خانه / آخرین اخبار / دبیرخانه انتقال پایتخت در وزارت راه تشکیل می‌شود
پایتخت جدید ایران کدام شهر خواهد بود؟

دبیرخانه انتقال پایتخت در وزارت راه تشکیل می‌شود

عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس با اشاره به تشکیل دبیرخانه انتقال پایتخت سیاسی اداری کشور در وزارت راه و شهرسازی در آینده نزدیک گفت: ۵ شهر گزینه نهایی مرکزیت ایران هستند.

به گزارش یول‌پرس؛ ابوالفضل ابوترابی عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس شورای اسلامی، در خصوص نتیجه جلسات شورای ساماندهی مرکز سیاسی و اداری کشور و تمرکز زدایی از تهران، گفت: با پیگیری‌های صورت گرفته قرار شد دبیرخانه انتقال پایتخت سیاسی اداری در وزارت راه و شهرسازی تشکیل شود.

وی با بیان اینکه برای مطالعه، امکان سنجی و برنامه ریزی انتقال پایتخت باید اقدامات لازم را انجام دهند، بیان کرد: ۵ گزینه برای پایتخت بعدی ایران مشخص شده ولی مکان یابی همچنان ادامه پیدا خواهد کرد.

این عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس تصریح کرد: بعد از مکان یابی، امکان سنجی و مطالعه، برنامه ریزی کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت برای انتقال پایتخت در دستور کار است و بر همین اساس و با اتخاذ راه‌کارهای مناسب در نظر گرفته شده انتقال پایتخت ریالی برای دولت هزینه نخواهد داشت.

ابوترابی با بیان اینکه برای انتقال پایتخت به ارائه لایحه از سوی دولت نیاز نداریم و در این زمینه قانون وجود دارد زیرا در سال ۹۴ قانونی در این زمینه تصویب شده است.

نماینده مردم نجف آباد در مجلس در پایان خاطرنشان کرد: جلسات شورایعالی انتقال مرکز سیاسی اداری کشور و ساماندهی تهران با ریاست جهانگیری، ۵ وزیر و ۴ نماینده مجلس به انتخاب صحن، به علاوه ستاد کل نیروهای مسلح برگزار می‌‍شود./ فارس

۵ دیدگاه‌ها

 1. مطمئنا یا اصفهان ویا شیراز خواهدبود واز تبریز وشهرهای دیگرخبری نیست.علی رغم اینکه تبریزازهر لحاظ برای پایتختی مناسب می باشد

  7
  7
  • داداش باعرض معذرت ساقیت کیه تبریز کجاش واسه پایتختی مناسبه به وضعیت اسفالتهاش نگاه کردی مرد مومن یه بارون میاد زیر گذراش پنچر میشه کدوم پروزه هاش افتتاح شد متروش که تازه افتتاح شده انگار مترو نیس یه پل درست حسابی نمیتونی پیدا کنی فقط زیرگذر…..مالیات که ۷ برابر اصفهان بودجه یک هفتم…

   5
   4
 2. زنجان پایتخت آتی ایران خواهد بود

  7
  4
 3. علآوه بر انتقآل آب به شهرهآی خشک,تغییر معمآری,مقآوم سآزی معمآری سنتی و بروزکردن,شبکه کآنآل هآی آبی متصل در سرآسرکشور,تقسیم کشور به حداقل ۶۰۰ استآن نیآز هست.البته بهتر است که شهرهآی بزرگ دیگر اجآزه ی گسترش افقی نیآبند و جمعیت مآزآد به گستره ی پآیتختی از سمنآن تآ زنجآن منتقل شود که به اندآزه ی یک میلیآرد نفر امکآنآت صرفش شده است. حفظ زمین هآی بخش هآی دیگر بآید الویت سآل هآی آینده بآشد و ارزآن و کآرآ سآزی گستره ی پآیتختی -بهمرآه انتقآل وژارتخآنه هآ به شهر هآ/شهرک هآی متصل به تهرآن . عصر آزمون و خطآ به پآیآن رسیده است.پآیتخت شهر همه است و رقآبت بآ پآیتخت نگآرش ملی نیست. شهرهآی مرکز استآن می بآید حفظ بآفت دآشته بآشند و استآن هآی بیشتر یعنی توسعه ی همگون.

 4. تبریز بهترین شهر برای پایتختی نه ترک هستم نه ساکن آذربایجان انتخابم تبریزه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *