خانه / آخرین اخبار / توافق باکو و ایروان بر ادامه گفتگو‌ها برای قره‌باغ

توافق باکو و ایروان بر ادامه گفتگو‌ها برای قره‌باغ

 دور نخست مذاکرات وزرای امور خارجه ارمنستان و جمهوری آذربایجان برای حل وفصل موضوع قره‌باغ که به ابتکار روسیه در مسکو آغاز شد با توافق طرفین برای ادامه گفت وگوها پایان یافت.

به گزارش یول‌پرس؛ در این نشست که المار مامدیاروف و زهراب مناتساکانیان وزرای امور خارجه جمهوری آذربایجان و ارمنستان مهمان سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه بودند، بر ضرورت رسیدن به راهی برای بهبود اوضاع تاکید شد ضمن اینکه راه های گسترش همکاری های رسانه ای نیز مورد توجه قرار گرفت.

همکاری در جهت تحقق اهداف بشردوستانه در منطقه مورد اختلاف و برقراری ارتباط میان مردم در این منطقه از جمله موارد مورد بحث در گفت وگوهای امروز بود.

طرفین بر ادامه گفت وگوها در قالب ایجاد شده توسط روسیه نیز موافقت کردند.

گفتنی است، وزارت امور خارجه جمهوری آذربایجان روز جمعه در بیانیه ای راه حل مسئله قره‌باغ و برقراری صلح با ارمنستان را منوط به خروج نیروهای این کشور از سرزمین های جمهوری آذربایجان دانسته بود.

وزارت خارجه جمهوری آذربایجان در واکنش به بیانیه اخیر ‘نیکول پاشینیان’ نخست وزیر ارمنستان مبنی بر ایجاد فضای صلح میان طرفین مسئله قره‌باغ افزود: بدون خروج نیروهای نظامی ارمنستان از سرزمین های جمهوری آذربایجان و بازگشت آوارگان جنگی آذربایجانی به خانه و کاشانه خود برقراری صلح امکان پذیر نیست.

وزارت امور خارجه جمهوری آذربایجان در این گزارش با اشاره به این که مسوولان ارمنستان باید این واقعیت را بصورت واضح درک کنند، افزود: ریشه و دلیل اصلی همه این مشکلات سیاست تجاوز نظامی ارمنستان و اشغال بخشی از سرزمین های جمهوری آذربایجان است.

وزیر امور خارجه ارمنستان نیز در راستای آماده شدن برای نشست سه جانبه مسکو، با ماسیس مایلیان وزیر خارجه جمهوری خودخوانده قره‌باغ دیدار و گفت وگو کرد.

وزارت امور خارجه ارمنستان در بیانیه ای با اشاره به این دیدار اعلام کرد: مناتساکانیان و مایلیان در آستانه مذاکرات سه جانبه مسکو، درخصوص طیف وسیعی از مسائل مربوط به مسئله قره‌باغ گفت وگو و تبادل نظر کردند.

در این دیدار، نتایج گفت وگوهای اخیر سران و وزیران خارجه ارمنستان و جمهوری آذربایجان که به تازگی در وین برگزار شد، مطرح و مورد بررسی قرار گرفت.

دیدار و مذاکرات الهام علی اف رئیس جمهوری آذربایجان و نیکول پاشینیان نخست وزیر ارمنستان روز نهم فروردین ماه با حضور نمایندگان آمریکا، فرانسه، روسیه، گروه میانجی ‘مینسک’، سازمان ملل و شورای همکاری اروپا ویژه حل مسئله قره‌باغ، برگزار شد.

رییس جمهوری آذربایجان در پی دیدار با نخست وزیر ارمنستان در وین،به تاس گفت: تحرک جدیدی در روند مذاکرات حل موضوع قره‌باغ آغاز شده است.

علی اف در باره نتایج مذاکراتش با نخست وزیر ارمنستان، افزود: این دیدار از نظر آغاز مذاکرات در باره ماهیت موضوع مربوط به حل موضوع قره‌باغ ، از اهمیت خاصی برخوردار است.

وی اضافه کرد: وزیران خارجه دو کشور مذاکرات برای رسیدن به نتایج مشخص در راه حل این موضوع را ادامه می دهند.

الهام علی اف افزود: برای ما مساله خروج بدون قید و شرط نیروهای ارمنستان از سرزمین های جمهوری آذربایجان بر اساس چهار قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد در اولویت قرار دارد./ ایرنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *