خانه / آخرین اخبار / «بسندگی زبان فارسی» بی‌عقلی است/ اقدامی در جهت تحریک قومیت‌ها

«بسندگی زبان فارسی» بی‌عقلی است/ اقدامی در جهت تحریک قومیت‌ها

نماینده مردم تبریزگفت:بطحایی‌قربانی عدم رسیدگی به مطالبات فرهنگیان و مدارس شد.زیرا وی تعهد کرده بود طرح رتبه‌بندی را اجرا کند، ولی در نهایت نتوانست به وعده خود عمل کند.

به گزارش یول‌پرس به نقل از آناج؛ سعیدی نماینده مردم تبریز در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اجرای طرح «بسندگی زبان فارسی» در ثبت نام مدارس اظهار داشت: مسئولین آموزش‌و پرورش نمی توانند این طرح را عملی کنند، همچنین نمایندگان مجلس نخواهند گذاشت این رویه ایجاد شود.

وی گفت: این حرکت اشتباه است، اگر خوشبینانه به قضیه نگاه کنیم، خواهیم گفت اشتباه و مغایر با قانون است ولی در حالت بدبینانه می توان گفت: اقدامی درجهت تحریک قومیت های مختلف در کشور است.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس خاطرنشان کرد: این کار علاوه براینکه از نظر قانونی مورد قبول نیست حتی عقلی هم نیست و عجیب است که مسئولین نظام آموزشی کشور چگونه به این نظر رسیدند که این طرح را درمدارس اجرایی کنند؟

مطرح کنندگان بسندگی فارسی الفبای مسائل را نمی دانند

سعیدی تصریح کرد: بحث زبان مربوط به تمرین و تکرار است، آنکسی که می گوید از یک بچه تست زبان بگیرند، خودش الفبای مسائل را نمی داند، در مناطق آذری‌نشین و سایر مناطق کشور که به زبان بومی صحبت می کنند، علاوه بر کودکان، حتی بزرگترها نیز تسبط کاملی به فارسی ندارند، پس با این حال چگونه می توان این طرح را اجرا کرد.

وی با اشاره به استعفای وزیرآموزش و پرورش گفت: بطحایی قربانی عدم رسیدگی به مطالبات فرهنگیان و مدارس شد.زیرا وی تعهد کرده بود طرح رتبه‌بندی را اجرا کند، شهریه و مسائل مالی مدارس و فرهینگیان پرداخت شود ولی در نهایت نتوانست به وعده خود عمل کند.

انتظاراز وزیر جدیدآموزش و پرورش برای اجرای اصل۱۵ قانون اساسی

نماینده مردم تبریز افزود: عدم همراهی دولت با وزیر آموزش‌و پرورش باعث شد که وی به بن بست برسد و در نهایت به خواسته فرهنگیان که همان استعفا بود تن دهد. عملا می توان گفت وزیر در وزارت خانه جواب نداد. انتظار داریم وزیر جدید به تعهدات وزارتی خود عمل کند و به مطالبات فرهنگیان رسیدگی کند. تعهدات آموزش و پرورش جزء دیونی است که باید حل شود.

سعیدی با اشاره به اجرای اصل۱۵ قانون اساسی در کشور اظهار گفت: این اصل قانونی اساسی مستمسک برخی افراد خارج از کشور شده و عده ای با سواستفاده از این اصل قانونی علیه جمهوری اسلامی ایران، تبلیغات منفی انجام می دهند، امیدواریم وزیرجدید آموزش و پرورش  این اصل را اجرا کرده و پرده را ازدست بدخواهان نظام بگیرد.

۵ دیدگاه‌ها

 1. این طرح در ظاهر “بسندگی زبان فارسی” ولی در باطن “چسبندگی زبان فارسی” می باشد یعنی چسباندن زورکی آن به زبان بچه های مردم!

  20
  4
 2. وقتی نماینده های آزربایجان هیچ حرکت رو به جلو برای اجرای اصل ۱۵ قانون اساسی انجام نمیدهند و در حالت شعار و خنثی باقی مانده و بعضا عقب نشینی میکنند ، مشخص هست که این چنین طرح هایی مطرح و اجرا شود و شما هم به خاطر رای دوره آتی بیایید مثلا جلوی این طرح ایستادگی کنید
  *آغاجی اوز ایچینن قورد ییَر *

  21
  3
 3. تو منطقه ی اذربایجان و تورکهانیازی به تست نیاز نیست همه ی بچه ها فارس هستن یا نصف بیشتر جمله هاشون فارسیه .نمونش هم شهر زنجان که تو امار نوشته ۹۸ درصد تورک ولی بچه ها جوانان ۹۰درصد فارسی صحبت میکنن

  6
  22
  • تو خود تهران هم ۹۰% بچه ها و جوانان فارسی حرف نمی زنن برادر
   خواهشا چرت و پرت نگو مومن
   خودم حسب تصادف به این سایت رسیدم
   ولی تهران زندگی می کنم و بخاطر شغلم به زنجان رفت و آمد دارم جوانانی که من می بینم خیلی هم هویت طلب شده اند این هویت طلبی رو حتی تو ساوجبلاغ و نظرآباد هم می بینم

   16
   4
 4. اصلا” آموزش زبان فارسی را برای تبریز و نقاط ترک نشین آذربایجان لغو کنند

  من بعنوان یک ایرانی حاضر نیستم زبان رسمی کشورم را به ترکها آموزش دهند

  4
  17

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *