خانه / آخرین اخبار / وکیل‌مدافع تاریخ آذربایجان
به مناسبت سالگرد درگذشت صمد سرداری‌نیا؛

وکیل‌مدافع تاریخ آذربایجان

امروز 22 فروردین، سالگرد درگذشت صمد سرداری‌نیا، پژوهشگر و نویسنده بزرگ آذربایجان است که عمر خود را در راه کتابت و دفاع از تاریخ آذربایجان گذراند.

به گزارش  یول‌پرس، صمد سرداری نیا، متولد ۱۳۱۹ در شهر تبریز بود. وی در محله« امیر خیزی» تبریز دیده به جهان گشود و پس از اتمام تحصیلات دوران ابتدایی و متوسطه در سال ۱۳۴۶ وارد دانشگاه تبریز شد.

وی در سال ۱۳۵۰در مقطع کارشناسی تاریخ از این دانشگاه فارغ التحصیل شد و پس از استخدام در صدا و سیما بار دیگر به دانشگاه رفت ولی این بار در رشته حقوق قضائی به تحصیل پرداخته و در سال ۱۳۵۷ فارغ التحصیل شد. او سپس وکیل دادگستری شد.

صمد سرداری نیا این محقق بزرگ آذربایجان بی‌هیچ حب و غرضی، گوهر حب وطن در صدف وجود خویش تربیت کرد و سال ها پشت میز تحریر کوچکش قلم بر دست، بر لوح تاریخ، برگ هایی زرین از گذشته و حال مردمان دیارش رقم زد.

برگ برگ تاریخ را ورق زد تا نشانی مستند بر پایه واقعیت و نه گزافه و اغراق از لیاقت، کفایت،درایت، شجاعت و مردانگی آذربایجان و آذربایجانیان بیابد. در سطر سطر نوشته‌های شیوایش می‌توان روح متعالی یک  وطن‌دوست و یک آذربایجانی جلیل‌القدر را ملاحظه کرد.

بی‌اغراق می‌توان گفت که اگر اکنون هر آذربایجانی و هر شهروند تبریزی، به آسانی و در عین افتخار و با قدرت از تبریز، به عنوان شهر اولین‌ها یاد می‌کند، حاصل سال ها تلاش این پیر فرزانه است.

نویسنده‌ای که سال ها در میان اوراق تاریخ گشت تا گلستانی از افتخارات مستند و واقعی آذربایجان گردآورد تا مردمانش سرافرازانه به داشتن آن قله‌های بزرگ فخر فروشند و مباهات ورزند. از قابلیت‌های آب و خاک و جان آذربایجان گفت تا جهان و جهانیان، آذربایجان را بهتر بشناسند.

به جهت تلاش‌ها و جایگاه بالای علمی، صمد سرداری نیا مفتخر به دریافت دو عنوان «دکترای افتخاری» از دو کشور خارجی گردیده بود.

صمد سرداری‌نیا پنجشنبه ۲۲ فروردین ۱۳۸۷بر اثر عارضه سکته قلبی در تبریز دار فانی را وداع گفت.

برخی از آثار سرداری‌نیا:

– مشاهیر آذربایجان،ناشر: انتشارات شایسته تبریز – ۱۳۷۹

– ملانصرالدین در تبریز، ناشر: اختر تبریز

– باقرخان سالار ملی، ناشر: ایرانیان -۱۳۶۹

– تاریخ روزنامه‌ها و مجلات آذربایجان

-ایروان یک ولایت مسلمان نشین بود

– آذربایجان پیشگام جامعه مدنی،

– تبریز شهر اولین‌ها؛ ناشر: کانون فرهنگ و هنر آذربایجان – ۱۳۸۱

– تبریز مهد صنعت چاپ در ایران؛ ناشر: سرداری‌نیا، صمد – ۱۰ بهمن، ۱۳۸۴

– باکو شهر نفت و موسیقی؛ پدیدآورنده: مناف سلیمانوف، صمد سرداری نیا (مترجم)، ناشر: اختر – ۲۲ اسفند،۱۳۸۵

– جنگ قره باغ؛ پدیدآورنده: ضیاء الدین سلطانوف، صمد سرداری نیا (مترجم)؛ ناشر: هاشمی سودمند – ۱۰ اسفند، ۱۳۸۴

– دارالفنون تبریز، دومین مرکز آموزش عالی ایران؛‌ ناشر: ندای شمس – ۱۳۸۲

– قره باغ در گذرگاه تاریخ؛ ناشر: ندای شمس – ۱۰ اسفند، ۱۳۸۴

– سیری در تاریخ آذربایجان؛ ناشر: اختر – ۰۴ دی، ۱۳۸۶

۲ دیدگاه‌ها

 1. مرگ بر پان ایرانیسم احمق

  خدا بیامرزتش .. واقعا اذربایجان به افرادی مثل اقای سرادری نیا می نازد … افسوس که از قلب اذربایجان افرادی مثل احمد کسروی که ادعای خدایی میکرد در عین اتیست بودن شده اسطوره یه عده مانقورد .. یا احمد کسروی جدید که اسمش سید جواد طباطبایی هستش … مقایسهشون کنید ببنید چقدر این افراد پست و حقیر بودن که هیچ کدوم از ترکهای ایران قبولشون ندارن .. و حتی فارس های روشنفکر هم احمد کسروی رو قبول ندارن .. یعنی مانقورد ها اخرش به عنوان خاعن شناخته میشن … یا افرادی مثل شهریار یا شمس تبریزی یا اتا بابک یا پروین اعتصامی و ستار خان و باقر خان و هزاران افرادی که هم برای ایران و هم مردم اذربایجان خدمت کردن هیچ وقت فراموش نمیشن …. امید وارم ترکها از اینها درس و عبرت بگیرن .. اذربایجان هیچ وقت شعار مرگ بر جایی رو نمیدهد ولی پانکرد ها و پان ارمنی ها و پانفارس ها شعار مرگ بر ترک و مرگ بر ترکیه می دهند این افراد به عنوان خاعن قطعا شناخته میشن و افراد متعصبی مثل رضایی و تهمتن و ایرانی هم در زندگی فردی و هم در زندگی اجتماعی عقب می مونن

  24
  6
  • دوست من با احترام طباطبایی در ذاتش فاشیستی و حقارت موج میزند چون یک فارث زاده است درست که جوادطباطبایی نژادپرست در تبریز متولد شده ولی اصالتا اهل اصفهان ویک فارث است تورک نیست و تورک بودن وتورک ماندن افتخاریست که نصیب کسروی ها نمیشود تورک ماندن شرف میخواهد یاشا
   یاشاسین آزربایجان یاشاسین تورک میللتی

   13
   3

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *