خانه / آخرین اخبار / توضیحات شرکت آب منطقه ای آذربایجان شرقی در خصوص شکسته شدن سد امند هریس

توضیحات شرکت آب منطقه ای آذربایجان شرقی در خصوص شکسته شدن سد امند هریس

باتوجه به شکستن سد امندی یک در شهرستان هریس طی روزهای اخیر، شرکت آب منطقه ای آذربایجان شرقی توضیحات مربوطه را ارائه نمود.  

به گزارش یول‌پرس به نقل از روابط عمومی آب منطقه ای آذربایجان شرقی، سد امندی یک در شرق روستای امندی از بخش خواجه شهرستان هریس در سال ۱۳۶۲ توسط جهاد سازندگی وقت با هدف تامین آب مورد نیاز کشاورزی احداث شده است.

طی دوره بهره برداری حدود ۳۶ ساله ۹۰ درصد مخزن سد با رسوبات پر شده و فقط حدود ۱۰ درصد آن باقی مانده بود.

در پی کاهش حجم مخزن سد، بهره ‌برداران محلی اقدام به انسداد سرریز و افزایش ارتفاع تاج سد به صورت غیر اصولی به غیرفنی نموده بودند و علی رغم تذکرات مسئولان ذیربط محلی، متاسفانه اقدامی برای مرتفع نمودن انسداد سرریز به عمل نیامده بود.

در پی بارش های اخیر و افزایش ورودی به مخزن سد ،ارتفاع آب ۲ متر در مخزن بالا آمده بود و به جهت مسدود بودن سرریز، بتدریج از حد فاصل بدنه اصلی و خاکریز بالای بدنه ، نشست آب و شستشه شدگی بدنه اتفاق افتاده و منجر به تخریب حدود ۴۰ درصد بدنه سد شده است.

با توجه به سنین بالای سد که تقریباً به ۳۶ سال می رسد و عمر مفید و پر شدگی مخزن مرمت سد از نظر اقتصادی مقرون به صرفه نیست.

خوشبختانه علی‌رغم رها شدن آب سد به طرف روستاهای پایین دست و اقدامات پیشگیرانه و بازگشایی مسیر اماندی به ویژه در داخل محدوده روستا طی هفته های اخیر توسط شرکت آب منطقه ای آذربایجان شرقی بستان این حادثه تلفات جانی نداشته است و تنها یک دستگاه سواری پیکان واقع در داخل مسیل دچار خسارت شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *