خانه / آخرین اخبار / لزوم تدریس زبان تورکی در مدارس
نماینده مردم شبستر مطرح کرد؛

لزوم تدریس زبان تورکی در مدارس

نماینده مردم شبستر در مجلس از وزیر آموزش و پرورش خواست تا زبان تورکی به عنوان دروس اختیاری در مدارس استان‌های شمال‌غربی کشور تدریس شود.

به گزارش یول‌پرس، معصومه آقاپور در جلسه علنی امروز (یکشنبه) مجلس در تذکر شفاهی، از پیشگیری از بروز سیل از مقامات اجرایی و نظامی شهرستان شبستر تشکر کرد.

وی از رییس قوه قضاییه خواست تا نسبت به شفافیت رای مالکیت بخش صوفیان و اجرای سریع آن و صدور اسناد مالکیت برای مردم این بخش اقدام کند.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس در تذکری به وزیر تعاون از وی درخواست کرد تا درمانگاه تامین اجتماعی شهرستان شبستر به درمانگاه تخصصی انجام شود.

نماینده مردم شبستر در مجلس همچنین خواستار تخصیص اعتبارات لازم برای احداث مجتمع رفاهی کارگران در شهر وایقان، تاسیس خانه امید برای بازنشستگان و تاسیس نمایندگی اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی در دو بخش از شهرستان شبستر شد.

آقاپور از رییس سازمان برنامه و بودجه درخواست کرد تا اعتبارات شهرداری‌ها به ویژه شهرداری‌های شهرستان کمتر از ۲۵ هزار نفر و همچنین تخصیص صددرصدی اعتبارات برای تکمیل جاده شبستر – تسوج شد.

وی در تذکری به وزیر نیرو خواستار تسریع در احداث نیروگاه صوفیان و نصیب سریع آب‌شیرین‌کن برای ۱۲ روستای این بخش شد.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس از وزیر آموزش و پرورش خواست تا درس زبان تورکی را در مدارس استان‌های شمال غرب کشور را اختیاری کنید.

آقاپور همچنین خواستار ساماندهی سیستم‌های گرمایشی و تامین نیروی انسانی در بخش روستایی، تفکیک جنسیتی در پایه چهارم تا ششم ابتدایی در روستاهای حوزه انتخابیه و صدور مجوز احداث دانشگاه فرهنگیان در شبستر شد.

۶ دیدگاه‌ها

 1. خانم آقا پور با احترام ، باید گویش فارثی در استانهای شمال غرب اختیاری بشه نه تورکی ! من تورک چه لزومی دارد به گویشی درس بخوانم که به دردم نمیخورد جز در ایران ان هم ادارات من تورک باید زبانم رسمی شود نه اینکه گدایی حق خودم را بکنم خانم محترم لطفن شما به جای این حرفها به کار اصلیتان یعنی اجرای اصول قانون اساسی بپردازید

  19
  16
 2. درس اختیاری؟ !!!

  13
  8
 3. حداقل گرک بیر درسی کتاب عنوانندا و رسمی کلاسدا بوتون مدرسه لر و دانشگاهلاردا اولا.

  بو اول قدم اوچون یاخشیدی.

  ایکینجی آتدیم منطقه نین دانشگاهلاریندا و عمومی اداره لرینده شماره بیر رسمی دیلی اولا.

  اوچونجو آتدیم فارس دیلیده مملکتین عمومی ارتباطی دیلی عنوانندا بیر درسی کتاب اوچون گورر.

  (بو حالتده آذربایجان تورکجه سی اوز گنجلری و اوشاقلارنین زحمتی ایله قطب علمیه چونه بیلر)

  10
  12
 4. زبان تورکی زبان اول مردم آذربایجان است و از ابتدایی تا پایان دانشگاه باید در این مناطق تدریس شود و زبان دوم و رسمی کشور مثل زبان فارسی شود، نه اینکه خانم نماینده محترم گدایی تدریس اختیاری را آنرا بکنیم! شما بجای اصرار بر اجرای اصل ۱۵ از وزیر آموزش و پرورش و تحصیل به زبان تورکی در آذربایجان، بعد از گذشت چهل سال از تدوین این قانون و عدم اجرای آن اکنون گدایی تدریس اختیاری آنرا برای حداقل ۴۰ درصد از جمعیت تورک ایران می کنید در حالی که ارامنه نورچشمی و دو دهم درصدی ایران به زبان ارمنی خود از ابتدایی تا پایان دانشگاه تحصیل می کنند (البته در کنار فارسی) یعنی ما تورکهای مسلمان و شیعه به اندازه ارامنه مسیحی هم در این کشور حق تحصیل به زبان خود نداریم و باید گدایی تحصیل اختیاری آنرا بکنیم؟!!

  9
  12

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *