغ ۲۴آوریل در ایران بیشتر از هرچیزی رنگ آذربایجان ستیزی را همراه دارد بگونه‌ای که تجمع و سر دادن شعار «مرگ بر تورک» در شهری که بیشتر ساکنان آن را تورک‌های آذربایجانی‌ها تشکیل می‌دهند خود انکار واضح جنایت‌های ارامنه در غرب آذربایجان است و عدم واکنش به وارون‌نمایی‌های تاریخی اینچنینی در اصل تأیید ادعاهای کذب آژانس ارمنی است.

یول‌پرس – آتیلا حاجیزاده: تراژدی‌سازی برای تبرئه از جنایت از جمله‌ ابزارهایی است که همواره مورد استفاده متجاوزها برای رهایی از عمل‌های ناشایست خود بوده است. تراژدی‌سازی برای گروه‌های که دارای لابی گسترده در سطح جهانی و دستگاه تبلیغی منسجم بوده‌اند همیشه و در هر برهه‌ زمانی همچون تکنیکی موفق، کارکرد داشته است.

امپراطوری عثمانی از جمله دولت‌های بزرگ در طول تاریخ بوده که همیشه از سوی دولت‌های غربی در مظان اتهام نسل‌کشی‌های رنگارنگ قرار می‌گیرد. کشورهایی چون فرانسه، آلمان، یونان و بریتانیا که همیشه در مواجهه با امپراطوری عظیم عثمانی مغفول و شکست‌خورده بودند، در صدد تشکیل پرونده‌هایی جنایی برای این دولت بوده‌اند. نسل‌کشی‌هایی چون نسل‌کشی ارامنه، نسل‌کشی یونان، نسل‌کشی آشوری‌ها از جمله ادعاهای دولت‌های ذکر شده برای تخریب وجهه تاریخی دولت عثمانی و وجهه بین‌الملل وارث کنونی این امپراتوری یعنی جمهوری ترکیه مطرح می‌شود.

آتیلا حاجی زاده

واقعه موسوم به «نسل‌کشی ارامنه در ۲۴ آوریل توسط ارتش عثمانی» از جمله تراژدی‌سازی‌هایی است که از سوی ارامنه مطرح و توسط حامیان اروپایی‌شان دنبال می‌شود اما واقعه از چه قرار است و مستندات ارائه شده تا چه حدی واقع‌بینانه و حقیقی هستند؟

امپراتوری عثمانی در زمان حیات پر ظفر خود اروپا را به‌ستوه رسانده بود و علاوه بر این، دست دولت‌های استعماری غرب را از منابع و بازارهای شرقی، از غرب آسیا گرفته تا شرق اروپا کوتاه نموده بود، اینچنین دولت‌هایی از قبیل فرانسه و بریتانیا عزم خود را برای ساقط کردن امپراطوری عثمانی تا پایان جنگ‌جهانی اول جزم کرده بودند و برای نیل به‌این مقصود از هیچ تلاشی فروگذار نشدند. تشکیل ستون پنجم برای ایجاد جبهه‌ای داخلی در خاک عثمانی از جمله اعمال مهم متفقین در این راستا بود که رویاپردازی‌های جمعیت‌های ارمنی در راستای تشکیل ارمنستان بزرگ قرعه را بنام ایشان زد.

رویای واهی تشکیل ارمنستان بزرگ در آن سال‌ها که قدرت‌های بزرگ در گروه‌های متحد و متفق مقابل‌ هم صف‌ آرایی کرده بودند تا جهان مجددا بین خود تقسیم نمایند و در این بین کشورهای بسیاری بودند که به طلب حق تعیین شرنوست خود و تشکیل دولت‌های ملی خود می‌پرداختند و این شرایط جهانی فرصتی طلایی برای ارامنه به‌شمار می‌آمد.

قول متفقین مبنی بر مساعدت در تشکیل کشور ارمنستان، ارمنی‌هارا به ستون پنجمی محکم برای دولت‌های غربی تبدیل نمود لذا ارامنه سلاح در دست علیه کشور خود وارد جنگ شده و در مقابل ارتش عثمانی به صف‌آرایی پرداختند‌ و در نتیجه شرایط بحرانی جنگ جهانی اول فکر هرگونه ترهم را از ارتش عثمانی سلب نمود و قوای نظامی  ارامنه بکلی منهدم گشت.

اما خیانت ارامنه در اثنای جنگ، بهای سنگین‌تری را نیز در پی داشت بگونه‌ای که منهدم شدن قوای مسلح ارمنی، به فرار و در مواردی اخراج ارامنه از اراضی تحت کنترل امپراتوری عثمانی منجر شد.

کشته‌شدگانی امروزه ادعا می‌شود توسط ارتش عثمانی بقتل رسیده‌اند تا حدود بالایی در راستای تراژدی‌سازی و مظلوم‌نمایی ارامنه در لاپوشانی جنایات‌شان در اراضی عثمانی است و حقیقت امر این می‌باشد که هیچگونه نسل‌کشی یا قتل‌عامی علیه ارامنه صورت نگرفته است بلکه آنچه که رخ داده است، جنگی است که ارامنه آغازگر آن بودند و اخراج جمعیت واکنشی منطقی‌ و طبیعی‌ از سوی دولت عثمانی در مقابله با خائنین جنگی در شرایط بحرانی نزاع جهانی اول بوده است‌.

آمارهای ارائه شده از سوی لابی ارمنی‌ بعنوان تعداد کشته شدگان وقایع ۱۹۱۸، بیشتر از رنگ واقعیت، حال و هوای قصه‌های مادربزرگ‌ها را دارد، آمار ۱,۸۰۰,۰۰۰ نفری ارامنه معادل یک پنجم کشته‌های جنگ جهانی اول می‌باشد که هیچ عقل سلیمی نمی‌تواند این رقم را توجیه نماید.

اما رویای واهی تشکیل ارمنستان بزرگ چنان خولیایی بیماری‌گونه‌ای به‌جان ارامنه افتاده بود که شکست بزرگ از عثمانی هم برایشان عبرت نشد و پس از خروج از اراضی تحت سیطره امپراتوری عثمانی به اراضی غرب آذربایجان سرازیر شده و قتل‌عام‌های فجیغی موسوم به «جیلولوق» را به وجود آوردند. اینچنین قتل‌عام‌ فجیع ۳۱مارس باکو و فاجعه اسماعلیه از سوی ارامنه از آن دسته شرارت‌هایی است که آژانس‌های ارامنه در راستای نیل به ایجاد نطفه نامشروع‌شان در رحم جغرافیایی منطقه شکل داده‌ است که امروز نه تنها از آنها سخنی به‌میان نمی‌آورد بلکه با وقاحت تمام مقاومت اهالی منطقه در مقابل تجاوز خود را نیز از مصادیق نسل‌کشی ارامنه به شمار می‌آورند در حالیکه علاوه‌بر شواهد زنده نسل‌کشی آذربایجانی‌ها توسط ارامنه، هرروز نشانه‌های جدیدی نیز کشف می‌شود.

رفتار دسته‌های ارامنه مهاجر از عثمانی با یاری ارامنه قفقاز در دو سوی آراز بیشتر از پیش بر وضوح شرارت و افکار پلید آژانس ارمنی می‌افزاید که کدامین گروه عامل و خواهان نسل‌کشی بوده است و رفتار جمهوری ارمنستان پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی در آغاز جنگ و ایجاد قتل‌عام‌های وحشیانه جای هیچ شک و شبهه‌ای در زمینه باقی نمی‌گذارد.

هرچند وارون‌نمایی‌های تاریخی ارامنه ریشه‌ای صدساله دارد اما با این وجود در سال گذشته شکل متفاوت‌تری به‌خود گرفته‌ است بگونه‌ای که پروپاگاندای شدیدتری در رابطه با ادعاهای ارضی ارامنه در حال مطرح شدن است.

انکار وقایع جیلولوق در غرب آذربایجان و جلوه دادن پیگیری کنندگان این نسل‌کشی از سوی استاندار آذربایجان‌غربی، رونمایی از پلاکارد «آرتساخ» در بازی پیروزی-تراختور و ویدیویی منتشر شده از عامل این حرکت که حمایت از اشغالگری ارامنه و نسل‌کشی‌های جنگ قره‌باغ از سوی حامیان پانفارس آژانس ارمنی و همچنین گشودن پرچم ارمنستان در گیلان و دیالوگ‌های مبنی بر حمایت از اشغالگری و قتل و غارت ایشان در اراضی اشغالی آذربایجان نمونه‌ای از ایجاد تقابل‌های جدید از اتحاد فاشیست‌های آژانس ارمنی و نیروهای پانفارس بشمار می‌آیند.

اما علاوه بر این حرکت‌های ایذایی، عملی حساب نشده بیشتر از هر چیز دیگری احساسات مردم آذربایجان را جریحه‌دار نمود. حضور نخست وزیر ارمنستان در باشگاه آرارات و در جمع ارامنه تهران با خودنمایی پلاکاردهایی که نام «آرتساخ» را بعنوان خاک ارمنستان را یدک می‌کشیدند، همراه بود که این نشانگر این است که ادعاهای ارامنه در ایران شکل جدی‌تری به‌خود گرفته است.

حضور نیکول پاشنیان، نخست وزیر ارمنستان در جمع ارامنه ایران و ایراد سخنرانی از سوی وی مسئله‌ای نادر و البته توجیه نشدنی است و بدان می‌ماند که حاضرین در آن مراسم تبعه‌های ارمنستان، ساکن ایران هستند. امروزه هرچقدر به ۲۴آوریل نزدیک‌تر می‌شویم تب‌وتاب برای مواجه شدن با ویترین دروغ ارامنه بیشتر می‌شود چرا که خوب می‌دانیم، تظاهرات ۲۴آوریل امسال متفاوت‌تر از سال‌های پیشین خواهد بود.

پروپاگاندای لابی ارمنی در اروپا، متحدان پانفارس داشتناک‌ها و اشتباه فاحش وزارت امور خارجه فرصت هرگونه خوشبینی را از افکار عمومی گرفته است و اینبار تمام تخم‌مرغ‌ها در سبد وزارت کشور قرار دار و چشم‌ها دوخته شده که وزارت کشور مجوز تجمع ارامنه را تأیید خواهد کرد یا خیر.

وزارت کشور باید دقت کافی را در این زمینه داشته باشد که وقوع امساله ویترین دروغ ۲۴آوریل دل اهالی آذربایجان را که بارها قربانی جنایت‌های آژانس ارمنی گشته‌اند را بیشتر از پیش به درد خواهد آورد چرا که لابی ارمنی در صدد است دفاع ارتش عثمانی از مردم آذربایجان در خلال وقایع ۱۹۱۸ را نیز جزو دروغ نسل‌کشی ارامنه به حساب می‌آورد و شعار «مرگ بر تورک» سالیانه شرکت کنندگان این تجمع علاوه بر هدف قرار دادن جمهوری ترکیه، تورکان آذربایجان را نیز شامل می‌شود.

تظاهرات۲۴ آوریل عظیم‌ترین پروپاگاندای آژانس ارمنی برای وارونه‌سازی تاریخ و مظلوم‌نمایی است و کم‌کاری مسئولین در اشاعه حقیقت وقایع جنگ جهانی اول به ویژه رویدادهای سبب ۱۹۱۸ در غرب آذربایجان فرصت مانور بیشتری را در اختیار ارامنه قرار می دهد تا غیاب عدم به‌رسمیت شناسی نسل‌کشی مردم آذربایجان توسط داشتناک‌ها و غیاب المان‌های یادواره این ضایعه اسفناک مواضع فاشیستی خود را پیش ببرند.

ویترین دروغ ۲۴آوریل در ایران بیشتر از هرچیزی رنگ آذربایجان ستیزی را همراه دارد بگونه‌ای که تجمع و سر دادن شعار «مرگ بر تورک» در شهری که بیشتر ساکنان آن را تورک‌های آذربایجانی‌ها تشکیل می‌دهند خود انکار واضح جنایت‌های ارامنه در غرب آذربایجان است و عدم واکنش به وارون‌نمایی‌های تاریخی اینچنینی در اصل تأیید ادعاهای کذب آژانس ارمنی است.

امروز فعالین مدنی آذربایجان پس از سال‌ها تحقیق و تألیف آثار مستند بصورت جدی میدان آمده و با تشکیل «کمپین لغو مجوز ارامنه برای تجمع ۲۴آوریل» خواهان دقت وزارت کشور در مواجهه با رفتارهای مملو از دروغ و رفتارهای فاشیستی آژانس ارمنی گشته‌اند تا بار دیگر مظلومیت‌ مردم آذربایجان در لابه‌لای پروپاگاندای داشتناک‌ها و حامیان غربی و متحدان پانفارس داخلی‌شان شکل وارون به‌خود نگیرد.

امید است وزارت کشور با احترام به مستندات تاریخی اشتباه وزارت امور خارجه را تکرار نکرده و با لغو مجوز تجمع ۲۴آوریل فرصت وارونمایی تاریخی و تراژدی‌سازی های دروغین را از آژانس ارمنی، حامیان اروپایی و متحدان پانفارس‌اش سلب نماید و با احداث المان‌هایی مبنی بر یادواره قربانیان نسل‌کشی واقعه جیلولوق در شهرهای آذربایجان عدم فرصت‌دهی به کتمان حقیقت را گارانتی نماید‌.

۸ دیدگاه‌ها

 1. مرگ بر پانکردیسم

  بزارید یه واقعیتو بگم … اقا جان اذرباجانی ها غیرت ندارن اگه غیرت داشتن الان استاندارمون ترک بود … ارمنی ها جرات نمیکردن بیان خیابان با وجود اقلیت قاطعشون .. کرد ها با اقلیتشون در ارومیه نمیگفتن ۴ قسمت از ۵ قسمت کرده … الانم میخان در بازی ترکاتور سازی شعار دادن تورک هارو ممنوع کنن .. کجاست اون غیرتت اذربایجانی ؟؟ داره باورم میشه که ما تورک نیستم چون ترکها هیچ وقت حقارت رو قبول نمیکردن

  20
  38
 2. نویسنده این مطلب که اطلاعات تاریخی درستی هم ندارد و با تعصب به تاریخ و وقایع عصر حاضر نگاه کرده اگر ملیت خود را اعلام نکند از منظر دیگران نه یک ایرانی بلکه یک تبعه ترکیه به نظر میرسد

  قوم گرایان که تاکنون خود را ترک مینامیدند امروز پرده از روی خود کشیدند و علنا” اظهار میکنند اهل ترکیه و یا بدتر از آن مامور دولت ترکیه و ملزم به حمایت از منافع ترکیه میباشند

  قوم گرایان بدروغ میگویند عثمانی ها برای نجات آذربایجانی ها به ارومیه آمدند ولی از تجاوزات مکرر ارتش عثمانی و اشغال چندین باره تبریز و جنایات ترکها در تبریز و همدان نامی نمیبرند که چطور شیعیان را سر میبریدند و جلوی لوله توپ میگذاشتند
  از جنایات سلطان سلیم جنایتکار عثمانی چیزی نمیگویند چون ظاهرا” مامور دولت ترکیه هستند

  قوم گرایان به دلیل حمایت از منافع ترکیه در مقابل منافع ایران به نظر من حق اظهار نظر در مورد ایران را ندارند
  تکلیف ما با قوم گرایان ( در اصل ماموران استخبارات ترکیه ساکن ایران ) و کشور جعلی ترکیه بزودی مشخص میشود
  ظاهرا” دوره جدید جنگهای ایرانی و عثمانی شروع شده است !!

  36
  15
  • آیدین زنگان تورکو

   این دقیقا مایی که میگی کیا هستن؟؟
   منطورت چن تا بز کوهی تومان پوش قندیل نشینه ؟ که ارتش تورکیه نسلشون رو داره منقرض میکنه؟!!
   یا کشور جعلی ارمنستانه که جمعیتش داره هر سال کمتر میشه و اگه ایران و روسیه دو روز گاز و غذاشون رو ندن از گشنگی و سرما میمیرن و اگه فقط یه روز روسیه سرش رو برگردونه ارتش آزربایجان کلش رو نابود میکنه!؟؟؟
   یا منظورت چن تا توله سگ کیروشه؟؟ که ففط یه تبریز و تراختور براشون کافیه؟!!!
   عددی نیستین شما!!
   تورکها تونستن انگلیسی ها رو به غلط کردن بندازن شما توله سگهای پان عیرانیست که کلا عددی نیستین
   کم پارس کنین بابا!!

   7
   28
  • گذشت آن زمانی که هر کس از هویت خود دفاع میکرد , پانترک و تجزیه طلب میخواندند .
   خواهشا مطالعات تاریخیتان را از منابع فاشیستی انتخاب نکنید تا حقایق را راحتتر درک کنید .
   در هشت سالی که تبریز دست دولت عثمانی بود کشتاری صورت نگرفته چرا که شهر تسلیم شده بود .

   7
   28
 3. کاچازنونی اولین نخست وزیر دولتک ایروان بعد از جنگ جهانی اول تا اشغال قفقاز توسط بلشویک ها در مانیفست مشهور خود خطاب به حزب افراطی و آدمخوار داشناک ارمنی دقیقا این جمله رو نوشته: اگر حزب داشناک منحل نشود بیشرفی در انتظار ما خواهد بود، امروز ما شاهد این بیشرفی با ادعای کذب نسل کشی مخملی و صورتی هستیم که جزی از هویت ارامنه شده تنها هدف ارامنه این است که از موقعیت الان خود یعنی اعادنه جمع کردن خلاص بشن اونهم با دیه گرفتن از قربانی های خودشون که ۱۰۰ سال پیش نتونستن همه اونها رو نابود و امحا کنن، ادعای ارمنی در عالیترین دادگاه حقوق بشر دنیا در سال ۲۰۱۴ حتی نتونست خودشو مطرح کنه (دادگاه پرینچک) چه برسته به اینکه بخواد در یک دادگاه عالیتر که به جرایمی نظیر نسل کشی تحت نظارت سازمان ملل رسیدگی میشه با ادلیه تاریخی به نتیجه برسه تنها مدرکشون هم چنتا عکس از ارامنیه ایروان هست که بنا به گفتیه کاچازنونی در زمان حاکمیت داشناک ۱۶۰ هزار ارمنی در ایروان از گرسنگی مردن و این رو هم میخوان مثل چیزی که تورک ها انجام دادن نشون بدن، حالا این وسط در جواب تبانی ۲۰۰ هزار ارمنی با روس ها، انگلیس ها و فرانسوی ها حکومت آن زمان عثمانی هم ۴۰۰ هزار ارمنی رو از شرق تورکیه به شمال سوریه تهجیر میده و تحویل گروهای امدادیه آمریکایی، فرانسوی و انگلیسی دادن این رو هم اسمشو گذاشتن مثلا نسل کشی ارمنی، ارمنه ۱۰۰ سال پیش احمقرین نسلی بود که در تاریخ ارمنی خودشونو ثبت کردن، آخه چطوری باورشون شده بود که یه ارمنستانی هست که از خزر تا مدیترانه امتداد داره، حالا که ۱۰۰ ساله شکست خوردن اونهم از مردم این جغرافیا (همون ارمنستان بزرگشون) که اون زمان ۵ برابر ارامنه جمعیت داشته میخوان با این تظاهرات ها و هویت تخریبیشون عقب ماندگی شونو بعد خیانت تاریخیشون و بازیچه شدن شون توسط دولت ها مسیحی گردن تورک ها بندازن

  12
  28
 4. دوستات عزیز آذربایجان همواره بخشی از سرزیمن ایران بزرگ بوده است. اتفاقا بخشی از ارمنستان هم جزء ایران بزرگ بوده است. این قوم گرایی و مذهب گرایی و… همه از جهل است و ریشه در تفکر تفرقه افکنانه دشمنان ایران دارد..ارامنه زرتشتی هاف کردها ترک ها بلوچ ها لرها فارس ها و… همه ایرانی هستند یک پرچم دارند و همه پیرو پیامبران الهی هستند. چرا اینقدر تعصب نابجا نسبت به قوم و تبار و … دارید. این همه مشکلات ا زسوی دشمنان خارجی و نادانان داخلی برای کشور ایجاد شده شما به جای تلاش برای حل مشکلات یک مشکل بر آنها می افزایید؟؟!!!
  «إِنَّ اللّهَ لاَ یُغَیِّرُ مَا بِقَوْمٍ حَتَّى یُغَیِّرُواْ مَا بِأَنْفُسِهِمْ؛”

  23
  14
  • آیدین زنگان تورکو

   با این طرز تفکر که همه کشورها میتونن ادعا کنن کل دنیا برای اونهاست!
   مثلا الان یک ایتالیایی میتونه ادعا کنه کل اروپا و سوریه و …. واسه اونهاست چرا که یه زمانی امپراطوری رم بوده که مرکزش رم ایتالیا بوده و بر این کشورها مسلط بوده.
   یا یک عربستانی میتونه ادعا کنه کشورهای ایران و عراق و لبنان و سوریه و حتی اسپانیا و… برای عربستانه و باید به عربستان برگردانده بشه!! بخاطر اینکه چن صباحی اعراب خلفای اموی و عباسی و… بر اونها حکومت کردن.
   چنین ادعایی رو اهالی مغولستان میتونن برای نصف کره زمین داشته باشن.
   یا اهالی تورکیه برای بیش از ۱۰ کشور داشته باشن بخاطر امپراطوری عثمانی و….
   ولی اگه قرار باشه ادعایی برای کشورمون که الان اسمش ایرانه باشه تورکها از همه بیشتر حق دارن چرا که بیش از هزار سال بر این مملکت حکومت کردن و الانه هم حداقل ۳۰ درصد جمعیت تورک هستش.
   پس دست بردارین از این حرفای بی سر وته!

   11
   27
   • عالی نوشتی عثمانی وقتی تجزیه شد بیست کشور شد ترکیه لبنان سوریه عراق فلسطین کویت ….یا خود صفویه تا خود عراق مال دولت صفویه بود که در جنگ با عثمانی ضمیمه دولت عثمانی شد
    به اعتقاد بعضی امل ها چون در گذشته فلان مال من بوده و عرضه نداشتیم حال باید اینطوری بشه

    4
    28

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *