خانه / آخرین اخبار / سگ‌کشی در سلطانیه

سگ‌کشی در سلطانیه

پیگیری ها و اظهار نظر رئیس شورای شهر سلطانیه و حتی شهروندان ، نشان می دهد که طی چند روز گذشته وجود سگ های ولگرد در این شهر و کشتارها و صدای زوزه این حیوانات نه تنها به یک معضل تبدیل شده بلکه آرامش شهروندان را نیز سلب کرده است.

به گزارش یول‌پرس به نقل از ایرنا؛ روزهای اخیر خبری در شبکه‌های اجتماعی پیرامون کشتار سگ‌های ولگرد در شهر سلطانیه استان زنجان منتشر شده و به نوعی نگرانی‌هایی را به همراه داشته است.

رئیس شورای شهر شهرستان سلطانیه روز شنبه در این باره به خبرنگار ایرنا گفت: طبق قانون کارهای خدمات شهری شهرداری طی تشریفات قانونی به بخش خصوصی واگذار شده و پیمانکاری که برنده این وظیفه می‌شود، در قبال اخذ مبلغ در چارچوب قانون باید وظایف خود را انجام دهد.

رضا ملایی افزود: متاسفانه شهرداری سلطانیه بدون توجه به قانون دست به کشتار دسته جمعی سگ‌ها در داخل شهر زده و این عمل به رغم مخالفت شورای شهر نیز شب گذشته تکرار شده و به دنبال آن دلهره‌ای را در بین شهروندان بوجود آورده است.

وی اضافه کرد: به این مهم توجه داشت یکسری سگ‌های ولگر وجود دارند که زنده گیری آنها چندان مشکل ساز نیست و به راحتی این کار انجام می‌گیرد، این در حالی است که شورای شهر سال گذشته مصوب کرد که شهرداری برابر قانون نمی‌تواند به کشتار سگ‌های اقدام کند و به تبع آن پیمانکار نیز با توجه به دریافت مبالغ نمی‌تواند چنین اقدامی را انجام دهد.

این عضو شورای شهر سلطانیه ادامه داد: امسال شهردار سلطانیه طبق نامه‌ای از سوی شبکه بهداشت شهرستان اعلام کرد که در بین سگ‌های داخل شهر سگ هار مشاهده شده است.

وی اظهار داشت: با توجه به این نامه شورای شهر با شهرداری سلطانیه مکاتبه کرد که برابر با قانون طی ۲ مرحله باید به زنده گیری سگ‌های ولگر اقدام کرده و اگر تعدادی معدودی از آنها سگ هار، وحشی و قابل زنده گیری نیستند در خارج و حاشیه شهر می‌توان به معدوم کردن آن اقدام کرد.

ملایی افزود: بر این مبنا متن مصوبه نیز موجود است و این موضوع به صراحت اعلام شده اما شهرداری و پیمانکار برای راحتی کار از زنده گیری صرف نظر کرده و یک شبه سگ‌ها را قتل و عام کرده وبه رغم اعلام این خبر، به رسانه‌های گروهی برای جلوگیری از این کار ناپسند همچنان به کار خود ادامه داده اند.

وی اضافه کرد: این موضوع از جمله مطالبات شهروندان و به ویژه حامیان حیوانات است که هر چه زودتر این کار وحشیانه متوقف شود در حالی که برای تایید این کار شب گذشته نیز کشتار سگ‌ها ادامه یافته است.

این عضو شورای اسلامی شهر سلطانیه ادامه داد: ادامه این کار موجی از دلهره و ترس به دلیل شلیگ گلوله در نیمه های شب با هدف کشتار سگ‌ها برای شهروندان سلطانیه‌ای ایجاد کرده و بارها از طریق این شورا خواستار پیگیر رفع این موضوع هستند.

ملایی افزود: شهردار سلطانیه آخر وقت روز چهارشنبه هفنه گذشته طی نامه‌ای به رئیس شورای اسلامی شهر مکتوب اعلام کرده که نسبت به کشتار سگ‌های ولگرد در شهر اقدام خواهد کرد و این نامه قابل انتشار است.

وی اضافه کرد: برای اثبات این مساله رونوشت این نامه نیز به فرمانداری سلطانیه ارسال شده اما شهروندان از این کار انجام گرفته ناراضی هستند زیرا آرامش آنان را سلب کرده است.

عضو شورای شهر سلطانیه خاطر شنان کرد: برآوردها نشان می‌دهد تا کنون بالای ۵۰ قلاده سگ کشی انجام گرفته است.

شاهی یکی از شهروندان سلطانیه‌ای نیز در این ارتباط به خبرنگار ایرنا گفت که کشتار سگ‌های ولگرد در این شهر موضوع جدیدی نیست و بطور ملموس انجام این کار در سطح شهر قابل مشاهده است.

این شهروند سلطانیه ای دامه داد: برای رفع این موضوع و تماس برقرار شده با شهرداری سلطانیه نیز اعلام کردند که این مساله مشکل این شهر بوده ود رنهایت شورای شهر نیز پیگیری این مساله شدند و تاجایی پیش رفت که مردم عادی نیز برای حمایت از این حیوانات در منطقه از شهر غذا دادند.

وی اضافه کرد: شنیدن صدای گلوله بصورت ممتد با توجه به شرایط کنونی ترس و دلهره را در بین شهروندان سلطانیه‌ای بوجود اورده که از سه شب گذشته نمود بیشتری داشته است.

این شهروند سلطانیه‌ای ادامه داد: صدای زوزه سگ‌های ولگرد خواب را از شهروندان سلب کرده و این در حالی است که سلطانیه با مشکلات به مراتب مضاعف که شهری توریستی محسوب می‌شود دست و پنجه نرم می‌کند، که انجام چنین کاری زیبنده نیست.

وی یادآوری کرد: مسئولی در این شهرستان پاسخگوی این موضوع نیست واینکه این کار توسط ارگان‌های مختلفی باید انجام بگیرد و مشخص نیست که این سگ‌های ولگرد را به کجا منتقل می‌کنند.

فرماندار سلطانیه نیز در واکنش به موضوع کشتار سگ‌های ولگرد به خبرنگار ایرنا گفت که این کار بنا به تصمیم شهرداری و اعتراض مردمی انجام گرفته شده است، اما انجام این کار خارج از چارچوب در حال پیگیری است که ابعاد این مساله پس از بررسی نهایی به شهروندان سلطانیه اعلام خواهد شد.

عزیزالله افشار شهردار سلطانیه در نیز در گفت وگو با خبرنگار ایرنا، طرح این موضوع را جوسازی علیه خودش عنوان کرد و گفت: “چنین خبری در شهر سلطانیه نیست”.

وی افزود: امروز در مرخصی هستم و روزهای آتی در این باره مصاحبه می کنم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *