خانه / آخرین اخبار / آنچه دیار اقوام و ادیان می‌نامید، صاحب‌خانه دارد!
مجتبی نجفی

آنچه دیار اقوام و ادیان می‌نامید، صاحب‌خانه دارد!

نمی‌توان باور کرد مشاوران دکتر روحانی تا این اندازه از شرایط منطقه‌ای غرب آذربایجان بی‌اطلاع باشند. از ایشان می‌پرسم برنامه هواشناسی کانال‌های منطقه خودمختار عراق چرا باید دمای شهرهای آذربایجان غربی را اعلام نمایند!؟ در دوران تبلیغات مجلس شورای اسلامی در کارناوال یکی از نامزدها موسیقی با مضمون تروریستی پخش شد که این موسیقی اولین بار توسط بنگاه سخن‌پراکنی بی‌بی‌سی پخش شده بود. چرا به جای برخورد، ایشان را در ستاد استقبال جای می‌دهید؟ نمی‌خواهید ببینید عده‌ای چشم طمع به این خاک را دارند؟ ائمه جمعه خوی و میاندوآب واکنشی بسیار به جا نسبت به برنامه سفر دکتر روحانی داشتند مهاباد چه برتری نسبت به خوی یا سایر شهرستان‌ها دارد؟

یول‌پرس – مجتبی نجفی: این روزها اگر گشتی در سطح شهر اورمیه بزنیم بنرهای خوش آمدگویی ریاست محترم جمهوری و هیئت همراه بیشتر از هر چیزی به چشم می‌آیند. مسلمأ در همه شهرهای استان چنین بنرهایی نصب شده‌اند. امید است آمدن بالاترین مقام اجرایی و هیئت همراه ایشان به استان ما، ره‌آوردهای خوبی داشته باشد و راه توسعه شهرهای محروم استان را هموارتر نماید. صد البته این امر ارتباط تنگاتنگی با کفایت مسئولین استانی دارد اما به عقیده نگارنده، نظر مساعد پاستورنشینان به اختصاص بودجه برای طرح‌های مطرح شده نقش پررنگ‌تری دارد. با توجه به موقعیت مرزی استان‌مان، نحوه انتخاب مسئولین و مدیران رده بالا (یک موردش همین مدیر کلی که اخیرأ بصورت لژیونر از یکی از شهرهای جنوبی کشور به استانمان تشریف آوردن)، سیاه چاله‌های جذب سرمایه در مرکز کشورمان (که مانع اختصاص همسان بودجه، طرح‌های کلان و… به سایر نقاط ایران می‌شوند) و… این قبیل مسائل مرتبط با توسعه به این زودی‌ها حل نخواهند شد.

مجتبی نجفی
مجتبی نجفی

اما نکته‌ای که در این بین آزاردهنده است، تقویت نگاه رنگین‌کمانانه به غرب آذربایجان و شهرهای آن علی‌الخصوص اورمیه می‌باشد؛ دیار اقوام، ادیان و مذاهب! در یک نگاه واقع‌نگرانه تمام استان‌های کشورمان چنین وضعیتی دارند استان کردستان مگر کرد و تورک و شیعه و سنی و مسیحی ندارد؟ یا استان اصفهان همین مزیت به اصطلاح رنگین‌کمان بودن را دارا نیست؟ تنوع اقوام، ادیان و مذاهب در تهران بیشتر از همه استان‌هاست چه رسد به آذربایجان غربی و قص علی هذا.

البته ما ساکنان غرب آذربایجان به این امر می‌بالیم که بستری برای همزیستی مسالمت‌آمیز سایر اقوام، ادیان و مذاهب فراهم کرده‌ایم. هر چند در این راه قتل‌عام شده‌ایم، غارت شده‌ایم، خون داده‌ایم و می‌دهیم و خواهیم داد تا به دیگران زندگی مسالمت‌آمیز را بیاموزیم. پدران ما بنا به فرهنگ اسلامی – آذربایجانی ایران زمین، بزرگواری‌ها کرده‌اند، گذشت‌ها کرده‌اند تا جایی که می‌توانستند تحمل کرده‌اند تا چرخه‌های خون‌خواهی را متوقف کنند، آن‌هم در برابر میهمانان و اقلیت‌های دینی و قومی این دیار که بعضأ پناهنده این سرزمین شده بودند!

برخورد قهرآمیز و سرب‌گونه ساده‌ترین نوع رفتارها می‌باشد اما صاحب‌خانه بودن ملزومات خاص خودش را دارد. وقتی که صاحب‌خانه‌اید، راضی به هیچ گونه آشوب و بی‌نظمی نمی‌شوید چه برسد به قتل و غارت و… تا جایی که در توان دارید دندان در جگر می‌فشارید و تلاش می‌کنید پناهجویان، میهمانان و حتی ماجراجویان را در فرهنگ زندگی مسالمت‌آمیز بپرورانید تا سرزمین‌تان، خانواده و فرزندانتان در سلامت و آسودگی به سر ببرند. این مسئله در تک تک اوراق تاریخ غرب آذربایجان به چشم می‌خورد.

نمی‌توان باور کرد مشاوران دکتر روحانی تا این اندازه از شرایط منطقه‌ای غرب آذربایجان بی‌اطلاع باشند. از ایشان می‌پرسم  برنامه هواشناسی کانال‌های منطقه خودمختار عراق چرا باید دمای شهرهای آذربایجان غربی را اعلام نمایند!؟ در دوران تبلیغات مجلس شورای اسلامی در کارناوال یکی از نامزدها موسیقی با مضمون تروریستی پخش شد که این موسیقی اولین بار توسط بنگاه سخن‌پراکنی بی‌بی‌سی پخش شده بود. چرا به جای برخورد، ایشان را در ستاد استقبال جای می‌دهید؟ نمی‌خواهید ببینید عده‌ای چشم طمع به این خاک را دارند؟ ائمه جمعه خوی و میاندوآب واکنشی بسیار به جا نسبت به برنامه سفر دکتر روحانی داشتند مهاباد چه برتری نسبت به خوی یا سایر شهرستان‌ها دارد؟

تمرین یک فضای بسیار دموکراتیک و گل و بلبل گونه در منطقه‌ای مانند غرب آذربایجان خیانت نباشد نادانی است. بلندگوهای گروهک‌های تروریستی که آلت دست آمریکا و عربستان هستند دائما مترصد فرصت هستند تا عده‌ای هرچند انگشت شمار را در داخل خاک جمهوری اسلامی ایران مرید خود کنند. پیشنهاد می‌کنم بروید در استان فارس که هم رنگین کمانش الوان‌تر از استان آذربایجان غربی است و هم گروه‌های تروریستی کشورهای همسایه چشم طمع به خاکش را ندارند چنین برنامه‌هایی را اجرا کنید. میهمانان محترم (رئیس جمهور و هیئت همراه) شما دو روز می‌آیید و می‌روید، اما تأثیرات رفتارهایتان می‌تواند دردسرها بیافریند! لطفأ غافل نباشید تا یک سال و نیم دیگر که دوباره به این استان آمدید حرفتان شنونده داشته باشد. کسانی هم که دنبال کسب محبوبیت هستند بهتر است به نتایج دور دوم انتخابات نیم نگاهی بیاندازند تا محاسباتشان را دوباره از نو تنظیم کنند.

اختصاصی یول‌پرس – بازنشر با ذکر منبع بلامانع است.

۳ دیدگاه‌ها

 1. اورمیه بیر تورک و شیعه شهری دیر. خاتمی طایفاسی نه زامان گتیردیگی ۱ میلیون رنگین کمانی(!) عراق و تورکییه یه قایتاراجاق؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

 2. نویسنده ی محترم،درسته همه ی استانهای کشور عزیزمون به نوعی دارای ترکیبی از اقوام و مذاهب گوناگون هستند اما هر استان یک خصیصه داره که نسبت به سایر ویژگی های اون منطقه بارزتره.
  درواقع این مسئله مصداق و نمونه ی قول مشهور اثبات شیء نفی ماعدا نمیکند،هست.

  • خصیصه بارز اورمیه مهربانی است نگین جان عزیزم!(از فرط مهربانی!!!) و البته اولین شهر شروع کننده جنگ مسلحانه(چریکی) علیه رژیم شاهنشاهی نیز از خصیصه های دیگرش است!
   وگرنه یکی از خصیصه های دیگر آذربایجان غربی مثلا اسکان دادن ۷۰۰هزار نفر(طبق آمار رسمی حالا غیر رسمیش رو شما بگو!) آواره عراقی در این استان است.(از سال ۱۳۷۰ به اینطرف)
   خصیصه دیگرش طبیعت زیبا باغات انگور سیب نوغول حالوا دؤنر است. خصیصه تاریخی دیگرش جیلولوق و سایر اوباشگران هم عصرشان است.
   پس خصیصه یک شهر را ذهن عوامی که تا خرخره غرق در القائات رسانه های عمدتا انگلیسی و اسرائیلی (بخوانید کیردیستان بوزورگ) هستند تعیین نمی کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *