خانه / آخرین اخبار / این طرح با اصل ۱۵ قانون اساسی مغایرت دارد
واکنش نماینده مردم شبستر به طرح «بسندگی فارسی»:

این طرح با اصل ۱۵ قانون اساسی مغایرت دارد

نماینده مردم شبستر در مجلس شورای اسلامی گفت: مطرح کردن «تست بسندگی زبان فارسی» با اصل 15 قانون اساسی مغایرت دارد.

به گزارش یول‌پرس به نقل از ایسنا؛ معصومه آقاپور با بیان این مطلب اظهار کرد: مطرح کردن این موضوع باعث برخی واکنش‎های منفی شده است و معتقد هستم این پیشنهاد نباید به این شکل مطرح می‎شد.

وی اضافه کرد: بهتر است در کنار کتب فارسی، کتبی به زبان مادری نیز داشته باشیم و معلمان نیز این کتب را هم تدریس کنند؛ ایران از قومیت‌ها و زبان‎های متفاوت تشکیل شده است و اگر ایران را یک تابلوی رنگی در نظر بگیریم، قومیت‎ها، هر یک، رنگ‎های این تابلو را با ایجاد هارمونی ایرانی تشکیل می‎دهند.

وی بیان کرد: باید همه قومیت‎ها را در کنار هم بیبنیم و بپذیریم، نحوه پیشنهاد ورود تست بسندگی زبان فارسی به سنجش نوآموزان، نتیجه منفی در جامعه خواهد داشت.

آقاپور خاطرنشان کرد: نمایندگان صحبت‎هایی در این خصوص داشته‌اند و تا آمدن وزیر آموزش و پرورش جدید باید صبر کرد تا دید چه می‎شود.

بر اساس این گزارش؛ اصل ۱۵ قانون اساسی به شرح زیر است:  زبان و خط رسمی و مشترک مردم ایران فارسی است. اسناد و مکاتبات و متون رسمی و کتب درسی باید با این زبان و خط باشد، ولی استفاده از زبان‌های محلی و قومی در مطبوعات و رسانه‏ های گروهی و تدریس ادبیات آن‌ها در مدارس، در کنار زبان فارسی آزاد است.

۲ دیدگاه‌ها

 1. آذربایجان وپیرامون-در انتظار بهار

  پس نمایندگان ترک مجلس که وعده تشکیل فراکسیون داده بودند تا اصل پانزده قانون اساسی را اجرائی کنند چی شد خود نمایندگان محترم به خوبی می دانند اگر به اختیار وزیران بگذارید هزار سال دیگر هم کاری نمی کنند پس چرا فقط به شعار بسنده می کنید این کار شما به انقلاب اسلامی زیان می رساند به قول خود فارسها بچه اگر گریه نکند شیرش نمی دهند بخصوص در مورد زبان ترکی شیعیان مظلوم ایران

  23
  10
 2. سلام
  به خدا از وقتی که موضوع زبان مادری و اصل ۱۵ قانون اساسی و این چیز ها رو متوجه شده ام درگیر اینم که خود اصل ۱۵قانون اساسی مشکل داره ، چرا که میشود هر ملتی به زبان خود آموزش ببیند و مشکلی پیش نیاید نمونه های زیادی هم وجود دارد که همه میدانند.
  حال ماجرا اینجا جالب میشود که حتی قانون رسمی کشور یعنی اصل ۱۵ قانون اساسی رو اجرا نمیکنند!!!
  وقتی هم که نماینده ها میایند و اینچنین در صحن مجلس نظر میدهند و به اصطلاح اعتراض میکنند نمیدانم گریه کنم یا بخندم .اصلا نماینده ها ی ما چرا همیشه خنثی و یا در حال عقب نشینی هستند مجلس جای امتیاز گیری است و امتیاز نگیری باید امتیاز بدهی. اما خود کرده را تدبیر نیست هر چه که میشود دلیلش خودمان هستیم و خودمان
  تامام

  21
  9

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *