خانه / آخرین اخبار / ترکیه، مخالفتی با درخواست انتقال آب وان نداشته است
سیدهادی بهادری:

ترکیه، مخالفتی با درخواست انتقال آب وان نداشته است

نماینده مردم اورمیه در مجلس شورای اسلامی گفت: به نظر می‌رسد افزایش سطح آب و غیرقابل شرب بودن دریاچه وان سبب شده ترکیه تاکنون با درخواست انتقال آب مخالفتی نداشته باشد.

به گزارش یول‌پرس به نقل از مجلس و آذربایجان، سیدهادی بهادری با اعلام مطلب فوق اظهار داشت: انتقال آب از دریاچه وان ترکیه به دریاچه اورمیه امکانپذیر است و تا جایی که اطلاع دارم مذاکراتی با مسئولین ترکیه انجام گرفته و تاکنون مخالفتی از سوی آنها نشده است.

وی با بیان اینکه ترکیه در دریاچه وان با مشکل افزایش سطح آب مواجه است، افزود: در این دریاچه نوعی ماهی زندگی می‌کند که با افزایش سطح آب زندگی این نوع ماهی به خطر افتاده است. از نظر زیست‌محیطی نیز ترکیه‌ای‌ها تمایل دارند سطح آب دریاچه را کاهش دهند.

رئیس فراکسیون احیای دریاچه‌ها و تالاب‌های مجلس، با اشاره به اینکه عمق آب دریاچه وان ۳۵۰ تا ۴۰۰ متر است در حالی که عمق دریاچه اورمیه ۵ الی ۶ متر است، گفت: کاهش یکی دو متری عمق دریاچه در حال آن تاثیر چندانی ندارد.

وی، ادامه داد: از یک طرف آب دریاچه وان غیرقابل شرب و غیر قابل استفاده در بخش کشاورزی است و از طرف دیگر کمبود آب ۱۰ میلیارد مترمکعبی دریاچه اورمیه در مقایسه با حجم ۷۰۰ میلیارد مترمکعبی دریاچه وان، اصلا به حساب نمی‌آید. به همین دلیل به نظر می‌رسد مسئولین ترکیه با درخواست انتقال آب مخالفتی نداشته باشند.

نماینده مردم اورمیه در مجلس، منشأ آب دریاچه وان را آتشفشانی و سولفاته و منشأ آب دریاچه اورمیه را کلرات اعلام کرد و گفت: تا جایی که می‌دانم آب هر دو دریاچه را دانشگاه مراغه و چند دانشگاه تهران مورد آزمایش قرار داده‌اند و ظاهرا جمع‌بندی‌شان این بوده که مشکلی زیست محیطی نخواهد داشت. البته ستاد احیای دریاچه اورمیه نیز طی گزارشی بر نبود مشکلات زیست‌محیطی در انتقال آب از دریاچه وان اذعان کرده است.

بهادری در خاتمه با بیان اینکه به یک اراده سیاسی نیاز است تا مذاکرات جدی با دولت ترکیه آغاز شود، اظهار داشت: هرچند حجم دریاچه اورمیه از ۴ میلیارد عبور کرده، ولی هنوز با حجم مطلوب فاصله زیادی دارد، بنابراین بررسی و حتی اجرای این طرح می‌تواند مثمر ثمر واقع شود.

۲ دیدگاه‌ها

  1. دور اوردا اولاجاق بو ایش
    انتقال آب خزر تا سمنان ممکن است اما وان گولو تا اورمو گولو ممکن نخواهد شد

  2. از ترکیه کمک بگیرید برای انتقال آب ارس به دریاچه اورمیه. آب وان رو تا یه حدی میشه انتقال داد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *