خانه / آخرین اخبار / این طرح خلاف قانون اساسی است / ایران به مفهوم زبان فارسی نیست
واکنش بهادری به طرح «بسندگی فارسی»؛

این طرح خلاف قانون اساسی است / ایران به مفهوم زبان فارسی نیست

سیدهادی بهادری گفت: مجاب کردن خانواده‌ها برای آموزش زبان فارسی به کودکان از 3- 4 سالگی، هیچ تناسبی با عقل و قانون ندارد. سالهاست که ما زبان فارسی را در مدارس یاد گرفتیم و هیچگونه مشکلی برای ما نداشته است و این خانم نیز باید دقت بیشتری در اظهارنظرهای خود داشته باشد.

یول‌پرس: به دنبال سخنان رضوان حکیم‌زاده، معاون معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش، مبنی بر “افزودن «تست بسندگی زبان فارسی» به سنجش کودکان” (لینک)، قومیت‌های مختلف این طرح را توهین‌آمیز و خلاف قانون اساسی کشور دانسته و خواستار ممانعت از اجرای چنین طرح‌هایی شده‌اند چرا که از نظر آنان، وزارت آموزش  پرورش، با این طرح، غیرفارس بودن را هم رده با نقص و مشکل بینایی و شنوایی دانسته که نیازمند درمان می‌باشد.

در این خصوص، نماینده مردم اورمیه در گفتگو با خبرنگار یول‌پرس ضمن محکوم کردن سخنان رضوان حکیم‌زاده، گفت: مصاحبه این خانم را در رسانه‌ها دیدم که برخی سوالات برای من ایجاد شد، اینکه در هیچ جای دنیا، لهجه و زبان یک فرد ملاکی برای محرومیت وی از امکانات کشور نیست، هر شهروندی در کشور خود نباید موانعی برای رشد و توسعه داشته باشد و حال قادر نبودن به تکلم زبان فارسی قبل از ورود به مدرسه، نباید به عنوان نقطه ضعف برای وی تلقی گردد و اینگونه برخوردها خلاف قانون اساسی و اصول اولیه حقوق شهروندی است.

نماینده مردم اورمیه با اشاره به وجود تنوع زبانی در ایران و لزوم درک این موضوع، افزود: در ایران قومیت‌هایی با زبان و لهجه گوناگون و متفاوت با «زبان فارسی مصطلح در کشور»، داریم، قطعا اظهارنظر حکیم‌زاده به بی‌عدالتی منجر شده و همچنین این طرح و حتی اظهارنظر در این خصوص نیز خلاف قانون اساسی است و عدم آگاهی کامل اصول قانون از سوی فردی مسوول در حد معاون وزیر، واقعا جای تاسف دارد؛ از سوی دیگر تحقیقات نشان داده است که افراد چندزبانه موفقیت بیشتری داشته و استعداد بالاتری برای یادگیری زبان‌های دیگر دارند، لذا چندزبانی نقطه قوت بوده و ضعف و نقصی نیست که بخواهیم آن را درمان کنیم. کسی باید درمان شود که نمی‌تواند تفاوت‌های بین افراد را درک کند.

بهادری ادامه داد: خداوند بطور صریح تفاوت‌ زبانی را عاملی برای شناخت همدیگر معرفی کرده است (یَا أَیُّهَا النَّاسُ إِنَّا خَلَقْنَاکُم مِّن ذَکَرٍ وَأُنثَى وَجَعَلْنَاکُمْ شُعُوبًا وَقَبَائِلَ لِتَعَارَفُوا إِنَّ أَکْرَمَکُمْ عِندَ اللَّهِ أَتْقَاکُمْ إِنَّ اللَّهَ عَلِیمٌ خَبِیرٌ)، حال ما نباید در کشور شاهد قوم غالب و مغلوب باشیم و یک زبان را بر دیگری ارجح قرار دهیم، این سخنان هم خلاف قرآن است و هم اصول قانون اساسی و قطعا چنین اظهارنظرهایی باعث ایجاد اختلاف، رنجش و تفرقه خواهد شد و هزینه آن را کشورمان خواهد پرداخت؛ فلذا من خواهشمندم، مسئولین کشور بخصوص مسئولان فرهنگی در اظهارات خود به حد کافی دقت‌نظر داشته باشند.

وی با اشاره به وجود زبان‌های غیرفارسی در کشور، اظهار کرد: پیشنهاد من این است در موضوع تنوع زبانی و فرهنگی باید مسائل را حل و فصل کنیم و حکیم‌زاده باید بداند که ایران به مفهوم زبان فارسی نیست و مردم کشور با زبان‌های متعدد تکلم می‌کنند و همگی آنان طبق قانون قابل احترام هستند. طبیعی است که گروهی از مردم زبان مادری غیرفارسی دارند و قطعا زبان فارسی را در مدرسه یاد خواهند گرفت؛ مقام معظم رهبری نیز در دیداری که با خانواده شهدا داشتند، در آن جلسه تاکید کردند که با کودکان به زبان مادری صحبت کنید و آنان قطعا زبان فارسی را در مدرسه یاد خواهند گرفت. لذا مجاب کردن خانواده‌ها برای آموزش زبان فارسی به کودکان از ۳- ۴ سالگی، هیچ تناسبی با عقل و قانون ندارد. سالهاست که ما زبان فارسی را در مدارس یاد گرفتیم و هیچگونه مشکلی برای ما نداشته است و این خانم نیز باید دقت بیشتری در اظهارنظرهای خود داشته باشد.

نماینده مجلس در  پاسخ به احتمال اخطار و یا سوال از وزیر در خصوص سخنان معاونش، گفت: ما در خصوص اجرای اصل ۱۵ قانون اساسی نیز سوالی را برای وزیر نوشتیم که در نوبت بررسی مجلس می‌باشد،  ما برحسب قول وزیر آموزش و پرورش، انتظار داشتیم برای سالتحصیلی امسال، اصل ۱۵ اجرا شود و وزیر قول داده بود برای آغاز این طرح، هر هفته به مدت دو ساعت، کودکان زبان مادری خود را آموزش ببینند، اما فعلا عملیاتی نشده است و چند روز پیش نیز با ارسال نامه‌ای، از لزوم تدوین استاندارد جدید برای آموزش و  پرورش خبر داده‌ بودند که این نشان می‌دهد وزارت آموزش و پرورش سعی دارد وظایف خود را به نمایندگان موکول کند اما برای ما مهم نیست که چه کسی دروس استاندارد را تدوین کند، بلکه اجرای قانون و نظارت بر حسن اجرای آن برای ما اهمیت دارد و بعد از گذشت ۴۰ سال از انقلاب‌اسلامی، هنوز اصل ۱۵ قانون اساسی اجرا نشده است، مطالبه‌ای که از مردم مطرح می‌شود و ما نیز بارها تذکر داده و اخیرا نیز طی سوالی، خواستار پاسخگویی وزیر شده‌ایم.

نماینده مردم اورمیه در پایان تاکید کرد: خواهشمندیم وزیر آموزش و پرورش به جای اجرای قانون اساسی به حواشی دامن نزند، چرا که پیشتر نیز با مطرح کردن آموزش زبان روسی، باعث ایجاد حواشی زیادی شده بود و حال سخنان معاون وی عامل حاشیه‌های زیادی در کشور شد ه است؛ لذا آقای بطحایی و مدیرانش به جای تئوری‌پردازی‌های بی‌پایه و اساس، قانون اساسی را اجرا کند.

مصاحبه از: محمد مجنونی

 

۶ دیدگاه‌ها

 1. درمورد روز به روز عیان تر شدن فاشیسم و روند آسیمیلاسیون ملتهای غیرفارس ایران و در راسش تورکها فقط به نظر جلال آل احمد در کتابش “درخدمت وخیانت روشنفکران” اشاره میکنم: “از آغاز پیدایش مفهوم ملیت تاکنون یعنی از اوان مشروطیت تاکنون حکومت تهران اگرنه از نظر سیاسی و اقتصادی ولی حتما از نظر فرهنگی آذربایجان را مستعمره خویش میداند و اولین نتیجه سوء این استعمار فرهنگی کشتن فرهنگ ترکی در خوضه آذربایجان است”

  23
  13
 2. بعنوان یک ایرانی راضی نیستم زبان ملی و مادری ایرانیان در مناطق ترک نشین آذربایجان تدریس شود

  16
  17
  • تدریس نشود چه بهتر…ما خودمان زبان داریم زبان تورکی…
   زبان تو فقط بدرد عشق و عاشقی میخورد و شعر گقتن دیگه هیچی ندارد از نصف بیشترشم تورکی هست

   11
   13
 3. این یک طرح انگلیسی _صهیونیستی است که نقشه راه آن ۱۰۰سال پیش نوشته شده و عده ای عامل صهیونیسم از زمان طاغوت تا بحال مرحله به مرحله در اجرای آن هستند قانون اساسی در برابر نقشه راهبردی صهیونیزم عددی نیست
  راستی نمایندگان تبریز در تعطیلات به سر میبرند ظاهرا!

  18
  11
 4. آیت الله بهشتی سالهاست که شهید شده پس اصل ۱۵ قانون اساسی هیچوقت هیچوقت اجرا نخواهد شد! به همین راحتی!
  اعتدالیون افراطی ترین حزب در این زمینه هستن

  17
  13
 5. وقتی کسی به تدریس به زبان مادری اهمیت نمیده باید هم شاهد چنین طرح هایی باشیم.

  19
  13

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *