خانه / آخرین اخبار / آمادگی اردبیل برای میزبانی کنفرانس علمی بین المللی “شهریئری”

آمادگی اردبیل برای میزبانی کنفرانس علمی بین المللی “شهریئری”

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل از آمادگی این استان جهت میزبانی کنفرانس علمی و بین المللی با موضوع بررسی ابعاد تاریخی سایت باستانی شهریئری مشگین شهر خبر داد.

به گزارش یول‌پرس به نقل از ایرنا، نادر فلاحی روز پنجشنبه در بازدید از محوطه سایت باستانی شهریئری مشگین شهر بیان کرد: با توجه به اهمیت این سایت باستانی، اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل آماده برگزاری کنفرانس علمی در سطح بینالمللی برای معرفی و بررسی ابعاد این سایت باستانی کم نظیر است.

وی افزود: با توجه به اینکه این محوطه باستانی از مناطق نادر و انگشت شمار به لحاظ قدمت و تنوع آثار در ایران به شمار می‌رود، می‌توان با برگزاری کنفرانس بین المللی با هدف مطالعه هر چه بیشتر تنوع آثار باستانی، پدیدار شناسی و نقوش سنگ افراشته‌ها، این محوطه تاریخی را بیشتر معرفی کرد.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان همچنین گفت: در ۲ سال اخیر اقدامات شایسته ای برای صیانت از این محوطه انجام شده و در پاسخ به مطالبه عمومی، سقف محافظتی محل قرار گرفتن مجسمه‌های سنگی و سنگ افراشته‌های محدوده شهریئری در حال احداث است.

وی از اختصاص ۲۰ میلیارد ریال اعتبار برای این پروژه خبر داد و ادامه داد: بعد از تکمیل سرپوش و مسقف شدن سنگ افراشته‌ها، این محوطه به عنوان سایت موزه باستان شناسی استان معرفی می‌شود.

فلاحی با اشاره به اجرای سنگ فرش از روستای پیرازمیان تا محل سنگ افراشته‌ها در محوطه تاریخی شهریئری اظهار کرد: همچنین در قالب تفاهم نامه با دانشگاه هنر اسلامی تبریز، سنگ افراشته‌های موجود در این محوطه مرمت می‌شود.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان همچنین با اشاره به به احداث ساختمان اداری در مجاورت این محوطه افزود: تأسیسات دیگری به منظور ارائه خدمات به گردشگران و بازدیدکنندگان از این محوطه تاریخی در حال احداث است.

محوطه باستانی شهریئری با وسعت ۴۰۰ هکتار در بالادست روستای پیرازمیان واقع شده و قدمت آن بر اثر داده‌های باستان شناسی به دوران اواخر مفرغ، دوره نوسنگی، مس سنگی و اوایل آهن مربوط است.

محوطه شهریئری از سه قسمت معبد، قوشاتپه و قلعه تشکیل شده است.

محوطه باستانی شهریئری مشگین شهر در سال ۱۳۸۱ در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسید ولی در سال‌های اخیر به دلیل بی توجهی، بخش قابل توجهی از آثار موجود در این محوطه به خصوص سنگ افراشته‌های آن آسیب دید.

طرح جامع ساماندهی محوطه باستانی شهریئری در ۴۰۰ هکتار از سال گذشته آغاز شده و عملیات مسقف شدن محدوده سنگ افراشته‌های این محدوده تاریخی در مراحل نهایی قرار دارد.

۲ دیدگاه‌ها

 1. تو شیراز و اصفهان و….بود از داخل و خارج اساتید فن گرانقیمت با تیم و تجهیزتت پر هزینه مبآوردند هیچ کلی هم خرج دستکاری ماهرانه و هویت بخشی هخامنشی و پارسی میداند و الان دهه چندم توریست پذیری اش را پشت سر گذاشته بود

  11
  1
 2. ایگید قشقایی

  آقای علی خان
  آقایون پان فارس و پان ایرانیسم این محوطه تاریخی را خراب نکنند
  پیش کش !!! ازشون انتظار حفاظت این محوطه را نداشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *