خانه / آخرین اخبار / مسلمانان چین: چاره‌ای جز استقلال نداریم

مسلمانان چین: چاره‌ای جز استقلال نداریم

مسلمانان اویغور می گویند که در برابر سرکوب های حکومت کمونیستی چین چاره دیگری جز مبارزه برای استقلال ندارند.

به گزارش یول‌پرس به نقل از «نیویورک تایمز»،اعضای گروه اقلیت مسلمانان اویغور در استرالیا از دولت این کشور خواستند تا اقدامی برای مقابله با اردوگاه های چین که بسیاری از عزیزانشان در آنها زندانی یا حتی ناپدید شده اند،انجام بدهند.

اویغورها می گویند که در تمام زندگی شان برای حزب کمونیست حاکم بر چین به دلیل اینکه در این کشور زندگی می کنند،کار کرده اند و حالا پکن اینگونه مزد آنها را می دهد.

«فرهاد حبیب الله» از مسلمانان اویغور که در استرالیا زندگی می کند در این باره می گوید: «پدر و مادرم همه عمر خود را به دولت چین خدمت کرده اند و حالا ببینید که چه اتفاقی برای آنها افتاده است.»

حالا همه اویغورها با هم متحد شده اند و تنها خواستار یک چیز هستند که شاید تا کنون به آن فکر هم نکرده بودند: کشور مستقل اویغورها.

فرهاد می گوید:درست است که ما زیر پرچم قرمز چین بزرگ شدیم اما حالا که سرکوب های دولت چین علیه مسلمانان گسترده شده است ما باید برای استقلال بجنگیم.

در حال حاضر حدود سه هزار اویغور در استرالیا زندگی می کنند و حالا همه توجه آنها به اردوگاه هایی است که عزیزانشان در آنها مورد شکنجه واقع شده اند.

به گفته فعالان حقوق بشری،بیش از ۱۰ اویغور که ساکنان دائمی استرالیا هستند در چین ناپدید شده اند و به نظر می رسد که اکنون در بازداشتگاه های این کشور هستند.

اویغورهای ساکن استرالیا می گویند با وجود اینکه در این کشور زندگی می کنند از سوی مقامات چین تهدید می شوند.

رفتار ظالمانه حکومت کمونیستی چین با مسلمانان اویغور سال هاست که مورد بی توجهی جوامع بین المللی قرار گرفته است.

مسلمانان اویغور در ایالت «سین کیانگ» چین هرگز نمی توانند شعائر اسلامی را آزادانه به جای بیاورند.

مسلمانان ترک ‏تبار «اویغور» ساکن در ایالت سین کیانگ با جمعیتی بالغ بر ۸ میلیون نفر، در اثر سیاست های ضد اسلامی حکومت مرکزی چین ‏زندگی سختی را می گذرانند.‏

سین کیانگ از سالها پیش و در پی تصرف ترکستان شرقی به نقشه چین اضافه شد و در ‏دهه های اخیر با سیاست های دولت مرکزی همواره مردم بومی آن زیر فشارهای ‏گوناگون بوده و از کمترین امکانات موجود در بخش های دیگر چین محروم هستند.

در سالهای اخیر مقامات چینی برای شکستن فضای انحصاری زندگی مسلمانان اویغور ‏در این منطقه قوم بزرگ چینی «هان» که اکثریت جمعیت این کشور را تشکیل می دهد را وارد این منطقه کرده اند./ شبستان

۲ دیدگاه‌ها

 1. کومونیست لر چوخ کثیف بیر جریاندلار.

  موسلمانلار گرک بیربیری ایله متحد اولالار.

  35
  11
 2. آفرین!و میلیون کیلومتر از زمینهآیمآن آزآد می شوند.می مآند منچورستآن(خــُتآن)و نیمه مغولستآن.

  1
  5

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *