خانه / آخرین اخبار / پ.ک.ک به شدت ضعیف شده است
عضو بنیانگذار پ.ک.ک:

پ.ک.ک به شدت ضعیف شده است

عضو بنیانگذار پ.ک.ک با اشاره بر اینکه کنترل پ.ک.ک بر مناطق کردنشین، بسیار کاهش یافته است تاکید کرد این گروه به شدت ضعیف شده است.

به گزارش یول‌پرس، “صلاح‌الدین چلیک” از اعضای بنیانگذار پ.ک.ک که پس از دستگیری عبدالله اوجالان وی را به تسلیم شدن به سازمان اطلاعات ترکیه برای نجات جان خود متهم و از پ.ک.ک فرار کرد، طی تحلیلی در سایت شبکه تلویزیونی رووداو نوشت: «حزب دموکراتیک خلق‌ها (HDP) به پ.ک.ک وابسته است و در مناطق کردنشین ترکیه رای نیاورد، یعنی مردم به آن «نه» گفتند. این حزب قبل از آن که محصول هوشمندی دموکراتیک و بهره‌مندی از مزایای مبارزه قانونی باشد، محصول مبارزه غیرقانونی سیاسی و مسلحانه است. این اقدام بر جنبش قانونی نیز تاثیر بد و منفی گذاشت».

وی در ادامه افزود: «پ.ک.ک از سال ۲۰۱۶ ضربه مهلکی خورد، در مناطق روستایی نیروهای خود را به طور کلی از دست داد، پ.ک.ک در مناطقی مانند درسیم، قلابا، چله، شمذینان و بسیاری از مناطق دیگر کنترل را از دست داد و کنترل در دست دولت و نیروهای ضد پ.ک.ک است. HDP نتوانست این خلا را پر کند. نتوانست وارد روستاها شود، نتیجه انتخابات زلزله‌ای علیه پ.ک.ک بود، این در حالی است که کردها به حزب جمهوری‌خواه خلق نیز رای دادند و بدون رای کردها این حزب نمی‌توانست موفق شود».

این عضو سابق پ.ک.ک از احمد تورک انتقاد کرد و گفت: «احمد تورک در مصاحبه‌ای HDP را حزب ترکیه معرفی کرده اما باید بپرسیم منظورش چیست؟ اگر منظورش این است با دموکراتیک شدن ترکیه مسئله کرد حل می‌شود، می‌توان درباره آن بحث کرد، اما اگر منظور وی این است کردها همان تورک‌اند این قابل بحث نیست. دولت ترکیه با زیر پا گذاشتن ارزش‌های ملت تورک، مسیری علیه کردها در پیش گرفته است. نکته جالب این است همه احزاب تورک حتی احزاب نژادپرست در مناطق کردنشین نامزد تعیین کردند. یعنی مردم به آنها رای دادند اما به HDP رای ندادند».

چلیک در ادامه نوشت: «اتحاد میهن‌پرست و دموکراتیک نیز مجموعه‌ای از احزاب کرد بودند که خارج از HDP وارد میدان شدند و شعار «نه به خندق، نه به تعیین قیم» را برای خود انتخاب کردند. قسمت اول نه به پ.ک.ک و قسمت دوم نیز نه به سیاست حزب حاکم یعنی حزب اردوغان است. جنگ خندق ضعف و اشتباه پ.ک.ک بود. به خودش و جامعه زیان رساند. ما با آن مخالفت کردیم و آن را محکوم نمودیم. در استانبول نیز یک کرد با نام دل شیر دارا نامزد شد و با افتخار خود را از خانواده «قوای ملی» نامید و می‌دانیم در تاریخ ترکیه این گروه عامل مهم مرگ کردها بوده و هستند»./ انجمن بی تاوان

۳ دیدگاه‌ها

  1. به زودی با کمک ما فارس ها قدرتمند میشود

    2
    9

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *