خانه / آخرین اخبار /  تبریز را به خاطر دین و زبان مشترک دوست داریم
سفیر ترکیه:

 تبریز را به خاطر دین و زبان مشترک دوست داریم

سفیر ترکیه در ایران با ابراز خرسندی از سفر به تبریز، گفت: ما تبریز را به خاطر شهریار و به خاطر دین و زبان مشترک دوست داریم و با مردم این شهر احساس نزدیکی می‌کنیم.

به گزارش یول‌پرس به نقل از فارس، محمدرضا پورمحمدی استاندار آذربایجان شرقی ظهر امروز در دیدار با سفیر ترکیه در ایران، با اشاره به نقش کلیدی تبریز و آذربایجان شرقی در اقتصاد کشور، خاطرنشان کرد: این استان با ۵ هزار واحد تولیدی و ۵۰ شهرک و ناحیه صنعتی یکی از قطب‌های صنعتی ایران محسوب می‌شود.

وی با اشاره به مشترکات فرهنگی، تاریخی، مذهبی و زبانی آذربایجان شرقی و ترکیه، گفت: تجار و صنعت‌گران تبریزی از گذشته‌های دور ارتباطات نزدیکی با ترکیه داشته‌اند و سرمایه‌گذاران ترکیه‌ای نیز حضور فعالی در آذربایجان شرقی دارند.

استاندار آذربایجان شرقی ادامه داد: تبریز همواره به عنوان پل ارتباطی ایران با ترکیه و اروپا شناخته می‌شود و در تاریخ روابط ایران و ترکیه نقش تاثیرگذاری داشته است.

وی با اشاره به اینکه قابلیت‌های دو کشور بسیار بالاتر از سطح روابط کنونی است، افزود: تحریم‌های ظالمانه علیه ایران، فرصتی برای تقویت توانمندی‌های داخلی و توسعه روابط با کشورهای همسایه بویژه ترکیه است.

پورمحمدی افزود: البته کسانی که نگاه بدخواهانه به منطقه دارند نسبت به توسعه روابط ایران و ترکیه خوش‌بین نیستند و از این رو دو کشور باید با گسترش همکاری‌ها، مانع از تفرقه‌افکنی‌های بدخواهان شوند.

وی با اشاره ارتباطات خوب دانشگاهی بین دانشگاه‌های تبریز و ترکیه، از برگزاری اجلاس روسای دانشگاه‌های ترکیه‌ای عضو اتحادیه دانشگاه‌های منطقه قفقاز به میزبانی دانشگاه تبریز در هفته آتی خبر داد و گفت: با مذاکرات انجام شده، قرار است جمعی از تجار و صنعت‌گران ترکیه نیز هیأت علمی و دانشگاهی این کشور را در سفر به تبریز همراهی کنند.

استاندار آذربایجان شرقی همچنین از کمک‌های مادی و معنوی دولت و ملت ترکیه به سیل‌زدگان کشورمان قدردانی کرد.

سفیر ترکیه در ایران هم در این دیدار با ابراز خرسندی از سفر به تبریز، گفت: ما تبریز را به خاطر شهریار و به خاطر دین و زبان مشترک دوست داریم و با مردم این شهر احساس نزدیکی می‌کنیم.

دریا اورس با بیان اینکه روابط ایران و ترکیه بر پایه حسن همجواری است، گفت: در چند دهه اخیر نگرش مثبتی از سوی دولت‌های دو کشور به توسعه روابط وجود داشته و روسای جمهور ایران در دوره‌های مختلف نسبت به تقویت مناسبات دوجانبه نگاه خوش‌بینانه داشته‌اند.

وی افزود: در شرایطی که برخی از کشورهای منطقه قابل مذاکره نیستند، ایران و ترکیه به عنوان دو کشور بزرگ این فرصت را دارند که بر سر یک میز با هم صحبت کنند و دوستی، برادری و همکاری خود را صراحتا اعلام کنند.

سفیر ترکیه در ایران با بیان اینکه آماده گسترش همکاری‌ با ایران و آذربایجان شرقی در همه زمینه‌ها هستیم، افزود: در شرایطی که دو کشور با برخی مشکلات اقتصادی مواجه هستند همکاری‌های دوجانبه می‌تواند فرصتی برای حل مشکلات فراهم کند.

اورس تصریح کرد: همه مسئولان دو کشور باید با تمام توان در جهت رفاه و آسایش مردم ایران و ترکیه تلاش کنند که خدمت به مردم، بزرگترین عبادت محسوب می‌شود.

وی همچنین با ابراز همدردی با سیل‌زدگان کشورمان، گفت: کمک به آسیب‌دیدگان سیل در ایران، وظیفه ما به عنوان کشور دوست و برادر بود و امیدواریم مشکلات مردم این مناطق نیز به زودی حل شود.

۸ دیدگاه‌ها

 1. تبریز را دوست داری بخشی از هزینه هایش را متقبل شوید

  12
  19
  • مگر ایران هزینه دوشنبه و کابل را تقبل کرده است ؟ که شبیهش این عمل را مملکت دیگری انجام دهد؟

   13
   9
   • مگر ایران گفته با کابل و یا دوشنبه اشتراکات مذهبی و زبانی دارد ؟
    این کشورها اهل سنت بوده و زبانشان پشتو و تاجیکی است

    9
    10
    • چیزی که در ایران هر روز شنیده میشه اشتراکات افغانستان و تاتجیکستان و ایرانه ، (حتی این مورد در کتب درسی هم به غیر فارس ها تحمیل )،در حالی به جز زبانه بخشی کوچکی از ایرانیان و افاغنه مورد مشترک دیگه ای بینشون وجود نداره
     حتی از تاتجیک های افغان هستن که عضو فرهنگستان زبان فارسی ایران هم هستن
     در مورد مذهب هم حمایت ایران از تاتجیک های سنی مذهب در حالی که دستشون به خون شیعیان آلوده است هم نشان دهنده در اولویت قرار داشتن زبان نسبت به مذهب است

     2
     4
 2. ما ایرانیان هم بخارا و سمرقند و لنکران و دیاربکر را به خاطر دین (اسلام) و زبان (ایرانی) دوست داریم که سنگر فرهنگ ایرانی/اسلامی در مقابل فرهنگ منحط تاتاری/سلفی-شمنی-عثمانی هستند.

  13
  23
  • درجواب ج باید بگم تمام شهرهایی که نامبردی به غیردیاربکر افتخار مکالمه زبان ترکی را دارند.ما ترکهای ایران به عنوان نصف جمعیت ایران از برادران ترک خود در تمام دنیا دفاع می کنیم مخصوصا از آذربایجان وقره باغ مظلوم.فارسی نوشتم تا خودت بخونی والا میلی به نوشتن فارسی دیگرنداریم.یاشاسین آنایوردوموز

   17
   12
  • دیاربکر مال تورکیه هست شما ها زشته این حرف بزنی الاغ شما که ضدترکیه هستین وطن پرستان واقعی کهکشان را شیری

   2
   5
 3. خودتان را خسته نکنید اینها یکی دو نفر متوهم کورد و ائرمنی هستند آنهم از رسته کم سوادشان اصلا ایران هم برایشان مهم نیست ارمنی های داشناک که بی بروبرگرد عامل روسها در قراردادهای ننگین ترکمنچای و گلستان بودند و رضایی هم رسماً خوشحالی خود را از جدایی آن سرزمینها از ایران در کامنتی ابراز کرده کورد ناسیونالیست هم که فقط دنبال کوردستان بزرگ خیالی خودش است فقط از تورک هراسی و ایجاد تورک ستیزی بین فارس و. ..ب نفع خود استفاده می کنند

  2
  6

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *