خانه / آخرین اخبار / زبان‌های محلی باید حفظ شود
واکنش رئیس مجمع نمایندگان آذربایجان شرقی به «بسندگی فارسی»؛

زبان‌های محلی باید حفظ شود

رئیس مجمع نمایندگان آذربایجان شرقی با بیان اینکه آموزش‌ در مدارس باید بر اساس ظرفیت آموزشی کودکان تنظیم شود، گفت: نیازی به هزینه اضافی و شناسایی دو زبانه‎ها نیست، زبان رسمی کشور فارسی است ولی زبان‎های محلی نیز باید در کنار آن حفظ شوند.

به گزارش یول‌پرس به نقل از ایسنا؛ محمد وحدتی هلان با اشاره به اصل ۱۵ قانون اساسی اظهار کرد: در این اصل به صراحت آمده است که زبان و خط رسمی مردم ایران، فارسی است و مکاتبات و کتب درسی به زبان فارسی بوده و استفاده از زبان‌های محلی و قومی در مطبوعات و رسانه‌ها و تدریس ادبیات آن در مدارس در کنار زبان فارسی آزاد است.

وی افزود: به تعبیر قانون اساسی، باید زبان‎های محلی را در کنار زبان فارسی حفظ کنیم، اگر به تحصیل به زبان مادری و استفاده از آن در مطبوعات توجه نشود، فرهنگ‌های قومی به تدریج از بین می‎روند.

وی با تاکید بر اینکه علم پزشکی هم می‌گوید نباید از یک کودک بیش از حد توانش انتظار داشت، ادامه داد: باید از یک کودک چه در زمینه آموزش زبان و چه در سایر زمینه‌ها در حد توانمندی‎هایش انتظارداشت، در غیر این صورت کودک دچار سرخوردگی می‎شود.

وحدتی  گفت: هیچ کودکی تحت فشار مطلبی را یاد نمی‎گیرد، توانمندی کودکان با هم متفاوت بوده و باید در این مسائل انعطاف‌پذیر بود.

بر اساس این گزارش؛ معاون آموزش ابتدایی وزیر آموزش و پرورش چندی پیش گفته بود: اگر دانش آموزان ۲ زبانه شناسایی نشوند و آموزش نبینند بعد از چند سال مدرسه را رها می‌کنند.

۷ دیدگاه‌ها

 1. ی چیز طبیعی باید اجرا شه
  در جواب به اون کسانی میگن این همه کشور چند زبانه هستند پس او چیین
  ترکیه افعانستان بوسنی عراق سوریه و….مثال های خوبی هستند که قوم گرایی چه مسایلی به وجود اورد قبل مقایسه با کشور های دیکه باید وصعیت خودمو با اونا بسنجیدم

  14
  28
  • سلام

   اولین و بزرگترین اشتباه جنابعالی و یا امثالهم این هست که به مساله زبان میگید

   قومگرایی یک کلمه دروغ هست اصل مساله ما عدالت اجتماعی هست.

   اینکه بعضیها میگویند زبان کشور فقط فارسی هست و دیگر زبانها نباید تبدیل به زبان علمی در مناطق خودشان بشود.اتفاقا اینها قومگرایی میکنند.چون بغیر از خودشان را در نظر نمیگیرند.

   حرف حساب خیل عظیمی از آذربایجانیها و بنده عدالت علمی و فرهنگی هست ضمن اینکه زبان ترکی آذربایجانی هیچ وقت در تاریخ ایران یک زبان محلی نبوده همیشه قدرت و جایگاه خودش را داشته.
   فقط از زمان به قدرت رسیدن رضاخان توسط عوامل اینگلیسی هست که با زبانهای غیر فارسی خصوصا زبان ترکی در ایران مبازه شد. وحتی نام جعلی آذری را به آن گذاشتند و با وجود انقلاب اسلامی باز هم اون جایگاه والای خودش در ایران پس داده نشد.

   حرفهایی مثل پانترکیسم جدایی طلب و قومگرایی از اون دسته حرفهایی هست که فقط بخاطر ناحق جلوه دادن این خواسته مردمی گفته میشود.

   29
   11
   • اون هایی که میگن زبان فارسی بعضی ها نیستند خیلی ها هستند قوم فارس نیستند قوم نیستند مردم ایرانند از اقوام مختلف که می دونند چند زبانی مساوی قوم گرایی که مثل من می دونند زبان اول راه ارتباط مردم ایرانه بعد هویت هست من رصاخان رو قبول ندارم بهش می گم دست نشاده خارجی طاغوت ولی اون اقدامات رضاخان مال این بود که حزب های تجزیه طلب با پشت وانه شوروی در حال شکل گیری تجزیه کشور بودند و چند زبانی هم اولین دلیل قوم گرایی

    از همه این ها بگذریم وقتی چند زبانه شیم مردم زبان همو اونم تو کشوری که چندین زبان داره نمی فهمند از قدیم تا الان مردم به دلایل مختلف کوچ به شهرهای دیگه می کنند ولی به خاطر اموزش چند زبان این اتفاق نمی افته این باعث قوم گرایی میشه.چرا مردم به خاطر تعصبات کوکورانه باید از هم دور باشند

    12
    28
    • ۱ : اگه قرار بود با وجود بیش از یک زبان همه چی به هم بریزه خب خدا هم همه دنیا را با یک زبان می آفرید. چرا هزاران زبان بزرگ کوچیک در دنیا هست.
     در قرآن کریم خداوند میفرماید :: این از قدرت ماست که انسانها را در زبانهای مختلف و شعب گوناگون آفریدیم ::

     ۲ : ما هم مخالف زبان فارسی نیستیم زبان و ادبیات فارسی « بعنوان یک کتاب درسی کافی هست.

     ۳ : اتفاقا اون چیزی که باعث جدایی مردم از هم و قومگرایی میشه تبعیض فرهنگی اجتماعی و اقتصادی هست نه توجه به زبان های مادری. اتفاقا ما اون موقع هایی که میبینیم مثلا مقام معذم رهبری به ترکی چیزی میگن خیلی هم خوشحال میشیم و شخصا احساس میکنم ایران برای همه ماست ولی از اونجایی که در حوضه زبان های ایرانی ۱۰۰% توجه , بودجه و آموزش برای زبان فارسی هست ولاغیر همیشه این احساس را داشته ام که پس سهم زبان ترکی آذربایجانی که در قدرت وبلاغت و ادبیات شفاهی و کتبی قطعا کمتر از زبان فارسی نبوده و نیست در کجاست.

     ۴ :حکومت ما جمهوری اسلامی هست اسلام هم از اساسی ترین اصولش عدالت هست, عدالت نباشد با صد تا زبان فارسی هم ملت ایران را یک جا جمع نمیتوان کرد.

     22
     8
    • تو فکر نکن کهنه میشی یعنی پیر خرفت میشی البته شدی فارثی زبان ملت ایران نیست ۱۷ملیون جمعیت است که گویش شان را قالب کردن ، البته گویش فارثی بعنوان زبان مشترگ شاید قبول بشه ولی ایران تشکیل شده از تورک تورکمن بلوچ عرب هست که فکر نمیکنم زبانشان دری باشه ، در اخر میگم خرفتی برای همین چون مغزت تنها با دری اشناست زیاد بال وپر نگرفته والا بچه های ما گویش فارثی را یاد گرفتن و دارن چند زبان دیگر هم صحبت میکنند در ضمن میگم سوئد بخاطر چند زبانه بودن همه گیج شدن ! احمق همه را به گیش خود پندارد

     17
     9
 2. من فیکر ائلیرم مجلس نماینده لری دانشماق یئرینه داها گرک عمل ائلیه لر.

  27
  11
 3. آقای محمدی سفسطه بافی هم میکنید لااقل آنقدر بلد باشید که در حد مردم کثیرالمله ایران باشد نمی دانم از چه تیر و طاقت ای هستی اما برای ما در حد قلم فرسایی و سفسطه بافی نیستی آذربایجان خود اتاق فکر حرکتهای اجتماعی بوده اینقدر فرافکنی قرون وسطایی نکنید
  بعضی ها انحصار طلبی برای زبان فارسی در ایران می کنند مردم ایران هستند مبلیونها تورک که با وجود فضای امنیتی و بگیر و ببند و سرکوب بوجود آمده توسط همین بعضی ها که خودشونو همه مردم ایران می دانند کرور کرور در خیابانها و ورزشگاهها فریاد می زنند هارای هارای من تورکم و نحن عرب و. ..مطالبات قومی می کنند ایرانی نیستند؟ !!!
  چرا نمی گوئید آمریکا و آلمان و سوئد و. …؟ ترکیه را هم که جزو کشورهای جنگ زده بحساب آوردی کاری ندارم نخ نما میکنه از کدام تیر و طایفه ای اما در کل کشورهای درگیر جنگها و انقلابات داخلی را مثال میزنی که چه؟ آیا بزعم شما مردم انقلابی مطالبه گر قومی و سیاسی مقصرند و فاقد حق ؟ !!!حاکمان مستبد و انحصار طلب سیاسی و قومی بیگناهان صاحب حق سرکوب معترضان و مطالبه گران؟ !!!بزعم شما بانیان و مباشران و گروندگان به نهضتهای شعوبیه که علیه حاکمیت اسلامی وقت شوریدند مقصر بودند و حاکمان اموی و عباسی و…که عصببت روی عربیت را پیش رو گرفتند و برتری عرب بر عجم بیگناه؟ !!!

  20
  10

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *