خانه / آخرین اخبار / قطار تهران – آنکارا مجدد راه اندازی می‌شود

قطار تهران – آنکارا مجدد راه اندازی می‌شود

معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل راه آهن جمهوری اسلامی ایران گفت: در پی سفر رئیس راه آهن ترکیه به ایران راه اندازی دوباره قطار ایران - آنکارا توافق شد.

به گزارش یول‌پرس، سعید رسولی روز چهارشنبه در حاشیه بهره برداری از ۲ طرح راه آهن آذربایجان در گفت و گو با خبرنگاران افزود: مذاکرات کارشناسی آن انجام شده و به زودی این قطار از مسیر تهران – تبریز – وان – آنکارا راه اندازی می شود.

مدیرعامل راه آهن جمهوری اسلامی با اشاره به پذیرش عضویت دائم ایران در هفتادمین اجلاس شورای حمل و نقل ریلی کشورهای CIS ( کشورهای مستقل همسود) در هلسینکی فنلاند، اظهار داشت: این عضویت فرصت خوبی را برای رونق حمل و نقل بین المللی و ترانزیت کشور فراهم می کند و موجب توسعه ترانزیت ریلی بین کشورهای آسیای میانه و ایران می شود.

رسولی با بیان اینکه در این اجلاس عضویت ایران با اکثریت آرا از عضو ناظر به عضو پیوسته ارتقا یافت، ادامه داد: با این اقدام ایران در این شورا حق رای پیدا کرد و به پروتکل ها و کنوانسیون ها این شورا پیوست.

وی با بیان اینکه برنامه ریزی برای استفاده از این ظرفیت ارزشمند شروع شده است، یادآوری کرد: عضویت در این شورا موجب فعال شدن بیشتر کریدور شمال – جنوب از اروپا به طرف آسیای جنوب شرقی می شود.

معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: برای توسعه ترانزیت در کریدور شمال – جنوب یک قطعه مفقوده رشت – آستارا به طول ۱۶۴ کیلومتر وجود دارد که اگر این قطعه وصل شود بار از اروپا می تواند مستقیم به بندرعباس، بنادر جنوبی ایران و برعکس ترانزیت و جابجا شود.

رسولی افزود: در این راستا اسناد مناقصه قطعه ۴۰ کیلومتری رشت – آستارا آماده شده و به زودی توسط شرکت ساخت و توسعه راه های کشور مراحل مناقصه آن انجام و عملیات اجرایی آن آغاز می شود.

** توافقنامه مبادله واگن ها بین ایران، ترکیه و کشورهای CIS منعقد شد

معاون وزیر راه و شهرسازی همچنین از امضای توافقنامه مبادله واگن ها بین ایران، ترکیه و کشورهای CIS خبرداد و گفت: امضای این توافق موجب افزایش ظرفیت جابجایی، امکان تردد و افزایش سهم بار در این مسیر می شود.

رسولی با اشاره به تفاهم یکسان سازی سیتسم های کامپیوتری ایران و ترکیه، افزود: کارشناسان این کشور پس از ماه رمضان به ایران سفر می کنند تا زمینه یکسان سازی و برقراری ارتباط سیستم های کامپیوتری ۲ کشور را با همدیگر فراهم کنند.

وی گفت: یکپارچه سازی سیستم های کامپیوتری موجب تسهیل مبادله کالاها و اطلاعات بارگیری، بارنامه ها و واگن ها و سایر اطلاعات می شود./ ایرنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *