خانه / آخرین اخبار / توهین به هواداران تیراختور تا کجا ادامه دارد؟

توهین به هواداران تیراختور تا کجا ادامه دارد؟

این روزها فضای مجازی پر است از ویدئوهایی در خصوص توهین به هواداران تیراختور توسط تماشاگران تیم‌های سپیدرود رشت و پرسپولیس تهران، که هنوز واکنشی و برخوردی از سوی فدراسیون و یا عذرخواهی از سوی باشگاه‌های مذکور مشاهده نشده است.

یول‌پرس: حضور قدرتمند تیراختور در لیگ برتر که باعث شد فضای دوقطبی فوتبال در ایران شکسته شود، اولین محرک برای توهین به هواداران تیراختور بود، موضوعی که در طول نزدیک به یک دهه همواره شاهد آن بوده‌ایم، اما مسئولان فدراسیون، تماشاگران تیراختور را مستحق تنبیه و جریمه دانسته‌اند.
فصل گذشته وقتی که تماشاگران پرسپولیس با هدایت لیدرهای این تیم، بصورت سازماندهی شده بدترین توهین‌ها را به سمت مردم آذربایجان و هواداران تیراختور روانه کردند، در حالی که همه منتظر محرومیت و تنبیه این باشگاه داشتند، فدراسیون ترجیح داد تیم‌ نورچشمی خود را با چشم اغماض نگریسته و به حداقل‌ها قناعت کند، در مقابل سالهاست که باشگاه تیراختور در راس فهرست تنبیه‌ها قرار دارد.
در آخرین توهین‌ها، در بازی اخیر سپیدرود رشت – تیراختور، تماشاگران رشت که گویا زمین فوتبال را با میدان جنگ اشتباه گرفته بودند، علاوه بر بدترین توهین‌های قومی، خودروها و تماشاگران آذربایجان را با سنگ و چماق راهی شهرهای خود کردند.
البته توهین به تیراختوری‌ها به حدی نهادینه شده است که در بازی دیگری که بین پرسپولیس و سایپا روی داده بود، تماشاگران تیم پایتخت بدون در نظر گرفتن تیم رقیب خود، شعارهای توهین‌آمیز را به سوی هواداران تیم آذربایجان روانه کردند.
توهین‌ها در حالی صورت گرفت که هواداران تیراختور در طول هفته جاری درگیر باخت تیم‌شان و شبهه تبانی بودند و لذا این توهینها در حاشیه قرار گرفت.
اما محمدرضا زنوزی در گفتگوی اخیر خود، به این موضوع واکنش نشان داده و در این خصوص گفت: «تمام مستندات را جمع کردیم و به فدراسیون فوتبال، کمیته انضباطی و کمیته اخلاق دادیم تا بررسی کنند. سعی ما این است نگذاریم اجحافی به تراکتورسازی و هوادارانش صورت بگیرد.»
حال سوال این است که آیا فدراسیون رغبتی برای برخورد با توهین‌کنندگان خواهد داشت؟ آیا مدیران ورزش کشور همچنان در خصوص توهین‌ها که عامل اصلی اختلاات قومی است، سکوت خواهند کرد؟ آیا بازهم تیراختور محکوم خواهد شد؟

۱۳ دیدگاه‌ها

 1. ترکی زبان اکثر مردم کهکشان راه شیری

  مسئولین رسیدگی کنند

  14
  13
 2. خوب کردن گفتن.
  تقریبا داره نهادینه میشه که تو بازی هایی که با آقای علی دایی دارن اششک اششک بگویند. این یه مورد ربطی به ما تیراختوریها نداره

  7
  23
 3. خفه بابا . این لجن رو خودتون درست کردید . بین بقیه تیمها همچین چیزایی نیست . این توهین ها تا جایی که جر بخورید ادامه داره

  9
  56
 4. آیدین زنگان تورکو

  فقط فیفا. آقای زنوزی اگه واقعا میخوای اقدامی بکنی
  یک وکیل خوب بگیر و این مستندات رو بفرست فیفا.

  52
  8
 5. با سلام afc و فیفا فقط گزارش هابی که به طور رسمی از طرف باشگاه ارسال بشه رو به رسمیت میشناسه. گزارش توهین های نژادپرستی به مردم آذربایجان تا الان به علت رعایت حال فوتبال و عدم تعلیق فوتبال کشور ارسال نشده ولی این حق محفوظه .

  33
  3
 6. آقای زنوزی اینجا کسی گوشش بدهکار نیس هیچکس تیم خودشو محروم نمیکنه
  شما به فیفا شکایت کن بذار این تیم های لجن رو محروم کنن
  نژادپرست های کثیف

  11
  2
 7. تیم تراکتور سازی و هوادارانش برای اینکه خود را در فوتبال ایران مطرح کنند بحث های قومیتی و شکافهای آنرا ایجاد کرده و خود باعث بوجود آمدن این جو شدند آنوقت میگویند چرا به ما توهین میشود

  به عقیده من بعنوان یک کنشگر اجتماعی ، تنها راه حل این موضوع جدا ردن لیگ فوتبال منطقه آذربایجان است
  تراکتور و هوادارانش بحران زی هستند
  آنها تا زمانی میتوانند خود را مطرح کنند که در ورزشگاههای ایران تنش قومی وجود داشته باشد
  زمانی که با محدود کردن مسابقات تراکتور فقط در میان منطقه ترک نشین این تفاوت قومیتی صفر شود عملا” بحث های قومیتی و شکاف های آن نیز از بین میرود

  4
  15
 8. عشق است تراکتور ،عشق است قشقایی

  13
  1
 9. از ماست که بر ماست همه شون رو هموطن و برادر خود میدونیم و خیلیا الان خوابن. اتفاقا خوب هم هست باعث بیداری ملت ازربایجان میشه

  12
  1
 10. واقعا دسستون درد نکنه نکته های خوبی رو بیان کردی. ممنون از همه تون

 11. دوستدار تالش گیلک

  دوستان عزیز ، هموطنهایی که از اصل ستارخانی خود دور شدید ، جوانان و پیرانه سرانی که یادتان رفته آذربایجان مهد ایراندوستی است این بحران را خودتان ایجاد کردید. خود کرده را تدبیر نیست سپیدرود ، سپاهان ، پرسپولیس هر تیمی که مقابل تراکتورسازی تبریز قرار بگیرد همه مردم ایران پشت تیم رقیب هستند چرا که تراکتورسازی را مهندس توکلی بنیان نهاد کسی که شعار خلیج همیشه فارس را سر لوحه خود قرار داد با آن دسته هوادار موساد ، وهابی دل شاد کن هستم. این تیم نه نشانی از زنده یاد مهندس توکلی دارد نه تبریزی که همه به شهریار می شناسیم. به خودتان بیایید هموطنهایی واقعی شما نه آن سوی ارس هستند نه در استانبول و آنکارا.

  4
  10
  • دوستدار انسانیت

   من دوستان تالش بسیاری داشته ام.
   من دوستان بلوچ بسیاری داشته ام.
   من حتی دوستان قشقایی و خراسانی هم داشته ام.
   من با مردم گیلک زندگی کرده ام.
   تعصبات و افکار هر کدام را بخوبی می شناسم.
   خلیج اگر نام دیگری هم داشته باشد مهم نخواهد بود همانطور که نامهای تورکی را عوض میکنند و کسی معترض نمی تواند باشد.
   شهریار در یکی از اشعارش بخوبی از زبان تورکی در مقابل زبان پارسی دفاع کرده و مهمترین آثارش به زبان تورکی سراییده شده و بقدری معروف شده که همان اشعار به زبانهای مختلفی در دنیا ترجمه و چاپ گشته.
   من مهندس توکلی را نمی شناسم و بهتر است بگویم اصلا فوتبالی نیستم.
   ولی تراختور برای من معنی نه یک تیم فوتبال که یک آلترناتیو در مقابل فاشیسم و تعصبات غیر انسانی ضد تورکی دارد.
   مردم تالش همیشه از جانب مردم گیلک زبان تحقیر شده اند و میشوند.
   سالها پیش یکی از دوستان تالش من با من درد دل میکرد و میگفت که نمی تواند اصالت خود را بروز دهد چرا که در شهری مانند رشت او را تحقیر خواهند کرد و من با او هم درد بودم چون منهم به واسته تورک بودن با جکهای تحقیر کنند مواجه میشدم درصورتی که میتوانستم گیلکها را با جکهای توهین آمیز تحقیر کنم ولی اینکار را نمی کردم و دوست نداشتم. در صورتی که یک بچه تهرانی به راحتی جکهای رکیک و زشت برای برادران گیلک نثار میکردند و میکنند.
   جکهای ناموسی را تهرانی ها بیشتر از هرکسی برای شمالیها و مخصوصا گیلکها تقدیم میکنند.
   شهریار در شعر معروف خود “الی ای تهرانی میگوی که خر تویی یا من” جواب دندان شکنی برای جک گویی و مزه پرانی تهرانیها داده است.
   وقتی یک تیم شهرستانی در مقابل تیم پایتخت قرار میگیرد و می تواند پیروز شود با شعارهای توهین آمیز هواداران تیم پایتخت روبرو میشود،
   حالا شما که با نام جعلی “دوستدار تالش گیلک” کامنت گذاشتی اصلا نه از تالشیها آشنایی داری نه از گیلکها و با ترفند می خواهی نشان دهی که همه ایران ضد تورک است. درصورتی که نصف گیلان یا تورک است یا با تورکها خویشاوند و فامیل. در رشت جمعیت کثیری تورک هستند. آنها میتوانند طرفدار هر تیمی چه در ایران و چه در خارج باشند، مثلا تیم ملی برزیل، و این نمی تواند مشکلی ایجاد کند.
   تورکهای رشت میتوانند طرفدار تیم رشتی باشند و یا طرفدار تیم تراختور و یا شاید هر دو.
   ولی اینکه عده ای با شانتاژ در گیلان و تحریک مردم گیلک زبان قصد ایجاد جبهه ای غیر از پان پارسی بدرو از پایتخت دارند مشخص و عیان است.
   مردم انزلی تورک و گیلک طرفدار تیم ملوان هستند که سالهاست توسط بانیان تیم سپیدرود رشت که اتفاقا در استان مرکز نشین هستند زیرآب تیم ملوان را زده اند و ملوان از لیگ برتری به پایین نزول کرده ولی درصورتی که همه خوب میدانیم ملوان برتریت داشته به سپیدرود.
   زنده باد مــــلوان انـــزلی.
   زنده باد یاد قهرمان فوتبال آسیا قایقران. زمانی که انزلی فوتبال داشت رشتیها نمی دانستند توپ چیست.
   خوب شما میدانید که آزربایجان مهد ایران دوستی است پس به ما آزربایجانیها که در هر کجای ایران و جهان ساکن باشیم درس ایران دوستی ندهید. مطمئن باشید که بیشتر از توی خائن میدانیم که چه به صلاح ایران عزیز است.
   اگر مردم شریف و آزادی خواه آزربایجان علاقه به آنسوی ارس(آراز) دارند از این بایت است که همواره ایمان داشته اند که کل آزربایجان چه آزربایجان شمالی و چه آزربایجان جنوبی همه مهمترین قسمت ایران عزیز بوده اند و هستند.
   اگر امروزه دست تقدیر باعث جدایی مردم شریف اینور و آنور رود آراز شده است و هر کدام به نوعی در اختیار حاکمیتی بر خلاف خواست و اقتدار مردم شده است در همبستگی و اتحاد و یکدل بودن مردمان اینسو و آنسو شکافی ایجاد نخواهد کرد.
   ما مردم آزربایجان در هر سوی آراز که باشیم یکدل باقی خواهیم ماند و همچنان در آرزوی اتحاد مجدد هستیم به امید آن روز. که البته بازهم تکرار میکنم آزربایجان همیشه تاریخ مهمترین قسم ایران بوده است و خواهد بود.
   آزربایجان سر یاران است، اگر سر نباشد تن مباد.
   همه خوب میدانند که قدرت اصلی ایران به آزربایجان است.
   اگر آزربایجان بیمار است ایران بیمار خواهد بود. اگر آزربایجان اقتصاد خراب داشته باشد کل ایران اقتصاد متلاشی خواهد داشت. چنانچه صد سال است سعی شده آزربایجان عقب نگهداشته شود شاهد عقب ماندگی ایران بوده ایم.
   اگر ایران دوست هستی آزربایجان دوست باش. اگر ضد آزربایجان هستی پس ضد ایران هستی.
   تیم قهرمان “تیراختور” تیم ملی کل ایران است. اگر میخواهی فوتبال ایران سر بلند باشد پس بخواه که تیراختور سربلند باشد.
   تورک = ایران = آزربایجان
   هستند کسانی که خوب میفهمند “ایران=تورک” یعنی چه ولی از حسادت و بخل نمی توانند این میزان را بفهمند که ایران بدون تورک یعنی بدبختی ایران.
   البته این را هم بگویم که در همه جمعیتها خوب و بد وجود دارد. در بین ما تورکها هم خائن زیاد هست مانند کسرویها که با خدمت به اربابان انگلیسی خود تیشه به ریشه خود و ایران زدند.
   درک این مسئله برای غیر تورک کمی مشکل است ولی امکان پذیر هست، پس درک کن و بفهم که :
   ایران=آزربایجان

   6
   1
   • خیلی عالی و مودبانه نوشتید یاشا یاشا
    کسی که نقص در هر حیطه اعم از هویت و ریشه و شخصیت و… نداشته باشد به کسی توهین نمی کند توهین نشان بی هویتی است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *