خانه / آخرین اخبار / ۴۵ روستای آذربایجان شرقی باید جابجا شود

۴۵ روستای آذربایجان شرقی باید جابجا شود

45 روستای آذربایجان شرقی باید جابجا شود مدیرکل بنیاد مسکن آذربایجان شرقی گفت: 40 تا 45 روستای استان برای در امان ماندن از خطر حوادث طبیعی باید جابجا شود.

به گزارش یول‌پرس به نقل از ایرنا، حافظ باباپور روز شنبه در گفت و گو با خبرنگاران افزود: این روستاها در معرض حوادث طبیعی مانند رانش، زلزله، گسل و سیل قرار دارند و تاکنون ۲۴ روستای در معرض خطر استان نیز کاملا جابجا شده است.

وی اظهار داشت: ۷۰ روستای استان نیز در حریم مسیل رودخانه قرار داشته و با توجه به تداخلاتی که در حریم رودخانه ها انجام شده است با هماهنگی ادارات مسوول نسبت به جابجایی و رفع این تداخلات اقدام می شود.

مدیرکل بنیاد مسکن آذربایجان شرقی از مردم به ویژه روستائیان خواست از ساخت و ساز در حریم مسیل رودخانه ها یا مکان هایی که احتمال رانش وجود دارد خودداری کنند.

باباپور، با اشاره به حوادث اخیر و جاری شدن سیل در شهرهای مختلف کشور، ادامه داد: برای جلوگیری از بروز خسارت احتمالی در اثر وقوع حوادث طبیعی به ویژه سیل، مسیل‌ رودخانه ها لایروبی شده و اقدام های لازم با هماهنگی ستاد بحران استان انجام شده است و این روند همچنان ادامه دارد.

وی با بیان اینکه در بارش های اخیر و جاری شدن سیل، آذربایجان شرقی کمترین خسارت را دیده است، گفت: ۱۷۷ واحد با حدود ۷۵ میلیارد ریال اعتبار نیاز به تعمیر دارد.

۷۰۰ روستا نیاز به تجدید طرح هادی دارد

مدیرکل بنیاد مسکن آذربایجان ‌شرقی با اشاره به اینکه در تمام روستاهای بالای ۲۰ خانوار استان مطالعه و تهیه طرح هادی انجام شده است، یادآوری کرد: این طرح سند توسعه ۱۰ ساله روستاها بوده و براساس آن کاربری ها و فضاهای روستایی مشخص می شود.

باباپور افزود: ۷۰۰ روستای استان نیز که طرح هادی در آن های اجرا شده نیاز به اجرای طرح تجدید نظر دارد و با توجه به افزایش سالانه آن ها باید روند اجرای آن سرعت یابد.

وی یادآوری کرد: هم اکنون در ۸۱۴ روستای استان طرح هادی و اصلاح و زیرسازی معبر انجام شده و هم اکنون ۴۰ درصد روستاهای استان از نعمت این طرح برخوردار شده اند که این میزان از میانگین کشوری یک درصد بالا است.

صدور بیش از ۲۱۳ هزار سند روستایی در آذربایجان شرقی

مدیرکل بنیاد مسکن آذربایجان شرقی گفت: این استان در زمینه صدور سند روستایی در کشور پیشگام بوده و تاکنون ۲۱۳ هزار و ۶۸۵ فقره سند روستایی صادر کرده است.

باباپور با بیان اینکه در شهرهای زیر ۲۵ هزار نفر جمعیت استان نیز ۲۴ هزار و ۳۰۵ سند مالکیت صادر شده است، ادامه داد: تاکنون ۲۱ هزار فقره پروانه ساختمانی نیز از سوی این بنیاد صادر شده است.

تخصیص ۴۷۸ میلیارد ریال برای آسفالت معابر روستاها از محل قیر رایگان

مدیرکل بنیاد مسکن آذربایجان شرقی اظهار داشت: سهمیه استان در سال ۹۷ برای آسفالت معابر روستاهای استان از محل قیر رایگان ۴۷۸ میلیارد ریال است که باید تا پایان تیر ماه امسال جذب شود.

باباپور با بیان اینکه طرح استفاده از قیر رایگان برای آسفالت معابر روستاها از سال ۹۴ اجرا می شود، افزود: تا قبل از سال ۹۴ حدود یک میلیون و ۶۰۰ متر مربع معابر روستاها آسفالت شده در حالی که این میزان از سال ۹۴ تا سال ۹۷ حدود ۲ میلیون و ۴۰۰ متر مربع است.

وی با اشاره به افزایش سهمیه این استان از محل قیر رایگان گفت: این اقدام در سایه مشارکت ۱۰۰ درصدی مردم و روستائیان با این بنیاد و تامین بیش از ۶۰ درصدی هزینه آسفالت معابر روستاها از محل آورده مردمی است.

مقاوم سازی ۵۲ درصد مسکن روستاهای آذربایجان شرقی

مدیرکل بنیاد مسکن آذربایجان شرقی گفت: حدود ۳۰۵ هزار واحد مسکونی در روستاهای استان وجود دارد که تاکنون حدود ۵۲ درصد آن ها مقاوم سازی شده و این میزان از میانگین کشوری بالاتر است.

باباپور، ادامه داد: تاکنون بیش از ۱۶۶ هزار واحد مسکونی در شهرهای زیر ۲۵ هزار نفر جمعیت و روستاهای استان نوسازی و مقاوم سازی شده است.

وی با اشاره به اینکه طرح بهسازی مسکن روستایی از سال ۸۴ آغاز شده است، گفت: سهمیه سالانه استان بهسازی ۱۲ هزار واحد روستایی است که سال گذشته نوسازی ۸ هزار واحد مسکونی طبق سیستم بانکی ابلاغ شد.

باباپور ادامه داد: ۲۵۰ میلیون ریال تسهیلات با کارمزد ۵ درصد برای نوسازی واحدهای مسکونی روستایی پرداخت می شود.

احداث بیش از ۱۱ هزار وحد مسکن ارزان قیمت شهری

مدیرکل بنیاد مسکن آذربایجان شرقی گفت: ۱۱ هزار و ۵۷۵ واحد مسکونی ارزان قیمت برای اقشار کم درآمد شهری از سوی این بنیاد احداث شده است.

باباپور، اجرای ۱۶ هزار و ۵۰۶ واحد مسکن مهر در شهرهای زیر ۲۵ هزار نفر جمعیت، احداث ۹ واحد مجتمع فرهنگی و هنری و ۱۴ واحد کتابخانه روستایی را از دیگر اقدام های این بنیاد در بخش مسکن شهری اعلام کرد.

وی گفت: یک هزار و ۵ واحد مسکونی نیز از طریق خیران مسکن ساز استان برای محرومان احداث شده است.

مدیرکل بنیاد مسکن آذربایجان شرقی یادآوری کرد: طبق آمار سال ۹۰ حدود ۲۸۳ هزار واحد مسکن روستایی در استان وجود داشت که این رقم در سال ۹۵ به ۳ هزار و ۵۰۰ واحد رسیده و این امر نشان دهنده مهاجرت معکوس و افزایش ساخت سالانه ۴ هزار و ۴۰۰ واحد مسکن در روستاها است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *