خانه / آخرین اخبار / چرا جریمه تخریب جنگل در مس سونگون به خزانه دولت واریز می‌شود؟/ رای دیوان محاسبات برای برگشت پول به ورزقان
نماینده ورزقان مطرح کرد:

چرا جریمه تخریب جنگل در مس سونگون به خزانه دولت واریز می‌شود؟/ رای دیوان محاسبات برای برگشت پول به ورزقان

علیزاده گفت:حکایت واریز جریمه تخریب جنگل به خزانه به مانند مثل معروفی است که«گنه کرد در بلخ آهنگری به شوشتر زدند گردن مس گری».

به گزارش یول‌پرس؛ علیزاده نماینده مردم ورزقان در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اثرات زیست محیطی معدن مس سونگون اظهار داشت: در سال ۹۱ معدن مس سونگون به علت  تخریب جنگل در حدود ۷۴ میلیارد جریمه شد تا این رقم در طرح جنگل کاری مورد استفاده قرار گیرد.

وی گفت: در سال۹۲ مبلغ۴۵ میلیارد با هماهنگی استاندار و نماینده وقت شهرستان به خزانه کل کشور واریز شد ولی زمانیکه پول به خزانه واریز شود برگشت دوباره آن مستلزم طی مراحل پیچیده ای است که عملا امکان برگشت را از بین می برد، در این میان،آن منطقه ای که دچار خسارت شده،مورد غفلت قرار گرفته و به مرور تخریب منابع طبیعی ادامه می یابد.

نماینده مردم ورزقان خاطرنشان کرد: از سال۹۶ به بعد بنده و مهندس بی مقدار نماینده تبریز پیگیر این موضوع بودیم. جلسات متعددی هم با حضور مسئولین منابع طبیعی، دیوان محاسبات و سایر ارگان های مربوطه برگزار کردیم و اعتراض خود را عملا به گوش مسئولین رساندیم،حکایت تخریب واریز جریمه تخریب جنگل به خزانه به مانند مثل معروفی است که«گنه کرد در بلخ آهنگری به شوشتر زدند گردن مس گری».اعتراض کردیم که چرا جریمه ناشی از تخریب جنگل در مس سونگون باید به خزانه دولت واریز شود؟

وی ادامه داد: به همین خاطر از پرداخت کل این مبلغ به خزانه جلوگیری کردیم، حتی اگر بعد زا واریز به خزانه، این مبلغ به خود جنگل‌های ارسباران تخصیص یابد، روال پیچیده بوروکراسی اداری مانع از آن خواهد شد که کل مبلغ دوباره به این منطقه تخصیص یابد. در حدود۲۵ میلیارد از این مبلغ هنوز واریز نشده است. درصدد هستیم که پول واریز شده را برگردانیم، مسئولین وقت کار خامی انجام دادند.

علیزاده تصریح کرد:بعد از جلسات متعدد بالاخره مسئولین را قانع کردیم که این رقم در خود منطقه برای احیای جنگل ها هزینه شود. این کار هم می تواند به ۲روش انجام شود، اول اینکه این مبلغ در اختیار منابع طبیعی استان قرار گیرد و در جهت احیای جنگل ها و مراتع صرف شود و روش دیگر اینکه جنگل‌کاری توسط خود شرکت مس با نظارت منابع طبیعی انجام گیرد.

وی در خصوص آخرین خبر درباره این موضوع بیان داشت: برای جلوگیری از عدم برگشت این پول به منطقه، دیوان محاسبات را بهانه ای قرار می دادند که مخالف خواهد کرد ولی اخیرا دیوان نامه ای به خزانه نوشته که برگشت مبالغ واریز شده به خود منطقه منع قانونی ندارد.

۲ دیدگاه‌ها

  1. پس انتظار داری به جیب ترکیه ریخته شود
    مراتع و جنگل ها ملی هستند

    2
    3
  2. خدایا من الان به این رضایی بگویم ما هیچ به خودت ارزشی قائل باش و اینقدر دری وری بی ربط تحویل نده با نام دیگر میاد میگه توان بحث ندارم و فحاشی میکنم عاقلی در حد سواد اکابر قدیم بیاید قضاوت بکند من به این بیچاره محبت میکنم میگم با این بی ربط بافی ها و دری وری گویی ها کم خودتو خراب کن؟
    اینجا جنگلهای اهر و سونگون چی ربطی به ترکیه داره؟ جنگلهای آن مناطق ملی نیستند و جزو جنگلهای ترکیه هستند؟ اصلاً این خودش میفهه چی بلغور میکنه؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *