خانه / آخرین اخبار / نسخه سوم کتاب دده‌قورقود کشف شد

نسخه سوم کتاب دده‌قورقود کشف شد

سومین نسخه کتاب دده قوقود، یکی از مهمترین منابع فرهنگی تاریخ تورک در قزاقستان کشف شد.

یه گزارش یول پرس به نقل از رسانه های ترکیه، پروفسور متین ائکیجی تورک‌شناس ترکیه‌ای و کاشف این نسخه در کنفرانس بین المللی” دده قورقود، میراث جهانی” با حضور فرهنگستان زبان تورکی، استاندار و اساتید دانشگاه بایبورت و مقامات یونسکو ضمن اعلام این خبر افزود که این اثر را به نام “نسخه تورکستان” به تورکی معاصر ترجمه و منتشر خواهیم کرد.

تاکنون ۲ نسخه از داستان‌های دده قورقود وجود داشت که یکی در آلمان و دیگری در ایتالیا(واتیکان) نگه داری می‌شد و احتمالا نسخه جدید کشف شده از نسخه های قبلی قدیمی‌تر است.

در نسخه سوم و جدید دده قورقود، وجود داستان ۱۳-ام که در آن از کشته شدن اژدها توسط سالورقازان بحث می‌شود، برخلاف دو نسخه قبل کشف آن را با ارزش و مهم می‌کند.

پروفسور متین ائکیجی در مورد چگونگی کشف این اثر گفت: با دوستانی که در آنجا آشنا شده بودم، از داشتن نسخه های کتاب دده قورقود در نزد خود گفتند و این کتاب ۶۱ صفحه ای را به من دادند که در این نسخه، داستان ۱۳-ام نیز در آن وجود داشت.

پروفسور متین قدمت این کتاب را به قرن‌های ۱۴ الی ۱۶ میلادی تخمین می زند. در حالی که ۲ نسخه آلمان و واتیکان در قرن ۱۵ میلادی مکتوب شده اند. اگر ثابت شود که این نسخه مربوط به قرن ۱۴ است، در این صورت به قدیمی ترین کتاب دده قورقود شناخته خواهد شد.

لازم به ذکر است که قبل از کشف این نسخه، نسخه درسدن(آلمان) از مقدمه و ۱۲ داستان و نسخه واتیکان نیز از همان مقدمه و ۶ داستان تشکیل می شد، احتمال می‌رود که این دو نسخه از روی یک نسخه قدیمی‌تر نوشته شده باشند.

کتاب«دده قورقود» از آثار کلاسیک جهان به شمار می‌رود. این کتاب شاملِ یک مقدمه و سیزده قصّه حماسی است و با اینکه حماسه ملی تورک‌ها محسوب می‌شود، تنها به تورک ها تعلق ندارد، بلکه همانند کتاب‌هایی چون «ایلیاد»، «ادیسه»، «دُنکیشوت»، «مهاباراتا»، «کمدی الهی»، «هاملت» و… متعلق به همه جهانیان است. دانشمندان و شرق شناسانی چون«دیتس» و «بارتلد»، اوقات بسیاری را برای پژوهش و تحقیق درباره این اثر صرف کرده‌اند. این کتاب، یکی از شاهکارهای «قصّه‌های حماسی» جهان است، و تاکنون پژوهشگران غربی، ترکیه‌ای، روسی، آذربایجانی و ایرانی درباره ارزش‌های گوناگون اساطیری، ادبی، تاریخی، لغوی و… این کتاب مقالات ارزشمندی نگاشته اند.

روز چهارشنبه ۷ آذر ۱۳۹۷ شمسی، این حماسه به عنوان میراث مشترک جمهوری آذربایجان، ترکیه و قزاقستان، در فهرست میراث فرهنگی ناملموس یونسکو ثبت شد.

۷ دیدگاه‌ها

 1. تورک تاریخی گونو گونن دنیا دا باش قالدیریر آما بیز بوردا اوز فرهنگمیزدن ، تمدنمیزدن ، هویتمیزدن دانشساخ پانتورک آدنا آلله بیلیر باشمزا نلر گلر . اولوم اولسون شوونیسمه، فاشیسمه

  46
  25
 2. 😂😂😂😂 چقدر مستند بود . تاریخ اینم مثل قبلی ها بود . حالا چجودی دوست دارید این کتاب رو چند هزار ساله معرفی کنید فقط از مغز معیوبتون ناشی میشه . در ضمن اون قسمت ایلیاد و هملت و دون کیشوت و … هم با نمک بود . آخه ایلیاد و اودیسه کجا و این کتاب کوچیک کجا ؟ ترکای خر عقده ای زورشون میاد یه اسم از شاهنامه حکیم فردوسی و کتابهای سعدی بیارن . دلیلش هم مشخصه . شما ایرانی نیستید . تخم حرام مغول و عثمانی هستید . حرامزادهایی که حاصل تجاوز اجنبی به مادراتون هستید . ترکای خر

  27
  61
  • دوستدار تالش و گیلگ

   آخر قوم گرا تا کی به اسم ایرانی و ….. عمدا فحاشی می کنی دست امثال شماها که نوکر میت هستید رو شده . برو این دام ات خیلی وقتی قدیمی شده . با یک آیدی به ترکها فحاشی می کنی با یک آیدی دیگر میگی دیدین به ترکها چه گفت!! عجب که شماها درس عبرت نمی گیرید.

   21
   12
   • دوستدار تالش و گیلگ چکارشون داری؟فکر می کنند خیلی زرنگند.این سمبلهای بلاهت اسباب شادی مارا در خاورمیانه فراهم می کنند.

    33
    9
 3. بسم الله الرحمن الرحیم
  کتاب ده ده قورقود هرچی که باشه مثل شاهنامه شما یک
  اثر فاشیستی نیست !!!
  بیچاره ها برید دعا کنید به روح سلطان محمود غزنوی تورک که با وعده جایزه
  که به فردوسی داد همین اثر فاشیستی هم براتون مانده !!!
  بزرگترین اثر ملیتون با پول تورکها خلق شده
  و السلام علی من اتبع الهدی

  38
  22
 4. نوکران روس و انگلیس و میراث خوران ترکمنچای و گلستان و مشروطیت انحرافی بجای انگ و افترا ،بی ربط بافی و فرافکنی ،از سر سوزش راجع به مقاله بنویسید. ارزش دده قورقود را سازمانهای فرهنگی جهانی ارزیابی کرده اند و می کنند.

  38
  22
 5. اوغوزبایجان

  یاشاسین تورک کولتوروموز، تاریخ بویو زوربالیغا باش اگمه مه میز، اوزگه لرین کولتورونه ده احترام قویدوغوموز و گونو گوندن بویودوغوموز

  21

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *