خانه / آخرین اخبار / مافیای«مس»، مانع ساخت کارخانه ذوب سونگون/ نمی‌خواستند قطب دوم مس در آذربایجان باشد

مافیای«مس»، مانع ساخت کارخانه ذوب سونگون/ نمی‌خواستند قطب دوم مس در آذربایجان باشد

نماینده مردم ورزقان و خاروانا گفت: تغییر مدیریت و سیاست های برخی افراد باعث شد که مسئولین وقت استانی به نوعی فریب خوردند. آن‌ها را به این بهانه قانع کردند که این پروژه در این محل جوابگو نیست.

به گزارش یول‌پرس به نقل از آناج؛ علیزاده نماینده مردم ورزقان و خاروانا در مجلس شورای اسلامی با اشاره به آخرین وضعیت ساخت کارخانه ذوب در معدن مس سونگون اظهار داشت: در حالت فعلی، کنسانتره تولید می شود ولی چون سیستم فراوری در مس سونگون موجود نیست مواد استخراجی از معدن مس صادر میشود.

وی گفت: ساخت پروژه کارخانه ذوب از سال ۹۲ تعطیل شده بود که بعد از پیگیری ۲ساله مقرر شده که جریان روند ساخت کارخانه ذوب در مس سونگون ادامه یابد. تعطیلی این کارخانه کاراشتباهی بوده و به جهت کار کارشناسی شده و تصمیمات دولتی این کارخانه باید در مس سونگون ورزقان ساخته شود.

عضو کمیسیون صنایع مجلس خاطرنشان کرد: ۵سال فرصت طلایی از دست داده شده، در سال گذشته قرارداد ساخت این کارخانه بایک شرکت خارجی بسته شده که ۲۵درصد از مراحل ساخت با طرف خارجی بوده و ۷۵درصد بقیه نیز از شرکت‌های بومی استفاده می‌شود.

تغییر مدیریت پروژه را ناتمام گذاشت

وی افزود: به علت تحریم های ظالمانه در حق ملت ایران، تعداد محدودی از شرکت‌ها حاضر به همکاری می شوند ولی با این وجود، در طی ۲هفته اخیر جمع‌بندی های کامل انجام می گیرد تا کار ساخت این پروژه مهم شروع شود. شرکت چینی طرف قرارداد اگر در زمان مناسب پاسخگو نباشد به سرعت شرکت دیگری جایگزین خواهد شد.

علیزاده تصریح کرد:مراحل ساخت کارخانه ذوب در ورزقان از سال۸۹شروع و در سال ۹۱ با ده درصد پیشرفت فیزیکی ادامه داشت. تغییر مدیریت و سیاست های برخی افراد باعث شد که مسئولین وقت استانی به نوعی فریب خوردند. آن‌ها را به این بهانه قانع کردند که این پروژه در این محل جوابگو نیست و در آینده به روش دیگری عمل خواهیم کرد در نتیجه ساخت کارخانه ذوب مس سونگون ورزقان ناتمام رها شد.

اعتراف کردند نمی خواستیم قطب دوم مس در آذربایجان ایجاد شود

نماینده مردم ورزقان ادامه داد: در حدودچهارسال پیگیری کردیم و بعد از چند سال اعتراف کردند که درصدد بودیم این پروژه را کلا لغو کنیم و نمی خواستیم قطب دوم مس در ورزقان آذربایجان ایجاد شود.

وی گفت: نهادهای انقلابی، نماینده محترم ولی فقیه درآذربایجان‌شرقی و دانشگاه تبریز برای به جریان افتادن دوباره این پروژه هم از نظر سیاسی و هم فنی کمک‌های فراوانی کردند. قرارداد نوشته شده و در ماه‌های آینده شاهد ساخت کارخانه ذوب مس سونگون در ورزقان خواهیم بود.

۴ دیدگاه‌ها

 1. هئچ زامان قویمازلار آذربایجاندا مس فابریکاسی قوشولا
  سئچیملر یاخیندی آقای نماینده
  دوز سوزده اولسا اینانماسی چتیندی

  3
  2
 2. سلام در استان کرمان چند تیم در هر رشته ورزشی در لیگ برتر و لیگهای دسته دوم وسوم ورزشی پشتیبانی مالی می شوند در در کل استانهای اقلیم آذربایجان فقط یک تیم فوتسال از بیت المال مزد می گیرد آیا این تبعیض نیست

  4
  1
 3. اتفاقا” دولت بایستی صنایع مس را در همان آذربایجان ایجاد کند تا آلودگی ناشی از آن و مصرف آب آن گریبان مناطق دیگر را نگیرد

  4
  3
 4. آفرین رضایی اولین نفر خودم تاییدت می کنم
  البته بگم کمی دلت خنک شه تو که از آلودگی منطقه خوشحال میشوی بی نصیب نمانی تا مرحله کنسانتره که عمده آلودگی را تولید می کند آلودگیش به منطقه میرسد

  5
  1

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *