خانه / آخرین اخبار / طبقه بندی جدید وزارت آموزش و پرورش: معلولین زبانی

طبقه بندی جدید وزارت آموزش و پرورش: معلولین زبانی

‌ عدم آشنایی به زبان فارسی در کنار معلولیت هایی مانند کم بینایی و کم شنوایی قرار گرفت و در راستای «عدالت آموزشی» قرار شد که «بسندگی زبانی»  را به مجموعه سنجش اضافه کنند.

یول‌پرس: آنگونه که معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش اعلام کرده قرار است که «بررسی میزان آمادگی زبان فارسی در طرح سنجش سلامت در دستور کار قرار گیرد».

برای  توجیه این اقدام معاون آموزش ابتدایی وزارتخانه گفته که «این غربالگری در راستای عدالت آموزشی انجام می‌شود. مواردی چون کم بینایی و کم شنوایی عمدتا در مناطق محروم کمتر مورد توجه و شناسایی خانواده‌ها قرار می‌گیرد و طرح سنجش در راستای توسعه عدالت آموزشی انجام می شود.»

‌نکته جالب‌تر این است که معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش اعلام کرده است این کار با همکاری سازمان آموزش و پرورش استثنایی انجام خواهد شد.

وظایف این سازمان رسیدگی به گروه های زیر است:

دانش آموزان با نیازهای ویژه ذهنی (کم توان ذهنی)

کودکان و دانش آموزان آسیب دیده شنوایی

کودکان و دانش آموزان آسیب دیده بینایی

‌کودکان و دانش آموزان دارای مشکلات ویژه یادگیری

کودکان و دانش آموزان دارای مشکلات رفتاری و هیجان

کودکان و دانش آموزان دارای مشکلات جسمی – حرکتی

کودکان و دانش آموزان دارای

مشکلات با معلولیت های چندگانه (چند معلولیتی)

و حالا با این تصمیم وزارت آموزش و پرورش به یکباره کل دانش آموزانی که فارسی زبان مادری آنها نیست، به معلولانی مبدل می شوند که سازمان آموزش و پرورش استثنایی باید به آنها کمک کند تا عدالت آموزشی محقق شود. و  «عدم آشنایی با زبان فارسی» معادل معلولیت های  جسمی و یا روانی است که باید معالجه شود  طبقه بندی شد.

با همین فرمان پیش برویم به زودی اندیشه های خطرناک و فاشیستی نیز مصوب خواهد شد.  اگر ندانستن زبان فارسی معلولیت ایجاد می کند، آنگاه خانواده های این کودکان نیز مسبب این معلولیت هستند و صلاحیت نگهداری فرزند را ندارند.

منبع: عصر ایران

۳ دیدگاه‌ها

 1. واقعا باعث تاسفه در قرن بیست و یکم در سرزمین مادری زبان مادری مردم آموزش داده نمیشه که هیچ فرزندانشون معلول لقب میگیرند به کجا رسیدیم عاملان این جرم به زودی بد جور تقاص پس میدن

  26
  6
 2. به اینگونه سخنان و رویکردها «هویت‌زدایی» می‌گویند و آن مصداق «جنایت علیه بشریت» است.
  واقعا متاسفم که این چنین اشخاصی با این تفکرات فاشیستی در ابعاد وسیع نفوذ کرده اند و افکار فاشیستی خود را تحت عنوان واژه عوام فریب و شیکی چون «عدالت آموزشی» به منصه ٔ ظهور می رسانند.

  یکی از دستورات و رویه‌های نازیسم آریاگرا عبارت بوده است از “قتل‌عام و نسل‌کشی معلولان جسمانی و عقب‌افتاده‌های ذهنی” ، و یا دستکم طرد و حذف آنان از جامعه با این توجیه که این عده اشخاص پلید و ناپاک و مضری هستند که می‌توانند مانع رشد و ترقی و اعتلای «انسان برتر» و «نژاد برگزیده» شوند.

  چنین دستورات و توصیه‌هایی در دین زرتشتی دارای سابقه است. به موجب فرگرد دوم متن اوستایی وندیداد، جمشید به فرمان اهورامزدا مأمور می‌شود تا انسان‌ها و دیگر موجودات آفریده اهورامزدا را نجات دهد و در یک سرزمین نمونه و آرمانی گرد هم بیاورد. چرا که قرار است هر شخص یا موجود دیگری بجز این عده به سرنوشت محتوم هلاکت دچار شوند. یکی از انواع گروه‌های انسانی که از راه یافتن بدان جامعه باز می‌مانند و حق زندگی و زنده ماندن را از دست می‌دهند، معلولان جسمی و عقب‌افتاده‌های ذهنی هستند. اعم از اشخاصی که قوز یا قد کوتاه دارند و یا دارای چشمان ضعیف و اندام شکسته هستند. چرا که مطابق با آموزه‌های دین زرتشتی، این انسان‌ها «داغ خوردگان اهریمن» (شیطان صفت) به حساب می‌آیند و لازم است تا از اجتماع تصفیه شوند.

  اهورامزدا در بندهای ۲۹ و ۳۷ از فرگرد دوم وندیداد به صراحت و تأکید به جمشید هشدار می‌دهد که: «مبادا اینان بدان جایگه راه یابند».

  14
  3
 3. آذربایجان وپیرامون-در انتظار بهار

  سلام-ما که به امریکا وانگلیس می گوئیم مرگتان باد به علت همین رفتارهای متکبرانه ومشابه وبعلت همین خود برتر بینیهاست پاکسازی زبانی از بدترین شیوه های پاکسازی قومی در جهان شناخته شده که با فشار اقتصادی رانت دروغ تزویر نفاق تغییر نام اماکن تاریخ سازی دروغین شایعه ترور شخصیت و….اعمال شده وبه نتیجه می رسند واین همه یعنی گناه وجنگ با خدا وقرآن

  14
  3

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *