خانه / آخرین اخبار / امکان انتقال آب وان به دریاچه اورمیه وجود دارد
دیدار سفیر ترکیه در ایران با عیسی کلانتری؛

امکان انتقال آب وان به دریاچه اورمیه وجود دارد

معاون ریئس جمهور در خصوص دریاچه اورمیه و انتقال آب از دریاچه وان به اورمیه گفت: این امکان وجود دارد که آب اضافی از دریاچه وان، وارد دریاچه اورمیه شود، زیرا خشک شدن دریاچه اورمیه تهدیدی جدی برای منطقه خواهد بود.

به گزارش یول‌پرس به نقل از سازمان محیط زیست؛ سفیر ترکیه در ایران با رئیس سازمان حفاظت محیط زیست دیدار کرده و در خصوص همکاری های مشترک جمهوری اسلامی ایران و جمهوری ترکیه و وضعیت زیست محیط دو کشور بحث و تبادل نظر کرد. دراین دیدار که در تاریخ ۲۴ اردیبهشت ۹۸در محل سازمان حفاظت محیط زیست برگزار شد، به مسائلی نظیر وضعیت کلی محیط زیست در جهان و ایران، دیوار مرزی ترکیه، انتقال آب از دریاچه وان به دریاچه اورمیه و همکاری مشترک در زمینه تولید فیلتر خودرو های دیزلی پرداخته شد.

عیسی کلانتری معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در ابتدای این جلسه ضمن خوشامد گویی به سفیر ترکیه  و آرزوی موفقیت برای او از گام های موثر و مفیدی که دوکشور می توانند در زمینه محیط زیست و بهبود آن در منطقه  بردارند.

کلانتری با اشاره به عملیات احداث دیوار بین دو کشور ازجانب دولت ترکیه گفت: این دیوار از بعد تروریسم  و امنیت به نفع هر دو کشور است، اما باید راهکار هایی هم دیده شود تا باعث عدم تردد،ایجاد مشکل آبشخور و قطع ارتباط ژنتیک حیات وحش در دو کشور نشود، چون واقعا جبران این اتفاقات امکان پذیر نیست.

معاون رئیس جمهور در خصوص دریاچه اورمیه و انتقال آب از دریاچه وان به اورمیه گفت: این امکان وجود دارد که آب اضافی از دریاچه وان، وارد دریاچه اورمیه شود، زیرا خشک شدن دریاچه اورمیه تهدیدی جدی برای منطقه خواهد بود.

کلانتری در خصوص مساله خشک سالی در ایران اینچنین بیان کرد : متاسفانه کشور ایران از سال ۱۳۷۸ تا کنون شاهد خشکسالی است و فقط دراین ۲۰ سال ۳ سال پربارش داشته ایم که امسال هم جز همان سال هاست.

او با اشاره به توانمندی ترکیه در خصوص تولید فیلتر خودرو های دیزلی گفت: بحث آلودگی هوا در کلانشهر ها  یکی از موضوعات مهم کشور ما و یکی ازعلل آلودگی هوا خودرو های دیزلی است. از کشور ترکیه می خواهیم که در زمینه ساخت این فیلترها به ایران کمک کند.

سفیر جمهوری ترکیه در ایران ضمن خرسندی از این دیدار گفت: تهران یکی از زیبا ترین شهرهایی است که دیده ام و کشور ایران، وطن دوم، دوست و متحد ما در شرایط مختلف بوده است.ضمن اینکه کشور ترکیه،مثل همیشه آماده همکاری های محیط زیستی و تکنولوژیک با ایران است.

یک دیدگاه

  1. آب وان دارای شوری است، آب مورد نیاز دریاچه اورمیه باید کاملا شیرین باشد… چون آبی که تبخیر شده و از دست رفته H2O خالص بوده… به نظر من در صورت انتقال وان شوری به حدی می رسد که آرتمیا هم توان زندگی نخواد داشت و شاید باعث شوری آبهای زیرزمینی هم بشود. مگر اینکه به روش اسمز معکوس در مبدا یا مقصد شوری اش گرفته شود که با توجه به حجم مورد بحث نا معقول به نظر می رسد. با تشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *