خانه / آخرین اخبار / این سخنان جایگاه قانونی ندارد / گروه‌های پژوهشی برای اجرای اصل ۱۵ تشکیل داده‌ایم
واکنش سخنگوی کمیسیون آموزش مجلس به طرح «بسندگی فارسی»؛

این سخنان جایگاه قانونی ندارد / گروه‌های پژوهشی برای اجرای اصل ۱۵ تشکیل داده‌ایم

میرحمایت میرزاده با اشاره به طرح «بسندگی فارسی» گفت: این سخنان هیچ جایگاه قانونی ندارد و حتما تذکر خواهیم داد تا صحبت‌هایش را تصحیح کند، تمام اقوام ایرانی زیر پرچم کشورمان زندگی کرده و تحصیل کرده‌اند و حتی ما طبق قانون معتقدیم اگر شرایط مهیا شود تمام اقوام به زبان خود تحصیل کنند.

به گزارش یول‌پرس؛ نماینده مردم نماینده گرمی مغان در مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار یول‌پرس با غیرقانونی ندانستن سخنان رضوان حکیم‌زاده در خصوص اجرای طرح «بسنگی فارسی»، گفت: این سخنان هیچ جایگاه قانونی ندارد و حتما تذکر خواهیم داد تا صحبت‌هایش را تصحیح کند، تمام اقوام ایرانی زیر پرچم کشورمان زندگی کرده و تحصیل کرده‌اند و حتی ما طبق قانون معتقدیم اگر شرایط مهیا شود تمام اقوام به زبان خود تحصیل کنند، از طرفی تمام دانش‌آموزان ایرانی زبان فارسی را آموخته‌اند و اکنون مشکل سیستم آموزش کشور این مسئله نیست.

میرزاده ادامه داد: چنین سخنانی، بی‌اساس و غیرقانونی بوده و نمی‌توان زبان‌های غیرفارسی را به عنوان نقصی برای دانش‌آموزان دانست، بلکه چندزبانی از نقاط قوت قومیت‌هاست. احتمالا منظور این فرد مسئله دیگری بوده است و برخی تست‌ها برای شناخت استعداد و توانایی‌ها و ضعف دانش‌آموزان سالهاست که وجود داشته است و تست زبان در حد آگاهی از زبان مادری یک دانش‌آموز پرسش می‌شود و لاغیر، تا در نحوه  تدریس به معلمین کمک کند. تست‌های استعدادیابی سال‌های متمادی است انجام گرفته و هیچ زمانی زبان مادری دانش‌آموز نقصی برای وی محسوب نشده و نخواهد شد.

سخنگوی کمیسیون آموزش مجلس در خصوص اجرای اصل ۱۵ قانون اساسی نیز گفت: اقداماتی انجام شده اما زمانبر است و در جلسه آخر فراکسیون مناطق تورک‌نشین، تصمیم به تشکیل گروه‌های آموزشی و پژوهشی به عنوان مرحله اول این طرح گرفته شد تا محتوای آن آماده گردد. چون هنوز مدرس و کتاب  و دیگر زمینه‌ها آماده نشده است و باید آن موارد در اولویت قرار گیرد؛ آموزش زبان مادری جزو آرزوی همه ماست اما باید تمام زمینه‌ها و زیرساخت‌ها و محتوای دروس آماده گردد.

میر حمایت میرزاده ادامه داد: کاش بعد از انقلاب اقدامات پژوهشی و محتوایی برای اجرای صل ۱۵ آماده می‌شد و اگر مجالس گذشته پیگیر این مسئله می‌شدند،ما امروز شاهد اجرای آموزش زبان مادری اجرا بودیم و قطعا اگر این زمینه‌ها آماده گردد اینجانب به عنوان سخنگوی کمیسیون آموزش به شما اعلام خواهم کرد و در این راستا نیز تمام تلاش خود را می‌کنیم. نخستین گامی که زیر سایه کمیسیون مناطق تورک‌نشین برداشته‌این تشکیل گروه‌های آموزشی و پژوهشی بوده است.

۹ دیدگاه‌ها

 1. طرح مساله زبان در آذربایجان بهانه های جدایی طلبانه است که از سوی ترکیه دنبال میشود وگرنه چرا تا ده سال قبل این موارد مطرح نبود ؟
  دولت ایران بیش از حد در مقابل ترکیه متجاوز مماشات میکند

  یول پرس لطفا” منتشر کن

  13
  37
 2. ترکی زبان اکثریت مردم و استانهای ایران

  این خانم یک فاشیست تمام عیار هست بارها اقدامات و سخنان ضد قومی ایشان را شنیده ایم
  آموزش پرورش به لانه فاشیستها تبدیل شده ما گودکانتمان را به فاشیستها نمی سپاریم

  31
  9
 3. شرایط را باید اموزش و پرورش و اموزش عالی مهیا کنند هیچ بهانه ای قابل قبول نیست از این پس شرط شرکت برای مردم تورک زبان در رویدادهای اجتماعی تحصیل به زبان تورکی است و هیچ وعده ای قابل قبول نخواهد بود

  33
  8
  • باسلام این نظر شما عالیه .تورکها چرا در زمان سختی حامی دولت باشند و در زمان صلح همیشه از تبعیض نژادی رنج ببرد تورکها هم در مقابل دولت خیلی مماشات کرده اند .دیگر بس است این بی فرهنگی فارسها را تحمل کردن

   11
   6
 4. اگر هر کسی به زبان خودش تحصیل کند اون وقت کشوری با دستکم ۶ زبان (فارسی ترکی عربی کردی بلوچی ترکمنی )چطور باید اداره شود؟مثلا یک تبریزی آیا میتواند هیچ شهر دیگری جز شهرهای ترک زبان برای تحصیل یا اشتغال برود؟بعد از دو نسل هم مردم با هم بیگانه میشوند و حس میهن دوستی کاملا در میان همه مردم از بین خواهد رفت.

  6
  11
  • حس میهن دوستی با از بین بردن زبانهای دیگه از بین میره ، در ضمن ما کشورهایی داریم که چند زبان رسمی دارن ، همه اینها به کنار اصل پانزده قانون اساسی نمیگه که زبانهای دیگه رسمی بشن ، میگه در کنار زبان فارسی در هر منطقه ای تدریس بشن ، مثلا در آزربایجان کنار زبان فارسی ، زبان تورکی تدریس بشه ، در کردستان زبان کوردی و …. بی خود همه چیز را به وطن دوستی ربط ندهید ، اگه زبان و فرهنگ و تاریخ تو برات ارزشمند ، زبان و فرهنگ و تاریخ منم که اتفاقا خیلی هم پربارتر از زبان و تاریخ توست ، برام ارزشمند هست

   6
   4
  • عجب!!!شما حس وطن دوستی را درزبان خلاصه می کنید.افکارامثال شما به درد قرون وسطایی و زمان هیتلر می خورد.اکنون قرن بیست ویکم است عزیز. گفتگوی تمدنها

   4
   4
 5. با سلام و درود و صلوات بروح پدر بزرگوار و سید گرانقدر .
  جناب اقای میر حمایت میرزاده سلام و درود فراوان ما جمعی ازاهالی مغان را پذیرا باشید.
  موضوع مطرع شده را که یک تفکر ناسیونالیستی است مارا خیلی ناراحت و خشمناک نمود.
  ولی هنگامی که مطلع شدیم جناب عالی موضع بسیار مناسب و بجا را درین مورد گرفته اید و خواستار اجرای اصل ۱۵ هستید را شنیدیم قلبمان ارام و از داشتن نماینده شجاع و عالی رتبه مان خیلی مفتخر شدیم.

  6
  6
 6. بهترین موقعیت برای ارایه طرحی از طرف نمایندگان تورک مجلس برای اعلام ترکی و فارسی بعنوان زبان های رسمی ایران میباشد تا با حمایت کل مردم برای همیشه پوزه تفرقه افکنان و فاشیستها به خاک مالیده شود

  13
  6

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *