خانه / آخرین اخبار / «ماننایان دولتی تُرک بودند» میراث فرهنگی اردبیل را به دردسر انداخت؟

«ماننایان دولتی تُرک بودند» میراث فرهنگی اردبیل را به دردسر انداخت؟

در حالی که طبق سخنان مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل، قرار بود جام نقره‌ای سه هزار ساله ماننایی در روز جهانی موزه‌ها، رونمایی شود، در اقدامی عجیب، این موضوع از سوی میراث فرهنگی استان اردبیل تکذیب شد.

به گزارش یول‌پرس؛ روز هفتم فروردین امسال بود که نادرفلاحی، مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل خبر از کشف جامی ۳۰۰۰ هزار ساله و متعلق به دوره ماننایی در شمال خلخال داد که بطور گسترده‌ای در خبرگزاری‌های کشور منعکس گردید. (لینک)

اما این پایان ماجرای این جام نبوده و روز ۱۸/۲/۹۸ سایت‌های رسمی و بعضا غیررسمی کشور از زبان نادر فلاحی خبر از رونمایی از این جام به مناسبت روز موزه‌ها داده و همچنین از زبان وی نوشتند که: ” مانناییان دولتی تُرکی بودند که از حدود هزار تا ۷۰۰ سال پیش از میلاد در شمال غربی ایران حکومت می‌کردند. این تمدن میراث دار تمدن‌های «توروککی»، «لولوبی» و «قوتی» است و شهرستان خلخال نیز بخشی از آن بوده است. ” (لینک)

این خبر نیز بطور گسترده در خروجی پایگاه‌های خبری و خبرگزاری‌ها قرار گرفت و گرچه برخی از آنان ترجیح داده بودند جمله « مانناییان دولتی تُرکی بودند » را حذف کنند اما وجود چنین سخنانی از زبان مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل غیر قابل انکار بود.

با انتشار این سخنان، گروه‌های باستانگرا هجمه شدیدی علیه این سخنان آغاز کرده و جمله « مانناییان دولتی تُرکی بودند» و به تبع آن آقای نادر فلاحی را زیر شدیدترین انتقادات خود قرار دادند، چرا که در تبلیغات باستانگرایان، تورک‌ها با حمله مغول به ایران وارد شده و ساکنان غیربومی منطقه آذربایجان هستند و حال وجود حکومتی تورک ماننا و با قدمتی قبل از هخامنشیان، تمام تبلیغات آنان را زیر سوال برده بود.

دیروز ۲۸ اردیبهشت که روز موزه‌ها بود و طبق سخنان نادر فلاحی، همه منتظر رونمایی از جام ماننایی بودند، علاوه بر اینکه چنین اقدامی صورت نگرفت، بلکه روابط عمومی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل با انتشار متنی، در اقدامی عجیب، این سخنان را بعد از گذشت ۱۰ روز تکذیب نمود! (لینک) که گویا سخنان فلاحی مبنب بر تورک بودن ماننایان دلیل اصلی این موضوع برای جلوگیری از این رونمایی بوده است.

لازم بذکر است، آثار باستانی متعلق به تمدن‌های درخشان قبل از دوره‌های هخامنشی و ساسانی، به منظور بزرگنمایی این دو دوره تاریخی، به ندرت در اختیار مردم ایران قرار می‌گیرد که گویا جام نقره‌ای کشف شده در خلخال نیز در زیر زمین یکی از موزه‌های خاک خواهد خورد و اعتراف به تورک بودن حکومت ماننا نیز به این موضوع دامن زده است.

یول‌پرس پیش‌تر با توجه به رسالت خود در آگاهی دهی به تورک‌های کشور، طی یادداشتی، به مسئله تورک بودن حکومت مانناها پرداخته بود. (لینک)

 

 

۱۲ دیدگاه‌ها

 1. چه ایرادی دارد وقتی بیشتر آثار و نشانه های تاریخی میگویند٬ ماننایی ها ترک باشند/ این جغرافیای گسترده مامن مردمان مختلفی بوده است که ریشه های تاریخی عمیقی دارند. منابع و نشانه های تاریخی و باستان شناسی(حتی ناسیونالیستی پارسی) بر التصافی زبان و ترک بودن تمدن ماننایی که بر آذربایجان حکومت میکرده اند اشاره دارد. سوال اساسی اینجاست که این واقعیت تاریخی چه منافاتی با منافع ملی کنونی ایران دارد؟ مگر نه این است که ترکها اکنون بخش بزرگی از کشور ایران را شامل میشوند و ترک بودن مانناها درواقع تایید تاریخ واقعی این جغرافیاست.

  49
  26
 2. این لینک خبر شبکه خبر درباره خبر کشف جام نقره ای در اربیل است که به تمدن ماننایی و زندگی آنها در آذربایجان اشاره دارد.
  https://www.youtube.com/watch?v=AgqiUhtWaBc

  33
  20
 3. فقط خدا میدونه که تمدن مانناها یا علامیها رو چطوری از بیخ نابود کردن اونهایی که الان خودشون صاحب همه چیز میدونن اینها به تاریخ خودشون رحم نمیکنن و پر از تحریفات و جعله بعد میخواین با قبول کردن یا منکر نشدن قضایا توسط این فرقه ارزشش و اعتبار چیزی تعیین بشه؟؟؟

  30
  28
  • سلام

   تمدن مانناها با حمله آشوریها از سمت غرب در هم شکسته میشه و فقط در اطراف اردبیل امروزی باقی میمونه و تقریبا حدود ۱۵۰ سال بعد با حکومتی که از دل مانناهای اردبیل امروزی بیرون میاد آشوریها از همان سمتی که اومده بودند بیرون ریخته میشوند.

   خود آشوریها در سرزمین امروزی کردستان عراق حکومت قدرتمندی رو داشتند که خودشان هم بعدها توسط یک حومت دیگه کلا نابود میشوند.

   17
   2
 4. حرفی در مورد تورکها بزنید پشت عده ای می لرزد و بی هویت بودن خودشان را بیشتر احساس می کنند ولی چاره ای جز انعکاس مسایل توسط همین سایتها و خبرگزاریهای خودمان نیست فقط باید نوشت و مردم جهان را آگاه کرد ظهور تلگرام و … تمام دروغگویان تاریخ را به وحشت می اندازد

  48
  25
 5. آقا جان خوب بخواب که کوروش بیداراست

  6
  35
 6. اسم یکی از مناطق تحت حکومت مانناییها در سرزمین فعلی آذربایجان (او ایش دیش )بوده هست.

  ترجمه امروزی این کلمه به فارسی شده منطقه سیزده دندان !!!!! یعنی همون (اون اوچ دیش) خودمون.

  مانناها که اسمشون هم در تورات به عنوان قوم منی اومده به برادر میگفتند کارتاش !!!!!همون قارداش خودمون .

  جالب هست بدونید که این مطالب رو از کتاب تاریخ ۱۸ ساله آذربایجان نوشته احمد کسروی خوندم.

  خود احمد کسروی !!!!!!!!!!

  دوستان همه میدونند احمد کسروی از دشمنان زبان ترکی بودند.

  واقعا تعجب کردم که خود احمد کسروی به این مسائل واقف بودند و باز هم حقایق زبان ترکی در آذربایجان را انکار میکردند.

  46
  25
 7. آقایان فاشیست برویدبه امثال پراشک چک و اسلواکیایی(مثلا محقق هستند)پول بیشتری بدین تاشمارا بلکه بتوانن بیشتر اثبات کنند.مانناهاکه ازتمدن های متاخر است و تونستین آثارآنهاراازبین ببرین آن وقت با آثارسومرها و ایلامی ها و هیت ها و لولو یی ها و گوتی ها و اورارتوها و….چکارکنید؟؟؟؟ یادتان باشد ماازنسل ترک بن یافث بن نوح (ع)هستیم

  40
  33
 8. ویسنده مطلب به جای اینکه بیاد دلایل عصابی شدن منتقدان مخالفان رو بگه و نقد کنه ترجیح داده بحث رو بطور توطئه گونه ای سیاسی کنه مثلا در تاریخ ایران مخصوصا چند هزار سال پیش در مورد اتفاقات تاریخی شبهات فرضیه های خیلی زیادی هست از جمله ما ننایان یکی از دلایل مطرح شدن تاریخ هخامنش ساسانی تاریخ روشن تر هست

  16
  14
 9. طبق کدام سند ماناها ترک بودند ؟؟
  صدای ضبط شده از آنها دارید ؟؟؟؟؟؟

  21
  28
 10. ماننا ها متمدن ترین حکومت تورکی هستند که جام حسنلو که افتخار بزرگی بر ملت متمدن آذربایجان محسوب می شود از این قوم متمدن و تاریخ ساز است. این جام نقره ای که در خلخال پیدا شده مبین گستره جغرافیایی این حکومت بزرگ و ارزشمند است. خورشید با گل مالی پنهان نمی ماند. انشالله انگلیس دست از سر این کشور برداره و تاریخ صاحبان الی این مرز و بوم روش بشه. این کار شدنیه

  21
  20
 11. عزیزان می دانید مشکل اینجاست که پایان این بحث تاریخی بر خلاف رویه همیشگی به هخامنشیان و کوروش و پارسیان ختم نشده است و مشکل اساسی همین است…!

  18
  15

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *