خانه / آخرین اخبار / ۷۴۲مین سالگرد رسمی شدن زبان تورکی در خاورمیانه

۷۴۲مین سالگرد رسمی شدن زبان تورکی در خاورمیانه

۱۳ مه سالگرد صدور فرمان محمد بئی قارامان اوغلو، پادشاه سلسله قارامانیان جهت رسمی شدن زبان تورکی است که همه ساله به عنوان دیل بایرامی و عید زبان تورکی در سراسر ترکیه جشن گرفته می شود.

به گزارش یول پرس، زبان تورکی به عنوان یکی از ریشه دار ترین زبان های جهان، ۷۴۲ سال پیش به فرمان محمد بئی قارامان اوغلو رسمی گردید. بعد از تصرف قونیه، محمد بئی قارامان در ۱۳ مای ۱۲۷۷ (۲۴ اردیبهشت ۶۷۵) طی فرمانی زبان تورکی را زبان رسمی دولت قارامان اعلام کرد. متن فرمان چنین بود:

« بوگوندن سونرا دیواندا، درگاهدا ،‌ بارگاهدا، میداندا،‌ مجلیسده تورکجه دن باشقا دیل ایشله دیلمه مه لیدیر » یعنی « از امروز در دیوان، درگاه ، بارگاه، میدان و مجلس غیر از زبان تورکی زبان دیگری به کار برده نخواهد شد » و بدین ترتیب حدود دو قرن و نیم زبان تورکی زبان رسمی دولت قارامان گردید که بعدا عثمانیان و صفویان وارث این عنعنه گردیدند.

امروزه زبان تورکی قدرتمندترین دوران خود را سپری می کند و هیچ مساله ای حیات آن را تهدید نمی کند. زبان تورکی در اقصی نقاط جهان توسط میلیون ها انسان تکلم شده و هر روز بی شمار اثر ادبی، علمی و فلسفی اضافه شده و بنیان این زبان را محکمتر نموده و آن را به آیندگان به میراث می گذارد.

زبان تورکی در حدود ۷۰۰ هزار لغت دارد و از این جهت زبانی غنی محسوب می‌شود. ما در طول حیات روزمره خود از کلمات محدودی استفاده می کنیم در حالی که زبان تورکی قابلیت بیان هر چیزی را دارد.

۱۳ مه، همه ساله در سراسر ترکیه جشن گرفته شده و مراسمات و نشست های گوناگونی در مراکز دانشگاهی و سایر نهادها برگزار می شود.

قارامانیان طایفه ای از ایل افشار قبیله اوغوز بودند که شاخه‌ای از آنها در آذربایجان زندگی می‌کردند. بعدها شاخه‌ای از ایل به سوی قونیه ـ که مرکز حکومت سلجوقیان روم بود ـ مهاجرت کرده و در آنجا ساکن شدند. قارامانیان با استقرار در سرحدات غربی دولت سلجوقی کمک شایانی به زبان تورکی و حفظ و حراست مرزهای خود در مقابل امپراطوری بیزانس کردند.

سلسله قدرتنمد قارامانیان توانست دو قرن و نیم زبان تورکی را زبان رسمی خود نماید. بعدها عثمانی ها و قره قویونلوها و آق قویونلوها و صفوی ها راه پر افتخار شمس الدین محمد بیگ قارامان را پی گرفتند و با امکانات دولتی به پشتیبانی زبان مادری خود برخاستند از آن روز تورکان جهان روز ۱۳ مای هر سال را به یادبود آن فرمان تاریخی محمد بیگ قارامان در جهان، به عنوان « دیل بایرامی» عید زبان، جشن می گیرند.

۵ دیدگاه‌ها

 1. 😂😂😂 درگاه ، بارگاه ؛ دیوان ، مجلس ، میدان . هیچکدوم ترکی نیستن . و جالبه که اجبار به ترکی حرف زدنه این . نه رسمی شدن زبان ترکی . و البته تو حکومت صفویان هم زبان رسمی فارسی بوده وگرنه پادشاه ترکزبان صفوی چرانامه هاش به پادشاه ترکزبان عثمانی رو باید به فارسی هم مینوشت ؟

  13
  14
 2. فارسی نبود اون رضا شاه عزیز شما همه مدارک رو و اسناد و مکاتبات رو سوزاند تا زد زبان ترکی در ایران از بین بره و هویتش انکار بشه ولی اینو تو کلت خوب فرو کن ترکا نبودن الان تو اینجا نبودی و بلبل زبونی نمیکردی

  8
  11
  • آخه عزیز دلم . این سایت متن فرمان چند صد ساله رو اوورده . چه ربطی به رضاخان داره ؟ رضا شاه مدارک تو عثمانی و قفقاز و ماورالنهر رو هم ازبین برده ؟ نکنه سلاطین عثمانی هم که به فارسی شعر میگفتن از رضاشاه میترسیدن ؟

   2
   1
 3. ایرانی داری به رضایی نزدیک میشی تو استدلال آبکی
  فارسی آن زمان سهل است همین ممکاتبات دیوانی قبل از پالایش زبان فارسی توسط فرهنگستان زبان فارسی را ببینی ۱۰ درصد فارسی نمیبینی خورد نمیشوید اینقدر چرت وارد بحثی میشوید که بیسوادید در موضوع؟ !!!
  زبان تورکی در کنار زبان فارسی و گاه به تنهایی زبان رسمی و زبان دولت و دیوان بوده است از غزنویان گرفته تا سلجوقیان اتابکان و …وصفویان( مکاتبات شاهان صفوی با سلاطین و پادشاهان عثمانی و اتریش و مجارستان و… ) افشارها( مکاتبات نادرشاه با سلاطین عثمانی و هند و…وسنگ نوشته کلات نادری و…) وتا قاجار(فرمانها و مکاتبات ناصرالدین شاه و مظفرالدین شاه و گزارشات سرلشکر عبداله خان امیر طهماسبی و…) گاه در مقام مخاصمه زبان فارسی را استفاده کرده فارسی رسمی بوده موارد کتابت به تورکی با شاه مجار و اتریش و …تورکی رسمی نبوده و برای دلخوشی بوده؟ !!!
  کمی مطالعه کن

  شما به ا

  7
  6
  • چرا پادشاه ترکزبان قاجار و صفوی باید نامه اش به سلطان ترکزبان عثمانی رو به فارسی مینوشته ؟ یا چرا تیمور نامه اش به اروپایی ها رو فارسی مینوشته ؟ یا چرا نادر سکه اش رو به فارسی ضرب کرده ؟ وگرنه اینکه از پادشاهان و حکومت های ترک نامه ها یا نوشته هایی ترکی وجود داشتن که چیز طبیعیه . خدایی تو دروغ گفتن دیگه نوبرید . نخست وزیر پاکستان همین چند روز پیش گفت که تا دویست سال پیش زبان کل شبه قاره هند فارسی بوده حالا چجوری نادر برای پادشاه هند به ترکی نامه نوشته خدا داند اونهم در حالیکه برای سلطان عثمانی به فارسی هم نامه نوشته

   2
   1

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *