خانه / آخرین اخبار / برگزیده های جشنواره موسیقی آشیقی مکتب اورمیه معرفی شدند

برگزیده های جشنواره موسیقی آشیقی مکتب اورمیه معرفی شدند

سومین جشنواره استانی موسیقی آشیقی مکتب اورمیه شامگاه دوشنبه /26 فروردین/ در حوزه هنری آذربایجان غربی با معرفی افراد برگزیده به کار خود پایان داد.

به گزارش یول‌پرس، مسوول واحد موسیقی حوزه هنری آذربایجان غربی شامگاه دوشنبه در اختتامیه این جشنواره با اشاره به اینکه در مرحله نخست این رویداد ۵۰ هنرمند به رقابت پرداختند، گفت: ۳۰ نفر از این تعداد به مرحله دوم راه یافت و در نهایت ۱۳ نفر در مرحله سوم هنر خود را در موسیقی آشیقی نشان دادند.

داریوش علیزاده افزود: «علی قلیزاده» از میاندوآب در این جشنواره استانی رتبه اول را از آن خود کرد و «نباتعلی علیزاده» از اورمیه در جایگاه دوم ایستاد.

وی افزود: مقام سوم این جشنواره به صورت مشترک به «عبدالله اشرفی» از اورمیه و «تقی اباذری» از خوی رسید و «محمد علیلو» از خوی و «رضا پوینده» از نقده نیز به ترتیب چهارم و پنجم شدند.

مسوول کانون آشیق‌های حوزه هنری آذربایجان غربی بیان کرد: این کانون از ۱۳۸۹ فعالیت خود را در اورمیه آغاز کرد و تاکنون بیش از ۳۲۰ جلسه در مرکز استان برگزار کرده است.

علیزاده افزود: در طول هشت سال گذشته ۳۲۰ کنسرت رایگان برای عموم مردم در حوزه هنری آذربایجان غربی برگزار شده و ۱۵ آشیق جوان از شهرستان های مختلف به جامعه هنری معرفی شده است.

وی تاکید کرد: برگزاری جشنواره آتی به صورت ملی و بین المللی، برگزاری همایش برای شناساندن موسیقی آشیقی مکتب اورمیه، نام گذاری میدان ها و کوچه ها به نام بزرگان این هنر نظیر «دوللو مصطفی» و حمایت از هنرمندان برای شرکت در جشنواره های خارجی و رسیدگی به وضعیت مالی این قشر، انتظارات هنرمندان این شاخه هنری از مسوولان فرهنگی آذربایجان غربی است.

مدیر مرکز موسیقی حوزه هنری نیز در این مراسم گفت: آشیق ها راویان اخلاق و مروجان سبک زندگی ایرانی و آذربایجانی هستند.

میلاد عرفان پور افزود: برگزاری چنین جشنواره هایی به حفظ میراث فرهنگی نواحی مختلف کشور کمک می کند و باید این گنجینه مهم و تجربه های استادان به آشیق های جوان نیز منتقل شود.

رییس حوزه هنری آذربایجان غربی نیز در این مراسم گفت: سومین جشنواره استانی موسیقی آشیقی «مکتب اورمیه» رویدادی فرهنگی و هنری در سطحی تخصصی است که به همت واحد موسیقی حوزه هنری آذربایجان غربی و مشارکت شهرداری و شورای اسلامی اورمیه طی اسفند سال ۱۳۹۷ با هدف رشد و توسعه موسیقی فولکلور فاخر در اورمیه برگزار شد.

احد هوشمند با اشاره به اینکه موسیقی فولکلور با آیین استاد و شاگردی گره خورده است، گفت: آشیق ها قشر اخلاق مدار بوده و محتوای شعر آنان مملو از مولفه های فرهنگی و حماسی است.

وی با بیان اینکه موسیقی آشیقی مکتب اورمیه به عنوان میراث فرهنگی ناملموس به ثبت ملی رسیده است، افزود: برگزاری چنین جشنواره هایی به بقا، اشاعه و شناساندن این نوع موسیقی کمک می کند.

مکتب آشیق نوازی اورمیه نیز در فهرست میراث فرهنگی ناملموس کشور با /شماره ۱۶۵/ به ثبت رسیده و ترنم ماندگاری هنر اصیلی است که فرهنگ دیرینه آذربایجان را با ساز و سخن از نسلی به نسل دیگر منتقل می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *