خانه / آخرین اخبار / می‌خواهیم زبان معیار را تقویت کنیم
پافشاری آموزش و پرورش برای طرح  "بسندگی زبان فارسی"؛

می‌خواهیم زبان معیار را تقویت کنیم

معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش گفت: دانش آموزان در محیط خانواده با زبان مادری صحبت می‌کنند و با این طرح فقط وظیفه ما در نظام آموزشی بیشتر می‌شود چراکه می‌خواهیم زبان معیار را تقویت کنیم و در این راستا باید سیاست‌گذاری انجام بگیرد تا دانش آموزان از مدرسه طرد نشوند.

به گزارش یول‌پرس؛ معاونت اطلاع‌رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش‌وپرورش نوشت:

رضوان حکیم زاده با اشاره به سنجش و غربالگری کودکان که ازنظر جسمانی، شنوایی و آمادگی ذهنی و هوشی در بدو ورود به دبستان صورت می‌گیرد، اظهار کرد: تعدادی از بچه‌هایی که در مناطق ۲ زبانه کشور زندگی می‌کنند به دلیل ناآشنایی با زبان فارسی برچسب دیرآموز می‌خورند که پس از مدتی مشخص می‌شود مشکل یادگیری ندارند و فقط به خاطر ناآشنایی با زبان فارسی است که در یادگیری با چالش روبه‌رو هستند.

وی بابیان اینکه یادگیری زبان فارسی در حد برقراری ارتباط برای دانش آموزان پایه اول ابتدایی ضرورت دارد، گفت: در طرح سنجش سلامت کودکان در بدو ورود به دبستان ” بسندگی زبان فارسی ” را اضافه کردیم تا دانش آموزان با زبان فارسی ارتباط برقرار کنند.

معاون آموزش ابتدایی طرح مذکور را در راستای حقوق کودکان مناطق محروم دانست و عنوان کرد: انتظارات خانواده و جامعه از کودکی که برچسب دیرآموز می‌خورد، متفاوت می‌شود و با طرح بسندگی زبان فارسی می‌توانیم دو پیامد مطلوب را داشته باشیم.

وی در ادامه اضافه کرد: با اجرای طرح بسندگی زبان فارسی، کودکان ۲ زبانه که مهارت‌های لازم تسلط به زبان فارسی را ندارند می‌توانند به مقدار لازم ارتباط برقرار کنند و دیگر به‌اشتباه، دیرآموز تلقی نخواهند شد.

حکیم زاده پیامد دوم طرح بسندگی زبان فارسی را حمایت از دانش آموزان دانست و اذعان کرد: با این طرح برنامه‌های آموزش جبرانی خواهیم داشت تا دانش آموزان حمایت شوند و بتوانند از کلاس درس استفاده کنند و از مدرسه طرد نشوند.

معاون آموزش ابتدایی اظهار کرد: طرح بسندگی زبان فارسی در راستای عدالت آموزشی است چراکه دسترسی به آموزش و فرصت‌های برابر برای یاددهی – یادگیری را ممکن می‌سازد و ما باید موانع آموزشی را برطرف کنیم تا عدالت آموزشی وجود داشته باشد.

وی با اشاره به بررسی تجربیات و تحقیقات میدانی اظهار کرد: اگر دانش آموزان ۲ زبانه شناسایی نشوند و آموزش نبینند بعد از چند سال مدرسه را رها می‌کنند.

حکیم زاده بابیان اینکه در معاونت آموزش ابتدایی برنامه‌هایی برای پاسداشت زبان مادری در حال اجرا است، تأکید کرد: در برنامه‌های پیش‌دبستان موضوع اصلی “هویت کودکان اسلامی ” توجه به زبان مادری و پوشش سرزمین مادری است و محتوای زیادی با زبان مادری تولیدشده است لذا معاونت آموزش ابتدایی در راستای حفظ زبان مادری تلاش و آن را تقویت می‌کند.

معاون آموزش ابتدایی زبان معیار را عامل موفقیت و پیشرفت دانش آموزان دانست و گفت: زمانی که دانش آموزان زبان معیار را یاد بگیرند می‌توانند به‌خوبی ارتباط برقرار کنند و یادگیری بهتری داشته باشند.

حکیم زاده با اشاره به نگرانی خانواده‌ها در خصوص حفظ زبان مادری اظهار کرد: دانش آموزان در محیط خانواده با زبان مادری صحبت می‌کنند و با این طرح فقط وظیفه ما در نظام آموزشی بیشتر می‌شود چراکه می‌خواهیم زبان معیار را تقویت کنیم و در این راستا باید سیاست‌گذاری انجام بگیرد تا دانش آموزان از مدرسه طرد نشوند.

۱۸ دیدگاه‌ها

 1. دوستان عزیز بیایید ما هم برای نجات زبان خودمون از دست این فاشیستها ، کتابهای تورکی برای فرزندانمان بخریم و کانالهای تورکی نگاه کنند ، خواندن و نوشتن تورکی بهشون بیاموزیم و وقتی با هم زبان خودمون چت میکنیم ، به زبان تورکی بنویسیم ، بو نو فاس یازدیم کی اؤنلار کی هله تورکو یاخچی یازیب اؤخویانمیلّار ، بیله لر نمنه دییرم ، نمنه فارس دانیشیسیز ، یازیرسیز ، عربی ، تورکو ، انگلیسی کلمه لری قاتین فارس دیلینه ، مثلاً ، یول پرس یازما ارسال دیدگاه ، نام و … یرینه یاز ارسال نظر ، اسم و …

  19
  8
 2. حالا این زبان فارسی چی هست که اینقد چماقش کردن رو سر میلیون ها انسان بی خبر از زبان فارسی ترجیح میدم بچه نره مدرسه یا اصلا ترک تحصیل کنه بهتره برا چی بخونه آخه چیرو بخونه آخرو عاقبت سواد فارسی رو هم دیدیم اینم نتیجه حکومت انفرادی تفاله ها و دکه دارهای پانفارسیمه همه بدبخت شدن رفته دیگه زبانی که دفتر معنی شعرش از کتابش ضخیمتره یه مشت چرت و پرت که حتی برای خودشونم معنیش میکنن گیر یه توده درویش و مرتاز هندی افتادیم هیچی هم حالیشون نمیشه تنها دلخوشیشونم اینه که یه شاه شورت و شنل پوش داشتن اونم ۲٫۵ میلیون سال پیش رفته تمدن های بین نهرین و نابود کرده اسمشم گذاشتن با مهربانی رفته بود اونا هم عاشق شده بودنو و قبولش کردن کاش همه فارس زبانا مثل قلقلی بودن

  21
  8
  • زبان رسمی کشور ربطی به کوروش یا ادبیات فارسی ندارد..شما هم میتونی به گرگ و زوزه اش افتخار کنی و با دست سر و کله احشام رو نشون بدی ولی همین فارسی باعث میشه که شما اگر از استانت خارج شدی نیاز به لال بازی حرف زدن نداشته باشی..وگرنه تو گیلان و کردستان و خراسان و تهران و بندرعباس و کیش و قشم و اصفهان و شیراز و مازندران و….باید مترجم استخدام کنی یا از حضرت بوزقورد و زوزه های شبانه اش در جنگل یاری طلب کنی.

   1
   8
  • اورمو آزربایجان

   دقیقا با حرفت موافقم- آخر عاقبت یاد گرفتن زبان فارسی بیهوده است – من خودم دانشجوی ارشد هستم و از اینکه بهم در مدرسه زبان فارسی یاد داده اند ناراحتم- چونکه الان به مشکل برخورد کرده ام برای خواندن یک مقاله انگلیسی ساعتها باید وقت بگذارم- ای کاش بجای زبان بی فایده فارسی – زبان انگلیسی را یادم میدادند تا الان به مشکل برنخورم

 3. اردوگاه های زبان سوزی را هم دایر کنید تا کلا از شر(!) زبان های غیرفارسی راحت شوید!

  55
  7
  • یاد کتاب سوزی و قلک های جریمه پالانیها می افتم. جالبه اونهای که منفی می دند را یک تحلیلی بکنید که آیا یک آیپی دارند یا هنوط مریض هایی به جز پالانیها در آذربایجان هم وجود دارد

   7
   1
 4. کجای حرفش غیر منطقیه ؟ جز اینه که میخوان زبان مشترک رو تقویت کنن تا بچه ها تو یادگیری دروس که به فارسی و زبان مشترک مردم ایرانه دچار مشکل نشن ؟

  7
  25
  • این راهش نیست اولا باید زبان فارسی مختص استان هاق فارس نشین باشه مارو به چه فارسی ؟؟؟ زبان مشترک باید انگلیسی باشه

   9
   2
 5. این سیاستهای فاشیستی با کدام اصول جمهوری یا اسلامی سازگار است؟ !!!!

  18
  8
 6. لذا معاونت آموزش ابتدایی در راستای حفظ زبان مادری تلاش و آن را تقویت می‌کند
  کدام تلاش و کدام تقویت؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

  21
  4
 7. ترکی زبان اکثریت مردم و استانهای ایران

  عدالت آموزشی نه با مجبور کردن کودکان شش ساله به یاد گیری زبان بی قاعده و بی در پیکر بیابانهای ایران بلکه با آموزش به زبان مادری امکان پذیر هست
  در ایران بصورت بصورت طبیعی کودک دوزبانه وجود ندارد بلکه هفتاد درصد دانش آموزان ایران تک زبانه غیر فارس زبان هستند
  کار شما نهایت بی عدالتی هست
  در حالیکه رهبر ایران به والدین کودک ترک توصیه می کند در خانه با کودک ترکی حرف بزنند این چه وضعی هست که این فاشیست ها به آموزش پرورش نفوذ کرده اند
  جای فاشیست ها صدر آموزش پرورش نیست
  کودکانمان را به فاشیستها نمی سپاریم

  19
  8
 8. آذربایجان وپیرامون-در انتظار بهار

  سلام-این طرح شیطانی مخالف نظریه مقام معظم رهبریست که در دیدار با خانواده شهید پارسا وقتی متوجه شدن فرزند این خانواده آذربایجانی قادر به تکلم به زبان ملی خودش یعنی تورکی نیست به خانواده آن کودک تذکر دادند به وی ترکی بیاموزید زبان فارسی را در مدرسه وکوچه وخیابان خواهد آموخت

  17
  7
 9. این به نسبت محترمه، داره حرفای حدال بی عادل رو میزنه که گفته بود زبا مادری برای خونه و خانواده هت و بیرون از خونه باید زبان فارسی حرف زده بشه.
  معلومه همه اینا از یک جا دارن خط میگیرن، چون حرف همشون عین همه و دارن از یک منشا فاشیزمی هدایت میشن. پس باید ریشه یابی بشه و عامل این فاشیزم و تفکرات شونیزمی به سزاش برسه

  17
  7
 10. ایران دستکم شش زبان دارد (فارسی ترکی کردی بلوچی عربی ترکمنی) حالا اگر قرار باشد هر کسی فقط زبان خودش را یاد بگیرد اون آقایی که میگع ترکی زبان اکثریت استانهای ایران بگه بجز تبریز و ارومیه و زنجان و اردبیل تو چندتا مرکز استان از ۲۷ مرکز استان دیگر رو میتونی نام ببری که ترکی زبان بالای ۷۰ ۸۰ درصد مردمشه؟تو چندتا شهر میتونی بری و ترکی حرف بزنی و اکثریت قاطع مردم جوابتو بدهن؟ایران کشوریه که نیاز به یک زبان میانجی داره وگرنه همه در استانها و شههرای هم زبان خودمان اسیر خواهیم شد و نمیتوانیم از فرصتهای تحصیلی و شغلی در دیگر نقاط استفاده کنیم.
  من مهندسان و بازاریان و تاجران و دانشجویان ترک فراوانی را دیده ام که در شهرهایی مانند مشهد و تهران و رشت و کردستان و هرمزگان و …تنها به واسطه زبان فارسی توانایی یافتن فرصتهای شغلی و درآمدی و تحصیلی را یافته اند.

 11. رضایی
  واقعا فکر میکنی عدم تدریس به زبان فارسی یعنی بیسوادی و عقب ماندگی؟ یعنی اینقدر قاقول؟ !!! مثل عوام بیسواد که سواد را به فارسی دیده اند؟ !!!الان دنیای ارتباطات کم سوادها را هم از آن سطح املی بیرون آورده و می دانند فارسی بزور زر و زور زبان سواد شده است و برای زبان علم شدن الکن و عقیم هم هست و آموزش به زبان خودمان غنی تر و قابل تر هم هست
  اما اینکه با افکار عقب مانده خود قیاس بین بیش از یک قرن با امروز میکنی فکر می کنی داری عوامفرببی میکنی؟ !!! تا این خودتو باهوش فرض کردی؟ کجای دنیا تو صد سال پیش مونده ازت این مزخرفات را قورت بدن؟ !!!
  آن زمان آذربایجان آنچه داشت دهات شما هنوز ندارند تبریز و آذربایجان دیار اولین ها هستند اولین دانشگاه اولین روزنامه اولین کارخانه شکلات سازی اولین تئاتر اولین….

  8
  1
 12. بیز تا اوزوموز تورکی یازیپ اخومیاق کیمسه بیزه اورک یاندیرمیه جک لازیم دئییل تورکی اویرشمک ایچون اوزگه لره یالواراق گلین بیر آز اوزوموزه زحمت وریب و بو گوزل دیلیمیزی اویرنیپ و قوریاق و هر یرده تورکی یازیپ و تورکی اوخویاق والسلام.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *