خانه / آخرین اخبار / امیدواریم کرسی رشته زبان ترکی در دانشگاه تهران ایجاد شود
سرپرست بنیاد فرهنگی "یونس اِمره":

امیدواریم کرسی رشته زبان ترکی در دانشگاه تهران ایجاد شود

سرپرست بنیاد فرهنگی یونس امره ترکیه در تهران با تأکید بر تفکیک ناپذیری فرهنگ دو ملت دوست، همسایه و برادر ایران و ترکیه گفت: هدف و محور اصلی ماموریت ما در تهران، کمک به تحکیم هرچه بیشتر پیوندهای عمیق فرهنگی و روابط دوستانه ناگسستنی بین دو ملت است.

به گزارش یول‌پرس؛ جم سِویندیک Cem Sevindik در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار گروه برون مرزی ایرنا با اعلام اینکه مرکز فرهنگی یونس امره نقش پل ارتباطی در روابط بین ایران و ترکیه را دارد، اظهار داشت: بنیاد یونس امره در تهران، در واقع هم برای ترکیه و هم برای ایران فعالیت می‌کند. تلاش ما در چارچوب شناساندن و تقویت ظرفیت‌های موجود برای تقویت مناسبات فرهنگی دو کشور در چارچوب دیپلماسی فرهنگی است و در واقع ایجاد پل‌های گوناگون دوستی بین دو کشور از طریق فرهنگ و مشترکات فرهنگی را مد نظر داریم و معتقدیم روابط فرهنگی دو کشور دوست و همسایه روز به روز محکم‌تر و عمیق‌تر می‌شود.

سِویندیک با اشاره به شروع فعالیت بنیاد فرهنگی یونس امره ترکیه در تهران از سال ۲۰۱۲، گفت: در ایران، تنها در تهران مشغول به فعالیت هستیم و شعبه‌ای در استان و شهرهای دیگر ایران نداریم اما گاهی اوقات در برخی برنامه‌های مهم فرهنگی در شهرهای مختلف ایران حضور پیدا می‌کنیم.

وی درباره نوع فعالیت‌های این بنیاد فرهنگی در ایران گفت: عمده فعالیت بنیاد یونس امره، موضوعاتی از قبیل برگزاری نمایشگاه، کنفرانس، نمایش فیلم و دوره‌های آموزشی هنری است. از سال ۲۰۱۲ تا کنون، حدود ۹ هزار نفر در دوره‌های آموزش زبان ترکی این بنیاد ثبت نام کرده‌اند و برای کسانی که دوره را با موفقیت به پایان می‌رسانند، گواهینامه ویژه دوره صادر می‌شود.

جم سِویندیک سرپرست مؤسسه یونس امره با قدردانی از توجه خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) به اهمیت روابط دوستانه ایران و ترکیه، مراتب رضایت خود را از فعالیت بخش زبان ترکی استانبولی ایرنا ابراز کرد و افزود: ایرنا در چارچوب تقویت روابط ایران و ترکیه به ویژه در بخش فرهنگی، رویکرد مثبتی را در پیش گرفته است.

در بیش از ۱۵ دانشگاه ترکیه کرسی زبان فارسی دایر است

این فعال فرهنگی ترکیه با اشاره به اهمیت آموزش زبان فارسی در ترکیه و متقابلاً آموزش زبان ترکی در ایران به عنوان دو کشور و دو ملت همسایه با مشترکات فرهنگی فراوان گفت: ایران و ترکیه در جغرافیای غرب آسیا قرن‌ها دوست و همسایه یکدیگر بوده و اراده‌ای قوی برای ادامه و تقویت روابط دوستی و همسایگی دارند. طبیعی است در چنین شرایطی، ترویج زبان فارسی در ترکیه و زبان ترکی در ایران و پرداختن دانشگاه‌های دو کشور به امر تدریس این دو زبان، اهمیتی انکار ناپذیر دارد.

وی افزود: زبان‌های فارسی و ترکی ده‌ها سال است که در دانشگاه‌های دو کشور تدریس می‌شود. دولت ترکیه به زبان فارسی اهمیت شایانی قائل است و در این راستا در بیش از ۱۵ دانشگاه ترکیه، کرسی زبان و ادبیات فارسی دایر است که از بین آنها، در دانشگاه‌های «استانبول»، «آنکارا»، «آتاترک ارزروم»، «سلجوق قونیه» و «آرتوکلوی ماردین» رشته زبان و ادبیات فارسی و در دانشگاه «قیریق قلعه» رشته مترجمی زبان فارسی دایر و فعال است. در ایران نیز در دانشگاه‌های علامه طباطبایی و اورمیه، رشته زبان و ادبیات ترکی تدریس می‌شود.

سرپرست بنیاد فرهنگی یونس امره با اشاره به علاقه «دریا اورس» سفیر ترکیه در تهران به تقویت مناسبات فرهنگی بین دو کشور و اهتمام ویژه وی به این مهم، گفت: با توجه به پیگیری‌های سفیر ترکیه در تهران برای ایجاد کرسی رشته زبان ترکی در دانشگاه تهران، امیدواریم این مهم در آینده نزدیک محقق شود.

سِویندیک با تأکید بر اینکه بعد از انتصاب دریا اورس به عنوان سفیر جدید ترکیه در تهران، فعالیت‌های بنیاد یونس امره با هدف تحکیم بیش از پیش مناسبات و پیوندهای فرهنگی ایران و ترکیه تسریع شده است، گفت: تبادلات فرهنگی یکی از عناصر جدایی ناپذیر دوستی و برادری دو کشور است. سفیر ترکیه در ایران با هدف تحکیم روابط فرهنگی و دوستی دو کشور دو ملت، اهمیت فراوانی برای فعالیت‌های بنیاد یونس امره در تهران قائل است.

ما به عنوان مرکز فرهنگی ترکیه، هم برای ترکیه و هم برای ایران فعالیت می‌کنیم

این فعال فرهنگی با اشاره به تلاش بنیاد یونس امره برای امضای قرارداد «تُرکولوژی» (ترک شناسی) بین دانشگاه تهران و این بنیاد فرهنگی ترکیه گفت که این اقدام می‌تواند گامی دیگر در مسیر همکاری‌های فرهنگی دو کشور باشد.

سِویندیک در خصوص تقسیم وظایف و مأموریت‌های فرهنگی بین سفارت ترکیه در تهران و بنیاد یونس امره گفت: در سفارت، امکانات لازم برای آموزش زبان ترکی و برگزاری دوره‌های زبان وجود ندارد. سفارت بیشتر در حوزه گردشگری فعالیت دارد و امور فرهنگی بر عهده یونس امره گذاشته شده است.

** درباره یونس اِمره

بنیاد فرهنگی «یونس امره»، بنیادی دولتی است که در تاریخ ۵ مه ۲۰۰۷ (۱۵ اردیبهشت ۱۳۸۶)، با هدف ارتقا و گسترش دوستی و افزایش تبادلات فرهنگی ترکیه با دیگر کشورها از جمله جمهوری اسلامی ایران تأسیس شده است.

معرفی و ارائه خدمات در زمینه آموزش زبان، تاریخ، فرهنگ و هنر ترکیه و نیز حمایت از فعالیت‌ها علمی بخشی از فعالیت‌های این بنیاد دولتی است.

بنیاد یونس امره در قالب بنیادی وقفی به منظور تحقق بخشیدن به اهداف این قانون در خارج از کشور مراکزی تأسیس کرده و در کنار آموزش زبان ترکی به بیگانگان، به فعالیت‌های فرهنگی و هنری در راستای معرفی ترکیه نیز پرداخته وعلاوه بر این از فعالیت‌های علمی نیز حمایت می‌نماید.

این بنیاد دولتی ترکیه در حال حاضر دارای ۵۸ مرکز در کشورهای مختلف جهان است.

۷ دیدگاه‌ها

 1. طرف اهل ترکیه اس و از ملت ایران در کنار ملت ترکیه نام میبره . بعد مزدورهای داخلی تو کشور خودمون از ملت های ایران میگن . بیسوادهای کثیف

  7
  31
  • هموطن احمق
   در ترکی قومیت معنی ندارد هر قومیتی یک ملت است با فرهنگ تاریخ و تمدن خاص خودش
   ملت ها در کنار هم میتونن یک کشور تشکیل بدن به شرطی که یک سری احمق تلاش برای نابودی هویت و زبان و تاریخ دیگر ملت ها انجام نکنند!!!

   24
   7
   • کی بود گفته ما کر دستان نداریم.همین الانش می گن نسبت به تدرس کردی هنوز مشکلات هست
    در ضمن.خیلی از زمان داغون کردن کرد ها و اقدامات ترکیه رو کردها نگزشته ها
    زدند پدرشونو در اوردند که قوم گرایی نکنند ملت ملت نکنند بعد دیدن خبری نیست تریپ روشن فکرانه ورداشتند اون چیزی که الان میبینیم ظاهر قضیه هست قبل رو باید دید

    4
    18
    • بابا مگر مژبوری با این سوات ابتدایی نزر بدی و تریپ روشن فکرانه ورداشتن کنی 🤣🤣🤣
     تو مگه وکیل مدافه “کر دستان” 🤣🤣🤣🤣 هستی

     15
     4
 2. بدجور مشکوکم شک دارم به اسم تحکیم روابط تو استان های ترک ترک زبان. نفوذ خودشونو افزایش بدن
  کاری با کردها کردند یادتون باشه

  11
  29
  • ناصر تبریزی

   شما چون نژاد پرست هستید بنابراین به همه تورک ها مشکوک هستید هر چیزی که به تورک مربوط بشه شماها را ناراحت میکنه فقط از خدا شفای عاجل برایتان خواستارم.

   23
   7
 3. جوجه راسیست های کم سواد چه اعتماد به سقفی دارند راجع به هر مطلب اطلاعات و سواد داشته باشند یا نداشته باشند خودشونو کارشناس ارشد میدونن و نظر کارشناس ارشدی میدن نه از رایزنی فرهنگی بین کشورها میدانند نه از سوابق روابط فرهنگی دو کشور خبر دارند برو لااقل از همین نت و گوگل و. ..سرچ کن ببین زبان فارسی در دانشگاههای ترکیه کرسی دارد یا نه علاوه بر دانشگاهها مرکز فرهنگی دیگری هم در استانبول هم باشه باید زبان و ادبیات فارسی تدریس میکنه و طبیعی است این روابط فرهنگی بین کشورها بصورت متقابل مرسوم است فقط از سر سوزش و نفخ دری وری نگویید

  22
  5

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *