خانه / آخرین اخبار / اجرای کارخانه ذوب مس سونگون در ۳۶ ماه / محرومیت آذربایجان‌شرقی از برکات مس سونگون به دلیل خام فروشی

اجرای کارخانه ذوب مس سونگون در ۳۶ ماه / محرومیت آذربایجان‌شرقی از برکات مس سونگون به دلیل خام فروشی

نماینده ولی فقیه در آذربایجان‌شرقی در دیدار با مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران گفت: به دلیل خام‌فروشی مس، آذربایجان‌شرقی از برکات مس سونگون محروم شده است.

به گزارش نصر به نقل ازفارس، اردشیر سعد محمدی، مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران، صبح امروز در دیدار با نماینده ولی فقیه در آذربایجان‌شرقی اظهار داشت: ۱۷ پروژه مس سونگون با ۴ هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری اجرایی می‌شود که عملیاتی شدن این پروژه آغاز شده است.

وی از آغاز به‌کار کارخانه فاز سه تغلیظ مس سونگون با ظرفیت تولید ۱۵۰ هزار تن کنسانتره در آینده نزدیک خبر داد و افزود: در حال حاضر، ۱۷ پروژه با سرمایه‌گذاری بالغ بر چهار هزار میلیارد تومان در مس سونگون در حال اجراست و بر اساس پیش بینی‌های به‌عمل آمده در سال‌جاری نیز بیش از یک‌هزار میلیارد تومان بر حجم این سرمایه‌گذاری افزوده می‌شود.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران تصریح کرد: تمام برنامه‌های مس ایران به ویژه در منطقه مس سونگون با رعایت مسائل زیست محیطی براساس استانداردهای بین‌المللی انجام می‌شود تا بتوان  از نظر اقتصادی برای رفاه و اشتغال منطقه تاثیرگذار باشد.

وی اظهار امیدواری کرد: کارخانه ذوب مس سوگون براساس برنامه‌ پیش‌بینی شده طی ۳۶ ماه اجرایی و به بهره‌برداری برسد.

مدیرعامل شرکت صنایع ملی مس ایران، رعایت تمام الزامات زیست محیطی در طرح‌های بهره‌برداری مس سونگون، آمادگی برای فعال کردن تمام معادن مس استان و تلاش برای قهرمانی تیم فوتسال مس سونگون در مسابقات جام ملت‌های آسیا و راهیابی به مسابقات جهانی و قرار گرفتن جزو چهار تیم برتر دنیا از دیگر موضوعاتی بود که در این دیدار مطرح کرد.

در این دیدار حجت‌الاسلام والمسلمین سیدمحمدعلی آل‌هاشم گفت: مس سونگون در آذربایجان شرقی فرصتی برای منطقه هم از لحاظ اکتشافات و اشتغال است.

وی افزود: در سفری به ورزقان و بازدید از مجتمع مس سونگون اصرار داشتیم که پروژه ذوب را از نزدیک ببینیم که تمایلی وجود نداشت، اما بالاخره موفق شدیم.

آل هاشم اضافه کرد: طی چند سال گذشته برای این پروژه هزینه‌های زیادی صرف شده بود، اما به بهانه اینکه اجرای پروژه ذوب در مجتمع مس سونگون مشکل زیست محیطی دارد، اتمام آن با اما و اگرهایی همراه بود، این در حالی است که با تکنولوژی‌های روز می‌توان از اثرات زیست محیطی آن پیشگیری کرد.

وی تاکید کرد: با تکنولوژی‌های جدید و به روز در دنیا که توانسته‌اند مسائل زیست محیطی را حل کنند می‌توان با بهر‌مندی و استفاده از آن مسائل زیست محیطی را در  توسعه و راه‌اندازی کارخانه ذوب مس سونگون حل کرد.

نماینده ولی فقیه در استان آذربایجان‌شرقی ادامه داد: متأسفانه به دلیل خام‌فروشی مس، آذربایجان‌شرقی از برکات مس سونگون محروم شده است، اما با پیگیرهای انجام شده  و همراهی مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران ان‌شاالله به نتیجه می‌رسد.

آل‌هاشم بر تسریع در راه‌اندازی کارخانه ذوب مس سونگون با رعایت تمام مسائل زیست محیطی با آخرین تکنولوژی‌های دنیا تاکید کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *