خانه / آخرین اخبار / سعیدی: مطرح کردن «تست بسندگی زبان فارسی» پوششی بر بی‎عرضه‌گی‌شان است

سعیدی: مطرح کردن «تست بسندگی زبان فارسی» پوششی بر بی‎عرضه‌گی‌شان است

نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس شورای اسلامی گفت: مطرح کردن «تست بسندگی زبان فارسی» در سنجش سلامت نوآموزان، پوششی بر عیب‌های بزرگ، مشکلات و بی‎عرضه‌گی‌شان است.

به گزارش یول‌پرس به نقال از ایسنا؛ محمد اسماعیل سعیدی با بیان این مطلب اظهار کرد: هوش و ذکاوت هر فردی که این مسئله بی‌اهمیت را مطرح کرده است، مشکل دارد، هر کس این را گفته، حرف غلطی زده است و بسندگی زبان فارسی هیچ ارتباطی با توانمندی‎های یک فرد ندارد.

وی با اشاره به تعدد گویش‌ها و قومیت‌های مختلف در کشور، افزود: در برخی موراد حتی افراد تحصیل کرده هم نمی‎توانند به درستی به یک زبان تکلم کنند، در همین آذربایجان هم چنان استعدادها و توانمندی‌هایی می‎بینیم که شاید به زبان فارسی هم مسلط نباشند.

وی ادامه داد: مثلاً یک آذربایجانی در طول زندگی‎اش با پدر و مادرش و حتی راننده تاکسی به زبان آذربایجانی صحبت کرده است و مطرح کردن بسندگی زبان فارسی در چنین جایی هیچ ضرورتی ندارد، نباید اجازه داد چنین مباحثی به برخی گویش‌ها به ویژه زبان آذربایجانی که دارای ادبیاتی غنی و قوی است، لطمه‎ای وارد شود.

سعیدی تاکید کرد: نمی‌توانیم بگوییم این افراد به دنبال تحریک قومیت‎ها هستند، اما به نظر می‎رسد برخی واسطه‌ها این هدف را دنبال می‎کنند تا از احساسات قومیت‎ها سوء استفاده کنند.

وی با اشاره به حمایت نمایندگان از اصل ۱۵ قانون اساسی مبنی بر حق تحصیل به زبان مادری، بیان کرد: این اصل هیچ ایرادی نداشته و شکی در اجرای آن نیست. همه نمایندگان در پاسخ به ورود «تست بسندگی زبان فارسی» به سنجش سلامت نوآموزان متفق‎القول هستند و قطعا برخورد خواهیم کرد.

وی در پایان خاطرنشان کرد: افرادی که چنین مسائلی را مطرح می‎کنند، به مسائل حاشیه‌ای مدارس، شهریه‎های آنچنانی، سرانه مدارس و مشکلاتی و معضلاتی که والدین را نگران کرده‎‌اند، برگزاری آزمون سمپاد و استفاده از کپی سوالات چندین سال قبل و بازی با احساسات نوجوانان و خانواده‎هایشان بپردازند.

۵ دیدگاه‌ها

 1. مطالب ترک ستیز در کتاب های تاریخ آموزش پروش نشان از نفوذ پان ایرانیست ها و باستان گرا ها در آموزش پروش هست.

  15
  6
 2. سلام- جناب سعدی فرموده اید: “برخی گویش‌ها به ویژه زبان آذربایجانی…” عزیز دل، اون زبان تورکی آذربایجانی یک زبان مستقل بین المللی هست نه یک گویش!

  15
  5
 3. آقایان نمایندگان شعار بس است تا در حاکمیت جایی دارید دست بکار شوید بهترین گزینه در حال حاضر ارایه طرحی برای اعلام زبان ترکی و فارسی بعنوان زبان رسمی کشور است تا همه توطئه ها بکلی خنثی شود و مردم ایرانی ترک دست بکار شوند

  18
  6
 4. آقای نماینده لطفا زبان تورکی را با نامها و القاب من در آوردی مثل زبان آزربایجانی و … تحریف نکنید.

  14
  4
 5. کلا که رتبه های اول کنکور هرسال توسط مناطق غیر فارس به دست میاد حالا بماند که این خودش جای بحث دارد که چرا به گویش فارسی باید همه چیز را آموخت ، این طرح ها فکر کنم یک نوع چاپلوسی به افراد ایران شهری هست.

  5
  2

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *