خانه / آخرین اخبار / پاسخ آذربایجان به ارمنستان در مورد تجارت تسلیحاتی با رژیم صهیونیستی

پاسخ آذربایجان به ارمنستان در مورد تجارت تسلیحاتی با رژیم صهیونیستی

سخنگوی وزارت خارجه جمهوری آذربایجان در واکنش به مصاحبه همتای ارمنستانی با شبکه تلویزیونی رژیم صهیونیستی گفت: کسانی که نگران رقابت تسلیحاتی در منطقه هستند باید بدانند که یک‌پنجم از اراضی جمهوری آذربایجان در اشغال نظامی ارمنستان قرار دارد.

به گزارش یول‌پرس به نقل از قفقاز، «زهراب مناتسکانیان» وزیر امور خارجه ارمنستان در مصاحبه با «KAN News» شبکه تلویزیونی دولتی رژیم صهیونیستی با انتقاد از تجارت تسلیحاتی این رژیم با جمهوری آذربایجان اظهار داشت: تجارت سلاح اسرائیل با جمهوری آذربایجان از یک طرف منجر به کشته شدن مردم ارمنستان می‌شود و از طرف دیگر این مسئله می‌تواند رقابت تسلیحاتی در منطقه قفقاز جنوبی را افزایش داده و به مرحله خطرناکی برساند، به طوری که به صلح و ثبات منطقه آسیب برساند.

لیلا عبداله یوا سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری آذربایجان در واکنش به مصاحبه وزیر امور خارجه ارمنستان گفت: کسانی که نگران رقابت تسلیحاتی در منطقه هستند باید بدانند که یک‌پنجم از اراضی جمهوری آذربایجان در اشغال نظامی ارمنستان قرار دارد و این اراضی اشغالی به طرز بی‌رحمانه‌ای مورد پاک‌سازی قومی قرار گرفته است.ارمنستان زمانی می‌تواند ادعا کند رقابت تسلیحاتی در منطقه به وجود نیاید که به اشغال قره‌باغ کوهستانی پایان داده و از پاک‌سازی قومی در این منطقه دست بردارد، در این صورت است که رقابت تسلیحاتی ضرورت خود را از دست می‌دهد و منطقه به صلح و ثبات می‌رسد.

عبداله یوا در مورد ادعاهای وزیر امور خارجه ارمنستان در مورد تلاش ایروان برای حل مسالمت‌آمیز مسئله قره‌باغ کوهستانی تأکید کرد: تنها راه‌حل صلح‌آمیز برای پایان مناقشه قره‌باغ عمل به قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل است.

بر اساس این قطعنامه‌ها اراضی قره‌باغ کوهستانی جزو لاینفک جمهوری آذربایجان است و نظامیان ارمنستان بایستی بدون هیچ قید و شرطی این منطقه را ترک کنند و شرایطی فراهم شود تا آن دسته از اهالی آذربایجانی که از قره‌باغ به زور کوچانده شده‌اند به خانه‌های خود بازگردند.

۱۲ دیدگاه‌ها

 1. مرگ بر ارمنستان و دوستان منطقه ای آن

  29
  16
  • سلاملار، اسنلیکلر
   با مرگ بر این و آن گفتن کاری از پیش نمی رود. باید به فکر فردا بود چرا که نقشه های شومی را برای آزربایجان جنوبی نیز کشیده اند. از طرفی کردها و از جانبی ارامنه و آشوریها و از این سوی فارسها و گیلکها را بر علیه ما میشورانند و به فکر نابودی هست و نیست ما هستند.
   آنها تا محو کامل ما از پای نمی شینند و بدانیم و آگاه باشیم که بیش از دویست سیصد سال است که با مکر و حیلت و نقشه های شوم و جنگ فرسایشی دراز مدت ما را به این که هستیم کوچک کرده اند که به راحتی در تهران میتینگ برگزار میکنند و عکس سلفی میاندازند و دهن کجی میکنند.
   باید بدانیم و آگاه باشیم که دنیا محدود است و جایی برای ضعیفها نیست.
   به جای مرگ بر این و آن گفتن باید فکر و تدبیری بکنیم و ضعفهایمان را جبران کنیم و خود و قوای خود را تقویت کنیم تا فردایی مانند خوجالی و یا جیلوها اتفاق نیفتد.
   چند سال است قره باغ در اشغال ارامنه است و آیا میدانید که حتی بسیاری از سرزمینهایی که امروزه در داخل مرز ارمنستان است در واقع خاک آزربایجان بوده و با نیرنگ و هم اندیشی و حمایت شوروی و روسها و آمریکاییها و انگلیسیها و فرانسویها و بسیاری از دول غربی حتی چینها توانسته اند ریشه ما را در آن سرزمینها بخشکانند و در حال حاضر هیچ آزربایجانی در کشور جعلی ارمنستان زندگی نمی کند؟
   امروزه که ارامنه حتی از جانب پانپارسها نیز حمایت میشوند و با تحریک ارامنه کردهای ناسیونالیست نیز حس ضدترکی گرفته اند. گاز و برق مجانی از طرف ایران و خاک آزربایجان جنوبی به ارمنستان صادر میشود. آیا حمایت از این واضحتر؟
   ما در این صفحات وب بزرگترین کاری که میکنیم مرگ بر این آن گفتن است و عقده های خود را چنین خالی میکنیم و دست روی دست میگذاریم و هیچ کاری هم نمی کنیم.
   باید واقع بین باشیم لاف الکی نزنیم.
   وقتی در سراسر ایران اسلامی هر کجا ارمنی باشد مدرسه ای هم برای آنها تامین است و آنها میتوانند به زبان خود و زبان خود را هم آموزش ببینند و ما از هر گونه آموزش به زبان و فرهنگ خود محروم هستیم و بعد چهل سال انقلاب هنوز نتوانسته ایم حتی یک صفحه در مدارس به زبان خود تحصیل کنیم؟
   آیا معلمین محترم نمی توانند در کلاسهای خود و یا بطور رایگان خارج از ساعات درسی در خانه و هر کجای دیگر به کودکان علاقمند آموزش زبان تورکی دهند تا لااقل کمی از فشارهای فاشیستها را کاهش دهند؟
   ؟آیا نمی توان کودکان را ترقیب کرد که خودشان و با راهنمایی بزرگان به دنبال آموزش زبان تورکی و هم آموزش به زبان تورکی بروند و دیگر محتاج اداره آموزش و پرورش خائن نباشند؟
   آیا نمی توانیم خودمان دست به کار شویم و محتوای علمی را به زبان تورکی خودمان ترجمان کنیم و آثاری بصورت کپی و رایگان در اختیار جوانان وکودکان علاقمند بگذاریم تا طلسم دیکتاتوری آموزشی در ایران را بشکنیم؟
   باید بپذیریم که فاشیست در تار و پود خودمان نفوذ کرده و ما را از هر گونه فعالیت بدور نگه میدارد.
   ما میتواینم با ایجاد تشکلهایی مانند انجم غیبی تبریز اینبار نه برای حرکتی بسان مشروطیت بلکه یک حرکتی فرهنگی در جهت احیای فرهنگ تورکی آزربایجان و یا قشقایی و یا خوراسان و تورکمن و هر کجا که تورکی هست بکنیم؟
   وقتی کردها در اورومیه می خواهد مراسم و لباسهای خودشان را رسمیت دهند ما هم در استانهای کردستان جعلی و استان کرمانشاهان و استان گیلان و بسیاری از استانهای دیگر میتوانیم ادعاهای فراتر از اینها داشته باشیم به شرط اتحاد و حمایت مالی و معنوی توسط بزرگان و افرادی که توان مالی آنها امکان حمایت را میدهد.
   به جای مرگ بر این آن گفتن و لاف باید حتی بصورت پنهان هم که شده خودمان کاری انجام بدهیم.
   حتی می توانیم شبکه های تصویری خانگی بصورت مخفی ایجاد کنیم و لااقل افراد قابل اعتماد را از کسانی که امکان خیانت به خودی را دارند را باز شناسیم تا در آینده از افراد ضعیف و خائن ضربه نخوریم.
   همانطور که قبل از انقلاب با نوحه خوانی به زبان تورکی توانستیم زبان خود را حفظ کنیم امروز فراتر از نوحه خوانی باید عمل کنیم.
   شبکه های خانگی به زبان تورکی به راه بیاندازیم تا صدا سیمای خائن نتواند بیش از این به فرهنگ ما ضربه وارد سازد.
   بهترین فیلمها و انیمیشنها را به زبان تورکی خودمان دبله کنیم و یا بسازیم و در شبکه های خانگی پخش کنیم.
   باید متولین ما از این حرکتها حمایت کنند.
   متولین و تجار و سرمایه داران ارمنی و حتی سرمایه داران کرد از حرکتهی ملی خودشان حمایت میکنند.
   همین شرکت هاکوپیان از درآمدهای خود سهمی برای ارامنه و حتی ارامنه قره باغ اختصاص میدهند.
   کمترین کاری که یک سرمایه دار و تاجر آزربایجانی و یا قشقایی و یا خوراسانی می تواند انجام دهد حمایت مالی بی چشم داشت از حرکتهای فرهنگی خودشان است.
   سرمایه داران تروکهای همه نقاط ایران میتوانند از حرکتهای فرهنگی حمایت کنند.
   حداقل با جایزه دادن به کودکان و جوانان و یا هر کسی که بتواند کتابهای تورکی را بخواند حمایت فرهنگی کنند.
   خرید و پخش کتابهای تورکی خصوصا کتابهای تورکی کودکان یک حمایت از فرهنگ خودی می تواند باشد.
   نذر میکنیم که در ماه رمضان بصورت پنهان کتابهای تورکی را خریداری کنیم و بین مردم تورک زبان پخش کنیم.
   نذر میکنیم در هر پنجشنبه برای شادی روح امواتمان کتابها و یا فیلمهای کودکان را خریده و بین مردم تورک زبان پخش کنیم. مخصوصا کودکان.
   نذر میکنیم در ماههای محرم و صفر ترجمه دعاها و ترجمه آیات مبارکه قران کریم را بین افراد لایق پخش کنیم.
   آموزش نظامی برای کودکان و جوانانمان لازم است تا فردا در صورت هر گونه تجاوز به حریم ناموسی ما بتوانیم از خاک و آب و اموال و خصوصا نوامیسمان دفاع کنیم.
   یک سرمایه دار تورک باید از حرکتهای ملی خود حمایت کند تا فردا از امنیت مالی برخوردار شوند وگرنه بدانند که اگر جمعیت تورک ضعیف بشود سرمایه آنها هم توسط دیگرانی به تاراج خواهد رفت.
   در سرزمینهایی که از دست رفته فقط افراد جامعه ضرر نکرده اند بلکه سرمایه داران را نیز کلا ضرر کردند و اموال و ثروتشان به تاراج رفت.
   زمانی در ایران بزرگترین ثروتمندترین افراد از تورکها بودند ولی امروز دیگر این چنین نیست. پس اگر سرمایه داران ما میخواهند همچنان سرمایدار باقی بمانند باید از حرکتهای ملی تورکها حمایت کنند و حتی خود با درایت و هوشمندی جلودار حرکتها شوند.

   21
   19
   • معلومه که ایرانی نیستی، با فارسها مشکل داری یا با تهرانیها؟؟؟ با فقرا مشکل داری یا با ثروتمندان؟؟؟؟ اصلا میدونی موضوع چی بوده که این چرندیات کپی شده رو اینجا نوشتی؟؟؟؟؟؟؟
    کشورهای آذربایجان و ارمنستان چشم به خاک کشور عزیز ما رو دارن اونوقت تو نسبت به تهران و ثروتمندان و….عقده گشایی میکنی…..
    احمقهایی مثل تو دارن ایجاد تفرقه میکنند….یه کشور دیگه بحث سیاسی داره اونوقت تو راجع به استانهای مختلف و اقشار مختلف ایران داری فرافکنی میکنی….
    به خدا تو تورک نیستی یا اگه ادعای تورک بودن میکنی بی هویت هستی .مثلا اول نوشته هات رو با دو کلمه ترکی شروع کردی تا خواننده تحت تاثیر قرار بگیره….
    امثال احمقهایی چون تو خیلی وقته دستشون برای ما تورک ها رو شده.ما فریب نمیخوریم…
    زنده باد تورک و تورک زبان
    لعنت بر کسی که تفرقه افکنی میکند

    13
    9
    • کسی که با نام مهدی کامنت گذاشته!
     من افتخار میکنم که ایرانی تورک هستم و این دو را نمی توانم از هم تفکیک کنم.
     من به شخصه نه با فارسها مشکل دارم نه با تهرانیها.
     من خودم زاده تهرانم و خوشبختانه تورک.
     من فردی متول نیستم و باید از بوق سحر تا بوق شام کار کنم تا بتوانم خانواده ام را تامین کنم و به تلاش خودم هم افتخار میکنم که کارگرم. و با ثروتمندان هم مشکلی ندارم البته آنهایی که از راه حلال صاحب ثروت شده اند نه با رانت و ارتشا و اختلاس و . . .
     بانوی اسلام حضرت خدیجه (س) با داشتن ثروت و ایمان آوردن به پیامبر اسلام (ص) و حمایت از وی برای نشر اسلام کمک کرد.
     بسیاری از پیامبران از خانواده های معمولی و یا روستایی بودند. حتی بسیاری از پیامبران چوپان بودند ولی شخصیت آنان در متبه های بالایی از افراد عادی قرار داشت بنابراین از سوی خداوند منان به پیامبری برگزیده شدند.
     داشتن ثروت یک فرصت است و نداشتن آن هم همینطور.
     افرادی از هر دو گروه در طول تاریخ توانستند از فرصت خود برای کمال خود تلاش کنند و موفق بشوند.
     ثروت برای ثروتمندان فرصتی است تا بتوانند با سرمایه گذاری در جهت حق و حقیقت و تلاش برای فهم حقیقت خود را به کمال بکشانند و حتی فقر برای افراد فرصتی است تا بتوانند با تلاش مستمر خود با مراتب بالای انسانیت برسند و چه بسا از این راه بتوانند صاحب ثروت هم بشوند.
     افرادی از هر دو گروه بدلایلی نتوانستند و نمی توانند به کمال برسند و از مرتبه انسانی به مرتبه پستی سقوط میکنند.
     آنهایی که نوشتم از جایی کپی نشده است و محدود به مطالعات و افکار خودم هست.
     هر کشوری اگر چشم طمع به ایران اسلامی داشته باشند باید چشم آنها را کور کرد. فرق نمی کند کی باشد.
     آیا مطالب اینجانب رابدرستی خوانده و فهم کرده ای؟
     فکر نکنم!
     مطالب من به هیچوجه عقده گشایی نیست بلکه ارایه مسیری است به جای مرگ به این آن گفتن.
     با مرگ به یان آن گفتن فقط برای خودمان دشمن ایجاد میکنیم و دشمنی رابه جان میخریم در صورتی که با درایت میتوانیم شرایط را به گونه ای مدیریت کنیم که در نهایت روح انسانیت که دور از خواست الهی نخواهد بود و طبق گفته قران کریم روح خداوند است در کالبد انسانو ما همه از او هستیم و به سوی او باز خواهیم گشت.
     من نه تنها ایجاد تفرقه نمی کنم بلکه سعی من ایجاد صلح میان خودمان بعد میان دیگران است. تا ما با هم به تفاهم نرسیم کی میتوانیم به رسالت اصلی خود برسیم.
     مولانا در شعری از زبان خداوند به موسی میفرماید:
     تو برای وصل کردن آمده ای نی برای فصل کردن آمده ای.
     نوشته های من به هیچ وجه به بحث های سیاسی کشور دیگر ربطی ندارد. و من به هیچ وجه در مورد استانهای مختلف و اقشار مختلف فرا فکنی نکرده ام. کجای کلام من فرا فکنی بوده؟
     قسم الکی نخور من تورکم ولی فرقی هم ندارد تورک باشم یا نباشم وقتی میبینم که اینقدر جریانهای خبیث ناعادلانه ضد تورک هست اگر انسان باشم باید برای احقاق حق تلاش کنم.
     وقتی روز روشن اینهمه توهین و تحقیر برای تورک میکنند باید با اندیشه درست به فرافکنان واقعی مشت محکمی بزنم البته باز تکرار میکنم با مرگ بر این و آن گفتن هیچ کار نمی شود کرد باید با تدبیر و بکاربری متدهای علمی کار را به پیش برد.
     من میتوانم تمام نوشته هایم را به تورکی بنویسم آنوقت توی بی سواد نخواهی توانست بفهمی و دری وری بگویی.
     دست امثال توی بی شخصیت که اصلا نوشته را بدرستی نخوانده ای و یا در صورت خواندن خود را به تجهل زده ای که با کامنت شعار گونه افکار عموم را از نوشته هایم دور کنی رو شده.
     یاشاسین تورک
     یاشاسین تورک دیلیمیز
     الله تعالی دوشونمز آداملارا عاقیل وئرسین.

     6
     19
    • سلاملار سایغی لار
     بونا اؤلوم اونا اؤلومله هئچواقت ایشیمیز بیر یئریه یئتیشمز.
     دوشنجه ایله بیلیک‌لیکله یولومز ایشیقلانار و سونرالار ایسته‌دیگیمیزه یئتیشریک.
     یالانلا بیرینی یولدان پوزماق همیشه جواب وئرمز.
     من نه یازمیشام بو دوشونمز “مهدی” آدیله گلیب کامنت قویوب و نه یالان ایستئیب منه یاپیشدیرماق ایستئیب؟
     منیم بوتون سؤزوم بودور اورگیمیزی صافلاشدیرماقلا اصیل تورک سایاقی اصیل دوشمانیمیزی تانیاق.
     هئچ کیم بیز ایله دوشمانچیلیق ائده بیلمز بیز دوشونجه‌لی آناقلی بیلکلی آیدین اولاق.
     بیز بیری ایله دوشمانچیلیقمیز یوخ بلکه اؤز ایچیمیزده دونممزلیکله باشقالارینی اؤزوموزه قنیم ائتمیشیک.
     خالقیمیز یوخودا اولا اولا بو دار دونیادا تاماهلی گؤزلر یئرلریمزه تیکلیر. خالقیمیز آییق اولسا و بیرلیکله بیلیک‌لیکله هئچ زامان هئچ بیرکس جورعت ائده بیلمز بیزه توخونا.
     آنجاق بیزیم خالقیمیز یوخودا اولارکن بیزیم ضیالیلاریمیز یا خیانت ائدیرلر یادا هئچ ایش گؤرمورلر یوخسا گؤره بیلمیرلر.
     هر گؤردویوموز ایشه مالیه باخیمیندان گره‌کلیدیر حیسابلشماقلا یولوموزی دوزگون یولا سالاق.
     هر بیر ایش اؤزونه وار ایستئیر. وار دا وارلیلارین الینده اولور، اونا گؤره من میللی وارلیلاریمیزدان ایستئیرم اؤز خالقمیزین بیلیجی‌لرینه مالیه باخیمیندا یاردیم ائتسین‌لر.
     هر بیریمیز اؤز نوبمیزده بیر کیتاب و تورکجه چیزگی و یا تورکجه دوبلاز اولونموش کینو (فیلم) تورک دیللی اوشاقلارا و بویوکلره پایلاشسینلار.
     جوانلار آراسی، اوشاقلار آراسی تورکجه کیتاب اوخوما یاریشمالار یاخشی موکافات‌لاندیماقلا اولارین تورکجه اوخوماق حیسنی دیریلندیرمک اولار.
     سون سؤز:
     یاشاسین اینسانلیق
     یاشاسین ایران
     یاشاسین تورک میلتیمیز
     یاشاسین آزربایجان، قاشقایستان، خوراسان، بوتون تورک دیللی شهرلریمیز و کندلریمیز.
     یاشاسین تورکج دیلیمیز.

     5
     9
     • چرا یول پرس بسیاری از کامنتها رو تایید نمیکنه تا احمقهایی مثل مهدی II بدانند که فقط آذربایجان شرقی و غربی تورک ندارند. این احمق بی سواد (مهدی II) فقط گیر داده به خوراسان و قشقایستان و شهرها و ده های خودشون….
      افراد بی شعوری مثل این فرد باید بدانند که همه جای ایران تورک دارد و با کامنتهای احمقانه تفرقه بین دیگر شهر ها و استانهای دیگر ایجاد نکند…
      از یول پرس خواهش میکنم کامنتها رو بررسی کند تا احمقی مثل مهدی II سوء استفاده نکند و قبل از تایید کامنتهای این فرد از سلامت روانی این فرد از روی نوشته ها قضاوت کند …
      ما ملتی تورک زبان و با ریشه هستیم و دلیلی ندارد با کامنتهای یه فرد بی شعور و تازه به بلوغ رسیده بی سواد با هموطنای کرد و لر و بلوچ و عرب و فارس درگیر شویم …
      تمام کامنتهای این فرد بی شعور بقیه هموطنان عزیزمون رو تحریک میکنه و این احمق بی سواد جهت دار کامنت میزاره ..
      لطفا تایید کنید این پیام رو تا کسانیکه از این سایت استفاده میکنند آگاه باشند…
      اینجا مکانی برای عقده های شخصی بعضی ها شده که فقط ادعای تورک بودن میکنند…
      زنده باد تورک و تورک زبان، زنده باد ایران و ایرانی…

   • آیدین زنگان تورکو

    احسنت.

    7
    8
   • تو یه خائنی که داری از بیگانه ها حمایت میکنی، این چرندیات جاش اینجا نیست ما باید به فکر کشور خودمون، زبان خودمون و فرهنگ خودمون باشیم نه اینکه برای منافع یه کشور دیگه کاسه داغتر از آش باشیم…
    تو تورک نیستی یه خائن به وطنی اومدی اینجا بین ماها چیکار میکنی …فقط با کپی مطالب مختلف از سایتهای جعلی داری تفرقه میندازی…برو گمشو

    9
    6
  • ببنیم شما تو. ایرانی یا ایرانی هستی اخه کشور اذربایجان عملا چشم طمع به خاک ما داره

   16
   22
 2. کسی که با نام مهدی II کامنت گذاشتی، میخای چی رو ثابت کنی؟؟؟ اینکه تورک هستی ولی زاده تهران…اینکه زاده تهرانی ولی بزرگ شده شهری دیگر…اینکه پلاک ماشینت هم شماره تهرانه ولی خانه پدریت در شهری دیگر است ….خوشحالی از اینکه در تهرانی و شاید هم اطراف تهران و خود را به تهرانیها که هیچ افتخاری نیست می چسبانی. به فارسی حرف میزنی و مینویسی ولی در این سایت میخواهی ثابت کنی که تورک هستی… یه آدم کم فهم و نادان که حزب باد هستی…هنوز هم هویت خودت را نمیدانی…یه احمق بیکار که احتمالا در محل کار خود انقدر بیکار هستی که یا چرت میزنی یا در سایتهای مختلف دنبال کپی مطالب….حتما حقوق آخر ماهت هم با این کارا حلال است؟؟؟؟
  مهدی II یه داشناک فاشیست از نوع بی هویت است که در جوامع امروزی به ندرت دیده میشوند.

  2
  2

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *