خانه / آخرین اخبار / آیا قومیت‌های غیرفارس بیگانه هستند؟

آیا قومیت‌های غیرفارس بیگانه هستند؟

‌مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی قم از لزوم تغییر تابلوهای مغازه‌ها به فارسی سخن گفته است، در حالی که طبق قانون استفاده از واژگان زبان‌های غیرفارسی به عنوان اسامی اماکن، قانونی می‌باشد.

‌به گزارش یول‌پرس؛ مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی قم اعلام کرده است که ” با بازنگری بر خلأهای قانونی، به زودی اسامی بیگانه روی واحدهای تجاری قم به فارسی برگردانده می‌شود و عناوین و تابلوهای بیگانه از سطح شهر قم جمع‌آوری خواهند شد.” (لینک) سخنانی که با توجه به تنوع قومی شهر قم و همچنین موقعیت زیارتی این شهر، عجیب به نظر می‌رسد.

گرچه آقای حسینی کاشانی منظور خود را از «اسامی بیگانه» اعلام نکرده است اما با توجه به قسمت دوم سخن وی یعنی « به فارسی برگردانده می‌شود» نشان می‌دهد که منظور وی از اسامی بیگانه، کلمات غیرفارسی می‌باشد؛ با این اوصاف، تمام قومیت‌های غیرفارس که اکثریت قاطع جمعیت کشور را تشکیل می‌دهند، در تقسیم‌بندی جدید آقای مدیرکل، جزو بیگانگان به حساب می‌آیند.

اولین موضوعی که شاید آقای مدیر دقت کافی ننموده‌‌اند، وجود تمایز میان زبان ملی و زبان رسمی است، آن جایگاهی که در قانون اساسی کشور برای زبان فارسی تعریف شده است، زبان رسمی است نه زبان ملی؛ اصل ۱۵ قانون اساسی نیز می‌گوید که «زبان و خط رسمی و مشترک مردم ایران فارسی است…» پس این مسئله نباید بطور عمدی یا سهوی بصورت اشتباه بکار رود، زبان فارسی زبان رسمی ماست همانند لباس رسمی و دیگر موارد اعلامی قانون، اما ملی نیست؛ چون نمی‌توان موضوعی را ملی (متعلق به ملت) دانست که بیش از نصف ملت را شامل نشود.

علاوه بر موارد بالا، سخنان مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی قم از منظر قانونی نیز هیچ جایگاهی نداشته و علاوه بر تفسیر نادرست از واژگان «رسمی» و «ملی»، متاسفانه ایشان شناخت ناقصی از قانون اساسی کشور نیز داشته است.

برای اطلاع از اینکه آیا سخنان آقای کاشانی از منظر قانون قابل دفاع است یا نه؛ به قانون « آیین نامه اجرایی قانون ممنوعیت بکار گیری اسامی، عناوین و اصطلاحات بیگانه» مصوب هیئت وزیران به تاریخ ۱۳۷۸/۰۲/۱۹ نگاهی می‌اندازیم. در این مصوبه گرچه از لزوم بکارگیری واژگان فارسی سخن می‌گوید اما برای تکمیل قانون در ماده ۶ آمده است: “ افرادی که علاوه بر زبان فارسی به یکی از زبانهای خاص اقلیتهای دینی شناخته شده در قانون اساسی یا گویش‌های محلی و قومی رایج در‌بعضی مناطق ایران سخن می‌گویند مجازند از اسامی خاص متعلق به آن زبان یا گویش در نامگذاری محصولات و مؤسسه‌ها و اماکن مربوط به خود در‌همان مناطق استفاده کنند.” (لینک) یعنی یک فرد با زبان غیرفارس (بدون در نظر گرفتن محل زندگی) می‌تواند از اسامی و واژاگان زبان مادری خود برای نامگذاری اماکن بکار برد.

پس طبق قانون، هر فردی ایرانی که زبان و لهجه‌اش در ایران متکلمینی دارد، می‌تواند وازگانی از زبان و گویش خود به عنوان اسامی اماکن استفاده نماید و عدم آگاهی آقای حسینی کاشانی از این موضوع قابل تامل است.

منظر دوم که چندی است گریبانگیر کشور شده است، دیدگاهی احساسی و باستانگرایانه و سوار بر اغراق و داستان‌های کذب از ایران باستان و از همه مهمتر نادیده گرفتن وجود تمام قومیت‌های غیرفارس و خلاصه کردن ایران در دوره گنگ تاریخی که هیچ سندیتی ندارد؛ متاسفانه سخنان این مدیر به مورد اخیر قرابت زیادی دارد اما با توجه به جایگاه این مدیر نمی‌تواند مصداق داشته باشد، چرا که باستانگرایی سالهاست به تقابل با دین اسلام و تفکر شیعی برخاسته است.

فارغ از اینکه برای شهرهایی مانند قم و مشهد که پذیرای هزاران زائر از کشورهای مسلمان با زبان‌های مختلف است، منع بکارگیری واژگان غیرفارسی، قابل تامل است؛ برچسب بیگانه نیز برای اکثریت مردم ایران، مسئله‌ای است که از زبان یک مدیرکل نمی‌تواند مورد پذیرش قرار گیرد.

نویسنده: محمد مجنونی

 

 

۲۲ دیدگاه‌ها

 1. با توجه به معنی علمی ملت اطلاق زبان فارسی به عنوان زبان ملی اشتباه است و در ایران حداقل سه ملت زندگی می کنند که هر یک از این ملل دارای شاخه های گوناگونی هستند مانند ملت تورک و عرب و فارس ایران که تورکها دارای سه شاخه بزرگ ادربایجانی ها و قشقایی ها و تورکمنان می باشند و همچنین شاخه های زیادی از تورکها در چهارنقشه ایران زندگی می کنند که اتفاقا بومی مناطق زندگیشان نیز محسوب میشوند و همینطور فارسها که دارای شاخه زیادی مانند کردی و لر و گیلکی و مازنی و… هستند و ملت شریف عرب نیز در جنوب ایران بیشتر تمرکز دارند بنابراین اطلاق یک ملت به نام ملت ایران اشتباه است و اینگونه خطاب نمودن مردمان ایران از بین برنده حقوق هریک از اقوام غیر فارس ایران می باشد این مقام مسئول هم بداند در برهه حساس بایستی با اعطای حقوق اولیه و قانونی هریک از ملت ایرانی به همدلی ایرانیان کمک کنند و با طرد هریک از اقوام ایرانی آب در آسیاب دشمن نریزند

  63
  10
 2. سلام

  خود اصل پانزدهم قانون اساسی غیر منصفانه نوشته شده.

  نسبت به زبان های غیر فارسی شدیدا سوءظن نشان دادند این در حالی هست کشور مسائل خودش را همیشه با مشارکت همه مردم حل فصل کرده هست نه فقط با یک قوم خاص.

  54
  10
 3. اگر ترکی زبان بیگانه باشد باید نام خود قم (ماسه) را هم عئض کنند

  49
  9
 4. جوک گفتی یول پرس ؟
  اگر بالای ۵۰ درصد سخنوران زبانشان فارسی نیست پس چطور این زبان رسمی شده ؟؟

  مغلطه شما این است که میگویید نژاد فارس در ایران اقلیت است
  من میگویم اصلا” ما نژاد فارس نداریم ولی سخنور فارس بالای ۸۰ درصد داریم
  پس این زبان هم رسمی است و هم ملی

  12
  59
  • عمو … این ۸۰ درصد رو با جزعیات توضیح دهید. چطور به این نتیجه رسیدین..

   40
   8
  • ترکی زبان اکثریت مردم و استانهای ایران

   حاج بابائی وزیر اسبق آموزش و پرورش ایران : فقط سی درصد دانش اموزان به زبان مادریشان (فارسی ) تحصیل می کنند

   3
   3
 5. خیلی بهتر نبود قبل از این استدلال ی مصاحبه حضوری تلفنی ی همیچین چیزی می کردید

  9
  35
 6. با عرض معذرت امما کسی که نگران گویش فارثی باشد که عده ای کمی به ان متکلم هستن باشد ولی نگران دیگر زبانها خصوصا تورکی که بیشتر از نصف جمعیت ایران به متکلم هستن نباشد میشود این

  52
  10
 7. متاسفانه امروز ما مواجه با مذهبی های ناسیونالیست_شوونیست هستیم! که نمی تونن بین دین و ملی گرایی که ذاتا مفهوم مدرنه تفکیک قائل بشن و به نام دفاع از ایران اسلامی، تبدیل به موجودات پان ایرانیست_پانفارس خطرناکی شدن، هیچگاه در طول تاریخ تا این حد شهرها و مناطق مذهبی و شیعه نشین و عالم پرور اینطور ابزار دست افکار مسموم و استعماری نشدن! من می ترسم عاقبت این کار به نازیسم و ارتجاع پهلوی بکشه! کما اینکه تا حدی در این مسیر قرار گرفته و این کار رو مقدس و تکلیف هم می دونن! «یا مهدی ادرکنا»

  50
  10
 8. یعنی تابلوی «حوزه علمیه» رو هم میخوان پایین بکشن !؟

  48
  9
 9. ای وای الله یول پرس
  کرکره رو بکش پایین که فاتحتو خوند رضایی
  سوژه خنده طبیعی رضایی که بهتر از ماهرترین استندآپ کمدینها خنده رو لبان دوستان آورده به یول پرس میگه جوک گفتی یول پرس 😂
  بعد میاد جوکی در حد المپیک جهانی جوک میگه
  بالای ۸۰ درصد سخنور فارسی داریم تو ایران 😂😂😂😂……😂😂
  حالا این بالای ۸۰ درصد به ۹۰ درصد رسید ترک و عرب و بلوچ و. ..هیچ برای کوردها که همیشه طرفدار کوردی(البته تروریسم کوردی که به ضرر خود کورد هم عمل می کنند) درصدی نمی ماند

  44
  9
 10. ما در ایران قومی به نام فارس نداریم. فارسی نیز زبان ملی همه‌ی ما ایرانیان است. شهر قم نیز همیشه شهری ایرانی و فارسی‌زبان بوده است. اکنون چند تن خویشتن خود تورک پندار به قم مهاجرت کرده‌اند و انتظار دارند که مثل آذربایجان زبان آنجا را هم عوض کنند! این دقیقا همان ترک‌تازی است!

  10
  48
  • سلام

   ما نگفتیم شهر قم را میخواهیم ترکزبان کنیم. ظمنا آذربایجان را هم ترکزبان نکردیم بلکه از ۶هزار سال پیش اسامی و علائم زبان ترکی در آذربایجان هست. از ۱۲۰۰سال پیش هم آثار مکتوب زبان ترکی آذربایجانی مثل کتاب دده قورقود و همچنین آثار کتبی در میان منابع اسلامی بنام آذربایجان و یا در خود منطقه آذربایجان از شمال وجنوب رود آراز موجود هست.

   43
   7
  • ترکی زبان اکثریت مردم و استانهای ایران

   اتفاقا انواع طایفه های اصیل ترک بومی قم هستند از طرفی بقول خودتان قومی بنام فارس هم نداریم که بومی قم باشند
   فارسی زبانی بومی نیست بلکه یک زبان رسمی هست که توسط حکومت ها و مراکز شعر و شاعری ایجاد شده است نه اینکه زبان بومی ایرانیان باشد و فارسی زبان های ایران فارس نیستند بلکه ایرانیانی هستند عمدتا دارای اصالت ترک که زبان رسمی را توطن کرده اند

   2
   1
  • باکمال احترام شما انگار سابقه زیادی در توهم زدن دارید اولا فارسی فقط زبان ملی قوم فارس (یاهرچی که اسمشو بذارید) هست و ترکی زبان ملی ملت ترک و عربی زبان ملی ملت عرب و… یحتمل جنابعالی اصلا تعریف درست واژه ملت رو نمیدونین که همچین چیز مضحکی فرمودید.ثانیا کسی نمیخواد زبان جایی رو عوض کنه این دیگه نهایت فاشیستیه که اجازه نام گذری مثلا یه مغازه رو به زبان غیرفارسی ندهند با یه اسم غیرفارسی امنیت ملی خدشه دار میشه؟خب یعنی بازم چیزی بنام پانفارسیسم یا فارس تازی نداریم؟! ثالثا با طرح بسندگی فارسی که کاملا مشخص شده فاشیست کیه و چه کسانی میخوان زبانهای غیرفارسی ریشه کن بشه چطور؟! رابعا طبق کشفیات و اسناد و منابع بسیار ساکنان سرزمین آزربایجان از هزاره های قبل از میلاد ترک و زبانشون ترکی باستان بوده فقط بعدها جمعیت ترکها با آمدن ترکهای سکا و سلجوقی و… تقویت شده اما فارغ از این بحثهای تاریخی جالبه که بعضی ها علاقه زیادی به اثبات غیرترک بودن و تاریخ سازی برای ترکها دارند سوال اینجاست که چی باعث شده اینها اینچنین دلسوز تاریخ آزربایجان بشوند؟ اصلا به این جریانها چه مربوط که زبان آزربایجان چی بوده؟ بااینکه دلایل و منابع زیادی برای اصالت ترکی آزربایجان موجوده برفرض محال که زبان آزربایجان عوض شده چیزی که مشخصه اینه که همه موظف هستن به زبان فعلی آزربایجانیها احترام گذاشته و دست از هتاکی های ترک ستیزانه بردارند.

   2
   1
 11. سلام-بزرگانی مانند دکتر علی شریعتی با بررسی تاریخ اسلام اظهار نمودند حکومتها وجنبشهای اسلامی حتی در ضعیفترین ادوار دوران خود از دشمن خارجی شکست نخوردند وهمیشه از درون ضربه خورده و از بین رفتند اینک نفوذ افکار پان فارسی حتی در بین برخی مدعیان انقلاب اسلامی در سیاستگذاریها به بزرگترین چالش درونی ضد انقلاب اسلامی تبدیل شده است -نور علی اف این جوان کشتی گیر آذربایجانی شیعه ساکن اکراین را ببینید او وامثال او چون فکر می کنند ایران کشور حامی ودوستدار ائمه معصومین (ع) است اینچنین عاشق ایران ورهبر معظم آن هستند اما اگر متوجه افکار نفوذی نژاد پرستانه پان فارسی برعلیه ترکهای آذربایجانی باشندمسلما در ذهنیت آنها تاثیر منفی خواهد گذاشت

  26
  9
  • حق سوزدو.

   دونیادا چوخ آدام ایران میلتی نین ظلم قاباغیندا دورماغینا خاطیر ایراندان خوشلاری گلیر. اگر بوجور تفکرات قدرت تاپسا شهیدلرین قانی و همچنین بیر بئله زحمت کی انقلابا خاطیر چکیلیب هامسی هدر اولار.

   بیزیمده سوزوموز تورک دیلینی ایستمکدن عدالت اوچوندور یوخسا من مطلقا تورکلری آیری خالقللاردان یاخشی یا پیس یوخاری یا آلچاق بیلمیرم.

   23
   7
 12. آقای خویش آذری پندار
  این آذری قبل از ورود انگلیسی ها و ماسونها به ایران کدام گوری بود؟ !!! صدها مورد در کتب و مکاتبات تاریخی ما تورک نامیده شده ایم در بین مردم همه اقوام داخل ایران به ما تورک گفته اند خودمان نسل اندر نسل زبان خود را تورکی یا تورکجه می دانیم خود فروخته ای مثل کسروی ملعون با جعل تاریخ و سفسطه بافی ، با یکی دو جزیره زبانی کوچک غیر همگون را زبان آذری یکسان جا زدن با بیتی عاشقانه که شاه شاعر صفوی از صدها بیت شعر تورکی برای دلبری از معشوقه تالش به تالشی سروده یا جا زدن آذری به معنای نسبت مکانی بجای نسبت اتنیکی و زبانی و جعلیاتی از این دست خود و هویت ملت خود را به پست و مقام فرخته و در سایه این خوش خدمتی به مقام وزیر دادگستری دستگاه رضا شاه پهلوی میرسد ما قوم یا ملتی بنام آذری میشویم و قرنها سهل است از ازل تورک بودمان پندار است و جعلیات نو بافته جاعلان فارس و نوکر فارس به یقین آذری تبار بودن؟ !!!
  همه این جعل بافی ها و هویت تراشی ها و زبان وصله دوزی شده از لهجه های زنده و مرده در یکی دو ده و بیت و…را بجای زبان زنده و جاری در زبان عموم مردم آذربایجان در حقیقت ساخته و پرداخته محافل ماسونی و باستانگرایی پارسی بود برای نیل به اهداف سیاسی در راستای تشکیل ایران تمرکرگرا با سیاستهای آسیملاسیون و کشورداری با نظریه خون مشترک بجای منافع مشترک ما فارسی نداریم اما همه فارسیم بنظر مضحک تر از این استدلال داریم؟ !!!
  اما خود یا مارا آذری پندار(البته بنظر می رسد خودت هم چنین پنداری نداری و چنین پندار که چه عرض کنم شائبه ای را دامن می زنید)
  این جعلیات را بوجود آورده اند که در مقابل حقوق زبانی و فرهنگی اقوام غیر فارس ایران دستاویزی برای ردش داشته باشند در برابر قوانین بین المللی حقوق قومیتها نظیر ماده ۲۷ قانون قومیتها منشور سازمان : حکام کشورهای چند قومیتی وظیفه دارند هر قوم و تیره را از آموزش به زبان دین و فرهنگ خودشان برخوردار سازند
  صورت مسئله را پاک کنند و بگویند ما تورک و عرب و…نداریم هرچه هست فارس است و هم ریشه های فارس
  آذری جعلی
  همه اینها به کنار بالفرض ما زمانی به زبان آذری نو کشف شده همپالگی های شما حرف می زدیم چه دخلی بر زبان زنده امروز ما دارد؟ فارسها زمانی به زبان مرده پهلوی حرف می زدند الان باید زبان وارد شده از میان رودان و رایج شده توسط دربار سلاطین اکثراً تورک دری را کنار بگذارند؟ !!!
  کدام قانون حقوقی دنیا در مقابل اعاده حقوق قومی و زبانی و فرهنگی اقوام شرط بسته که باید هویت و زبان زنده و مشهود و مسموع خود را برای شما یا کسان دیگر ثابت بکنند بعد؟ !!!!
  یول پرس خواهشا جواب آذری عزیز را درج کن بحث ادامه داشته باشد

  32
  5
 13. توهم خود بیشعورت است که حتی جرأت خواندن تاریخ دروغین خودتان را هم ندارید که به حقایقی میرسین که نمیخواهین باور کنید زمانی که شماها در هندوستان هنوز لباس مناسبی نداشتید زنان تورک اینجا داشتن به اروپایی ها فخر رای دادن میفروختن ، ،یک نگاه به دوربرت بندازی با همه خیانتهای پالانی ها و پان فارثها هنوز خیلی از مکانها اسامی تورکیشان را حفظ کردن بدبخت توهم تویی که فکر میکنی الان گیروش بلند بشه مثل بلبل با تو احمق میتونه فارثی صحبت کنه فارثی که اگر سلاطین تورک نبودن الان اثری ازش نبود شماها باید هروز پای تورکها را لیس بزنید که گویشتان را برایتان نگه داشتن که اگر به شما بود اثری نمونده بود تورکها قاصدان دومکراسی وآزادی و احترام هستن نه مثل شماها فاشسیت که حتی وزیر تان نیامده زبانهای دیگر را بیماری میداند تورکها هرکجا بودن انجا صلح ودوستی بوده هیچ زبان وفرهنگی را نبریدن والا اثری از هیچ ملتی در اینجا نبود برو پیش اربابت طباطبایی بیسواد که ایده ایرانشهری را به گور خواهد برد زنده باد انسانیت یاشاسین تورک میللتی اؤلوم اولسون فاشیسته

  2
  1

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *