خانه / آخرین اخبار / ۲۷ سال از اشغال لاچین توسط ارمنستان گذشت

۲۷ سال از اشغال لاچین توسط ارمنستان گذشت

امروز ۱۸ می، ۲۷ – امین سال اشغال نظامی شهرستان لاچین جمهوری آذربایجان توسط نیروی‌های نظامی ارمنستان است.

به گزارش یول‌پرس؛ در ۱۸می سال ۱۹۹۲میلادی، نیروهای مسلح ارمنستان با در دست گرفتن کنترل لاچین، عملا مرز زمینی قره باغ کوهستانی را به ارمنستان پیوند زدند. در این اشغال ۱ شهر، ۱ قصبه و ۱۲۰ روستا به دست ارامنه افتاد و ۲۶۴ نفر شهید، ۶۵ نفر اسیر جنگی و ۱۰۳ نفر نیز مجروح شدند. ۱۸ نفر از شهدا زیر ۱۶ سال بوده و از میان مجروحان نیز ۲۲۵ نفر کودک بوده‌اند، ۳۱ کودک هر دو والدین خود را از دست داده‌اند و ۶۴ هزار نفر مجبور به مهاجرت از دیار خود شدند. هم اکنون ۱۳۳ موسسه دولتی، ۲۰ موسسه طبی، ۲۱۷ مرکز فرهنگی و بیش از ۴۰ بنای تاریخی تحت اشغال ارتش ارمنستان است. در نتیجه این اشغال آثار تاریخی موجود در اراضی به وسعت ۱۸۳۵ کیلومتر مربع تخریب شده و یا هویت اسلامی آن‌ها جعل شده است.

لازم به ذکر است؛ در جریان حمله ارمنستان به خاک آذربایجان که بین سال های ۱۹۹۴-۱۹۹۱ صورت گرفت، ۲۰ درصد از اراضی جمهوری آذربایجان شامل، منطقه قره باغ کوهستانی و ۷ شهرستان اطراف به اشغال ارمنستان در آمد که همچنان ادامه دارد.

شهرستان لاچین یکی از ۷ شهرستان یاد شده است که بین ارمنستان و قره باغ کوهستانی قرار داشته و به دلیل داشتن موقعیت ژئو استراتژیک دارای اهمیت فوق العاده‌ای می‌باشد.

۶ دیدگاه‌ها

 1. شهر لاچین قبل از فروپاشی شوروی مرکز جمهوری مستعجل کردستان سرخ بوده است

  15
  21
 2. دیگراشغال قره باغ زیادطول کشیده وبایدبه زوراسلحه ازاین ارمنی های کثیف بازپس گرفت.والبته علت اصلی اشغال قره باغ اتصال ارمنستان جعلی به دوستانشان درایران بوده است.همجنانکه این کشورجعلی ازتمام جهات به غیرازایران درمحاصره می باشدو دوستان ایرانی فارسی شان دارندآنهارا تقویت می کنندپس آزربایجان حق داردبا اسرائیل رابطه صمیمانه داشته باشدچون آنها روسهاراخوب می شناسند که ۲روزپیش آب پاکی به دستان پلیدپانفارسهاریخت و گفت ماآتش نشانی نیستیم که همه رانجات دهیم.

  18
  18
 3. واکنون بنویس نیکول پاشینیان درکنارهمیم.آنهاهم مثل روسهاهستند

  5
  14
 4. آنتی پان کرد تروریست

  آقای علی این کرداباد سرخ شما روی خاک اجاره ای تاسیس شده است لاچین همیشه اکثریت ترک قفقازی بود
  شما و قوم سرگردانتان فردا مسکو را نیز جزو خاک کردستان جعلی خطاب خواهید کرد 😉☺️☺️

  15
  17
  • دقیقا به نکته خوبی اشاره کردید . این اکراد آواره سرگردان مهاجر را ول کنی فردا ادعا میکنن که اروپا هم جزو خاک کوردستان جعلی می باشد😂😂😂

   9
   13
 5. Yolpress Ədəbi’lə sizlərə səlam deyirəm və turk xalqina bagli çəkdiniz zəhmətləri düşünüb minnətdarligmi bildirirəm
  İnşallah yoluz davamlı olaraq bir gün istəkinizə çatarsiz
  Əllərizi öpürəm

  Yaşasin TURK Elim
  Yaşasin yolpressçilər

  8
  11

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *