خانه / آخرین اخبار / اولین کارت زرد مجلس به وزیر ارتباطات

اولین کارت زرد مجلس به وزیر ارتباطات

نمایندگان ملت در جلسه علنی امروز، از پاسخ وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات قانع نشدند و بدین ترتیب آذری جهرمی اولین کارت زرد را از مجلس دریافت کرد.

به گزارش یول‌پرس به نقل از شبکه خبر، نماینده مردم هریس و اهر در نشست امروز مجلس پس از توضیحات آذری جهرمی درباره وضعیت امکانات تلفن همراه و اینترنت در جاده ها و روستاهای کشور، از پاسخهای وی قانع شد.

بیت الله عبداللهی در نشست علنی امروز  مجلس شورای اسلامی، در جریان بررسی طرح سوال از وزیر ارتباطات و فناوری، پس از استماع توضیحات آذری جهرمی، از پاسخهای وی قانع شد و گفت: به دلیل جوانی آقای وزیر و اینکه باید به جوانان فرصت داد سوال خود را از وی به شرط قول حل مشکلات ارتباطی شهرستان هریس، به رای نمی گذارم.

همچنین وزیر ارتباطات در پاسخ به سوال عبدالرضا مصری نایب رئیس مجلس که ریاست جلسه علنی مجلس را برعهده داشت مبنی براینکه میتوانید چنین قولی دهید؟ قول حل مشکلات ارتباطاتی  شهرستان هریس را داد.

سعید باستانی سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس به تشریح گزارش این کمیسیون درباره سوال ملی و مشترک بیت‌الله عبداللهی نماینده مردم اهر و هریس در مجلس و ۷ نفر دیگر از نمایندگان از وزیر ارتباطات و فناوری پرداخت.

نماینده مردم تربت حیدریه، مه ولات و زاوه در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: سوالات نمایندگان از آذری جهرمی عبارت است از: ۱- چرا در بسیاری از روستاهای کشور و جاده ها امکان ارتباط تلفن همراه اول نیست؟، ۲- با توجه به اهمیت اینترنت چرا در روستاهای کشور به این مهم اهمیت داده نمی شود؟، ۳- چرا در بسیاری از روستاهای کشور به درخواست مردم برای اشتراک تلفن ثابت جواب منفی داده می شود؟

محمد جواد آذری جهرمی در نشست علنی امروز  در پاسخ به سوال بیت الله عبداللهی نماینده اهر و هریس مبنی بر بی توجهی به اهمیت اینترنت در روستاها و اشتراک تلفن ثابت گفت: حتی دامداری در رأس اقتصاد دیجیتال نیاز به توسعه ارتباطات داشته و برای کنترل دامداری و مدیریت بهتر امور اقتصادی نیز نیاز به این موضوع دیده می شود و اگر توسعه ارتباطات روستایی با نگاه توسعه اقتصادی و اشتغال مورد توجه قرار گیرد می تواند محرک بزرگی برای اشتغال مناطق محروم کشور باشد.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات افزود: هنر دست چند هزار ساله زنان ایرانی در استان سیستان و بلوچستان بسیار حائز اهمیت بود اما نمی توانستند از این طریق کسب درآمد کنند که بعد از توسعه ارتباطات و رفتن نسل چهارم تلفن همراه این کار محقق شد البته نیاز به مکانیزم های دیگری دیده می شود؛ اینکه ما دفتر پست برای ارسال دستگاه های صنایع دستی آنها ایجاد و همچنین برای عرضه محصولات آنها در فضای مجازی تلاش کردیم منجر به مهاجرت معکوس و بهبود اشتغال مردم آن مناطق شد.

وی با یادآوری اینکه بحث بوم گردی امروزه مورد توجه قرار دارد، خطاب به نماینده سوال کننده ادامه داد: دغدغه شما درست است البته شما برای ما در برنامه ششم تکلیف کردید که باید پوشش اینترنت و تلفن همراه برای ۹۰ درصد روستاهای بالاتر از ۲۰ خانوار فراهم شود و وعده ما به شما پیگیری در اولویت قرار دادن برنامه ششم بود و زمان تحویل وزارتخانه از مجموع ۴۲ هزار روستای بالای ۲۰ خانوار در کشور حدود ۱۹ هزار روستا عملیاتی به اینترنت متصل شده بودند و در این باره مشکلات متعددی وجود داشت و زمان رأی اعتماد شما مشکلاتی مانند گران بودن مودمهای اینترنت روستایی و مشکل برای ایجاد ارتباط در روستاها را منعکس کردید و ما آنها را در اولویت پیگیری قرار دادیم.

این عضو  دولت دوازدهم با بیان اینکه مجموع روستاهای متصل به اینترنت طی ۲۲ ماه بیش از ۸ هزار روستا است، گفت: یعنی ۲۷ هزار و ۸۶۷ روستای متصل به اینترنت بدون مشکلات سابق داریم؛ همه شما با ما در مورد مشکلات تکنولوژی Gsm – wll در مناطق حوزه انتخابیه جلساتی داشتیم که در نهایت این سیستم در ۲۶ استان کشور جمع آوری و تجهیزات جدید جایگزین شد، در واقع ۷ هزار و۲۰۰ روستا امسال به شبکه ملی اطلاعات و پهن باند متصل شدند یعنی به طور میانگین هر روز اتصال ۲۰ روستا انجام شد.

آذری جهری ادامه داد: مطالبات مردم به حق است و مطالبات شما نیز صحیح است؛ شما به طور مرتب پیگیر مطالبات مردم هستیم اما ما هم از ظرفیت موجود حداکثر استفاده را بردیم؛ مجلس در بودجه تکلیف کرد که ۴۰ هزار میلیارد تومان از مجموع ۶ هزار و ۴۰۰ میلیارد درآمدی که وزارت ارتباطات دارد به حوزه ارتباطات بازگردد و در همین حوزه هزینه شود اما ما دشمنانی داریم که به خیال خام خودشان طراحی تابستان داغ برای جمهوری اسلامی کردند اما داغ آن به دلشان ماند البته ابزار آنها فشار اقتصادی است و فشار اقتصادی وارد بر کشور باعث شد بودجه عمومی کشور با مشکل مواجه شود و ما با مشکلات بودجهای مواجه هستیم و مبلغی که توانستیم از مجموع ۴ هزار میلیارد تومان مصوب اخذ کنیم هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان در سال ۹۷ بود.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات افزود: بودجه توسعه ارتباطات روستایی ۲۲۰ میلیارد تومان بود اما متأسفانه کمتر از ۵۰ درصد آن محقق شد اما با تلاش و تدابیر ویژه پشت تهدیدها نماندیم و در سال سوم برنامه ششم ضریب ۷۲ درصد توسعه پوشش روستایی را انجام دادیم. به بیش از ۲۶ استان سفر کردم و به مطالبات مردم آگاه هستیم؛ از تمامی ظرفیتهای وزارتخانه برای تحقق مطالبات استفاده شد و فروگذار نکردیم. با نصف بودجه دو برابر ظرفیتهایی که از قبل توسعه پیدا میکرد را عملیاتی کردیم. ما در جریان قرار داریم که نمایندگان تحت فشار نیازمندی های مردم قرار دارند و به طور حتم پیگیری آنها را در اولویت قرار میدهیم.

وی یادآور شد: ۱۸ هزار خانه بهداشت روستایی در سطح کشور داریم و امروز بیش از ۱۵ هزار با نام و مشخصات معلوم وجود دارد، ۳ هزار مرکز بهداشت باقی مانده و ۱۸۰۰ از این تعداد فاقد پوشش اینترنت هستند، البته ۱۲۰۰ آماده تحویل به وزارت بهداشت است. در خرداد ماه وزارت بهداشت پروژه مهم دولت الکترونیک و سلامت الکترونیک را عملیاتی میکند و ما این خدمات را ارائه دادیم.

این عضو  دولت دوازدهم با بیان اینکه توجه به اهداف برنامه ششم در دستور کار ما قرار دارد، یادآور شد: در مورد عدم توسعه متوازن با بودجه محدود مناطق مختلف کشور را داریم البته وضعیت روستاهای سیستان با سایر مناطق قابل مقایسه نیست، در نشستی که با مسئولان استان آذربایجان شرقی داشتیم آنها درخواست کردند برنامه ویژهای برای موضوع اینترنت آذربایجان دیده شود اما به طور کلی عدم پیگیری موضوع منطقه ای نباید دستاوردهای ملی را زیر سوال ببرد. ما توجه داشتیم جلسات کنترل پروژه روستایی را برگزار و نظارت میکنیم و ما نباید در چارچوب محدودیتها قرار بگیریم و برنامه داریم تا پایان ۹۸ ارتقاء دهیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *