خانه / آخرین اخبار / ورود دریاچه اورمیه به مرحله دوم احیا

ورود دریاچه اورمیه به مرحله دوم احیا

دانشگاه تبریز میزبان نشستی یکروزه با عنوان «هم اندیشی سمن ها در زمینه احیای دریاچه اورمیه» بود که مهم ترین خروجی آن اعلام خبر خروج دریاچه اورمیه از کما، تثبیت وضعیت و ورود آن به مرحله دوم احیا بود.

به گزارش یول‌پرس، شرکت کنندگان در نشست یکروزه «هم اندیشی سمن ها در زمینه احیای دریاچه اورمیه» با اشاره به افزایش ۷۰ سانتی متری تراز آب دریاچه اورمیه در سال جاری و وضعیت امیدوارکننده این پهنه آبی، بر لزوم پرهیز از راضی شدن به وضعیت موجود و غفلت از پیشبرد برنامه های مصوب ستاد احیا تاکید کردند.

تلاش برای نهادینه و اجرایی کردن راهکارهای اجتماعی و اهمیت مضاعف این موضوع در مقایسه با مسایل سازه ای در طرح های احیای دریاچه اورمیه از دیگر نکات مورد تاکید این نشست یکروزه بود.

امکان کنترل ۹۵ درصد کانون های ریزگردهای اجتماعات پیرامونی دریاچه اورمیه به دلیل افزایش تراز آب از دیگر نکات مورد اشاره در این نشست تخصصی زیست محیطی بود.

نشانه های احیای دریاچه اورمیه به چشم می خورد

مدیر دفتر برنامه ‌ریزی و تلفیق ستاد احیای دریاچه اورمیه با اشاره به تداوم بارندگی ها و نیز اقدامات دولت برای احیای این دریاچه، گفت: هم اکنون کف دریاچه اورمیه به وضعیت سال ۱۳۹۴ برگشته است که نشانه ای بزرگ برای احیا می باشد.

مسعود تجریشی افزود: در سال های گذشته حداقل تراز بستر دریاچه اورمیه به صورت سالانه با ۴۰ سانتی‌ متر کاهش سطح آب روبرو بود، اما از سال ۹۳ با شکل‌ گیری برنامه های ستاد احیا به سمت تثبیت دریاچه رفتیم و در این راستا دستگاه‌های اجرایی در رهاسازی آب های روان و نیز لایروبی مسیل ها کمک زیادی کردند.

وی آغاز شرایط ورود به شرایط احیای دریاچه اورمیه را اردیبهشت سال گذشته اعلام و اضافه کرد: اگر تراز آب این دریاچه به ۱۲۷۲/۹ برسد، می‌ توان گرد و خاک را حل کرد و وارد مرحله احیا شد که در این راستا می‌ توان به کمک دولت با افزایش یک متر تراز آب، ۹۵ درصد کانون‌های گرد و خاک را زیر آب برد.

تجریش اضافه کرد: در حال حاضر برنامه تثبیت پشت سر گذاشته شده و وارد فاز دوم احیا شده ‌ایم که با تامین بودجه که در اولویت قرار دارد تا سال ۱۴۰۴ می ‌توان عملیات احیا را اجرایی کرد.

وی با اشاره به اینکه نباید به دلیل شرایط خوب دریاچه مغرور شد، افزود: چون در آبان ماه امسال انتظار تبخیر وجود دارد اما تا انتهای سال جاری و از سال آینده با ورود ۷۵۰ میلیون مترمکعب آب دایمی، تراز کنونی را با پروژه‌های مختلف بالا می بریم که در کنار آن عنایت خداوند در افزایش بارش ها نیز وجود دارد.

تجریشی یادآور شد: با هماهنگی بسیاری خوبی که با دستگاه های اجرایی داشتیم آب‌ ها را از سطح‌ حوضه ابریز رها کردیم و وضعیت بارش ها در این حوضه نیز با رشد ۶۶ درصدی نسبت به دوره بلند مدت افزایش دارد.

وی اظهار داشت: از دو سال پیش که موضوع عملیات دریاچه اورمیه شروع شد، سازمان ملل گزارشی ارایه و به صراحت اعلام کرده که وسعت دریاچه افرایش یافته و دولت و مردم مصمم به احیای آن هستند.

تجریشی اعتبار پرداختی برای دریاچه اورمیه برای آذربایجان‌ غربی را ۹۳ میلیارد تومان و برای آذربایجان‌شرقی ۳۵ میلیارد تومان اعلام کرد.

اهمیت مسائل اجتماعی در احیای دریاچه اورمیه مهم‌تر از مسائل سازه‌ای است

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار آذربایجان شرقی نیز با بیان این‌که مجموعه اقدامات دولت در راستای احیای دریاچه اورمیه بیشتر سازه‌ای بوده است، گفت: ورود به مسائل اجتماعی بسیار مهم‌تر از مسائل عمرانی و سازه‌ای است و معتقدم تا زمانی که به موضوعات اجتماعی و فرهنگی دریاچه اورمیه توجهی نشود، مشکلی حل نخواهد شد.

جواد رحمتی با بیان این‌که مشکل وضعیت فعلی دریاچه‌ی اورمیه نتیجه‌ی رفتار و کارهای انجام شده‌ی ما در گذشته است، افزود: اگر همراهی و مشارکت مردم در احیای دریاچه‌ی اورمیه نباشد، بی شک به نتیجه‌ی مطلوبی دست نخواهیم یافت.

وی با اشاره به بارش‌های اخیر در استان، گفت: با توجه به بارندگی‌های اخیر، احیای دریاچه تاحدودی امیدوار کننده به نظر می‌رسد، البته نباید زیاد مطمئن شویم که این روند ادامه خواهد داشت.

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار آذربایجان شرقی توجه به معیشت مردم در حوضه‌ی آبریز دریاچه اورمیه را ضروری دانست و گفت: معیشت مردم در حوضه‌ی آبریز دریاچه اورمیه به آب وابسته بوده و معتقدم تا زمانی که جایگزینی برای معیشت مردم معرفی نشود در احیای دریاچه به نتیجه نخواهیم رسید.

وی ادامه داد: ماندگاری در روش سنتی و جایگزین نکردن اصلاح کشت از جمله موانع احیای دریاچه است، با حذف یکباره‌ی معیشت مردم و بدون جایگزین کردن نمی‌توان از مردم انتظار همکاری داشت.

وی تاکید کرد: باید از طریق روش‌های مختلف آموزش و فرهنگ سازی، تغییر الگوی کشت و کشاورزی را به مردم یاد دهیم تا کشاورزان امیدوار ومطمئن شوند که می توان از سایر روش‌ها نیز درآمدزایی کرد./ ایرنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *